přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jádro 4/2006

Jádro 4/2006

Jaderné novinky opět přináší Jan Outrata.


Jádro by mohlo být vydáváno pod GPLv3 (?)

V minulém čísle jsem psal o tom, že Linus Torvalds rázně odmítl přechod licence jádra na připravovanou verzi 3 GNU General Public License (pokud by konečná verze vypadala jako v lednu zveřejněný návrh, gplv3.fsf.org/draft). Debata samozřejmě pokračuje, Linus se od nové GPL nadále distancuje, ale už, zdá se, není tak radikální. Sám by si ji pro svůj kód prý nikdy nevybral, ale pro jádro jako celek už by si ji dokázal představit. Přechod by ale bylo velmi těžké prakticky realizovat z důvodu praktického problému změny licence, když jsou zde desítky hlavních držitelů copyrightu, stovky autorů nějakých částí jádra a tisíce dalších autorů drobných úprav.

Co se týče problematické sekce 3 návrhu o DRM, tak podle Linuse anti-DRM klauzule nepatří do GPL, ale spíše do Creative Commons licencí chránících hudbu, ikony, apod. Linus argumentuje, že vývojář má morální právo kontrolovat jen software, který vytvoří: „Jako softwaroví vývojáři nemáme morální právo se domáhat dodržování vlastních pravidel na výrobcích hardware. Nejsme křižáci ...“ Linuxová komunita není tak „náboženská“ (jako FSF), a to je podle něj hlavní důvod úspěchu Linuxu a větší „veřejné přijatelnosti“ GNU GPL. Konečně, účelem GNU GPL není konvertovat nevěřící, ale služba za službu (dám kód, můžete jej používat, pokud uděláte to stejné).

Sekce o DRM ale není to, co jej trápí nejvíc (jak si většina lidí myslí). Největší obavy má z části o kompletním zdrojovém kódu (Complete Corresponding Source Code) v sekci 1. Ta říká, že „kompletní zdrojový kód obsahuje také všechny šifrovací a autorizační kódy nutné pro instalaci a/nebo spouštění kódu ...“ Podle Linuse to zakazuje digitálně podepsané binární ovladače, anebo je můžete podepsat, jak chcete, ale musíte zveřejnit privátní klíče. Pokud by tato část byla z licence vyjmuta, pak, přes zmíněné praktické obtíže, by jádro mohlo přejít na novou GNU GPL.

Richard M. Stallman, hlavní autor GNU GPL a zakladatel FSF (Free Software Foundation) nechápe Linusovy výhrady proti GNU GPLv3 (a nechce se s ním přít), v každém případě ale rozhodnou sami vývojáři jádra. Někteří Linuse následují, jiní ne (Alanu Coxovi se návrh GNU GPLv3 velmi líbí a bude ji používat). Diskuze proto bude pokračovat. Na druhou stranu totiž, jak i Linus uznává, přechod na GNU GPLv3 skýtá výhodu aktualizace licence (z „v2 only“) a jednotnosti licencování (GNU GPLv3 má být více kompatibilní s jinými licencemi). Faktem je, že konečné znění licence je ještě měsíce revizí daleko ... a minimálně tak dlouho (spíše déle) budou trvat tyto debaty okolo Linuxu (jako jádra) a GNU GPLv3.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz