přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jádro 5/2006

Jádro 5/2006

Pravidelné jaderné novinky z klávesnice Jana Outraty.


Jádro 2.6.16

Podle plánu (s mírným zpožděním) vyšlo 20. března, po dvou a půl měsících, další jádro aktuální řady 2.6. Tohle jádro je větším krokem kupředu spíše pro uživatele a vývojáře high-end enterprise clusterových řešení, ale ani ostatní „běžní linuxáci“ snad nepřijdou zkrátka. Před souhrnem novinek je potřeba zmínit dvě uživatelské změny, a to, že nejstarší podporovaná verze GCC pro překlad jádra je nyní 3.2 (viz diskuzi v únorovém čísle) a zrušení cíle překladu bzImage, tzn. nyní pro překlad jádra stačí jen make (bez cíle).

A nyní již novinky, které tato verze jádra přináší. A začněme hned těmi „clusterovými“. Toto je první jádro s podporou procesoru CELL (Cell Broadband Engine Architecture, 64bitový vícejádrový procesor založený na PowerPC, který bude v Sony PlayStation 3), spolu s virtuálním souborovým systémem spufs pro komunikaci jeho procesorových jednotek, souborový systém pro clustery OCFS2 (Oracle's clustered filesystem), implementace protokolu TIPC (Transparent Inter-Process Communication) používaného pro komunikaci v clusterech a ještě vylepšení pro NUMA systémy (migrace paměti procesů mezi uzly). Z ostatních novinek jmenujme např. DCCP přes IPv6 (protokol DCCP byl představen v listopadovém čísle), subsystém pro detekci a opravu (paměťových) chyb (EDAC, zatím se zakázaným sysfs rozhraním) nebo souborový systém HFSX ze systému Mac OS X.

Podstatné změny se udály také uvnitř jádra, navenek (příliš) neviditelné, a to především postupná výměna čítacích semaforů za mutexy Ingo Molnara (viz zprávičky v únorovém a březnovém čísle), nový jaderný časovač s vysokým rozlišením (high-resolution kernel timer) a konfigurační souborový systém configfs. Programátoři dostali nový 64bitový typ pro atomické proměnné atomic_long_t (spolu s patřičnými funkcemi pro práci s ním) a nová systémová volání (*at, ppoll, pselect nebo velice užitečné unshare). Z různých navenek viditelných vylepšení vyberme vylepšení netfilteru (velká záplata x_tables sjednocující kód pro různé tabulky, pozor na konfigurační volbu Netfilter Xtables Support CONFIG_NETFILTER_XTABLES), direct renderingu (Video4Linux), ALSA ovladačů (power management, vylepšení emu10k1) a ACPI, práce na software suspend (přesun částí do user space, zrušení volby šifrování, nastavení limitu obrazu), změny ve SCSI subsystému a libata (suspend u ata_piix), zvýšení výkonu XFS a FAT nebo třeba novou volbu journal_dev externího umístění žurnálu při připojování ext3.

Samozřejmě jsou tu také nějaké ty nové ovladače, např. USB ADSL modemů (ADI Eagle), dálkových ovladačů (ATI/Philips), různých USB kamerek (ATIK), síťového čipsetu Marvel Yukon2 a dalších zařízení. Významné (a nezbytné) jsou opravy spousty chyb objevených nástrojem Coverity, dále oprava chyby při odesílání ICMP paketu umožňující DoS, zotavení po chybě PCI a opravy dalších bezpečnostních chyb a chyb způsobujících pád systému zahrnutých ve stabilizačních jádrech 2.6.15.x. Závěrem připomenu, že podrobnější popis všech významných novinek a změn naleznete na LinuxChanges (wiki.kernelnewbies.org/LinuxChanges). Nové jádro (a ještě novější 2.6.16.1 vydané již 28. března) naleznete na obvyklém místě, www.kernel.org/mirrors/countries/html/CZ.html.

Konec Kernel Traffic

Velice nemilou zprávou ještě ze začátku února bylo, že Zack Brown ukončil svůj „nekonečný“ a velice populární seriál shrnující a (s nadhledem, nestranně a přitom zábavně) komentující dění v konferenci LKML (Linux Kernel Mailing List, lkml.org) a jádře samotném, Kernel Traffic (KT, www.kerneltraffic.org). KT vycházel relativně pravidelně každý týden od ledna 1999 (!), ale od začátku (a potom zejména od půlky) minulého roku docházelo k větším prodlevám následovaným zpožděným „nášupem“ několika dílů najednou. K dovršení „krize“ došlo koncem listopadu, kdy 27. vyšel poslední díl KT s číslem 335. Zackovu zprávu o okolnostech a důvodech přerušení si můžete přečíst na stránkách KT. Díky, Zacku!

Nutno zmínit, že překladu KT z angličtiny do češtiny se věnovali Robert Krátký a Leoš Literák ze serveru AbcLinuxu (www.abclinuxu.cz) ve svém seriálu Jaderné noviny a Robert dokonce uvažoval o převzetí této náročné štafety po Zackovi, viz zápis z jeho blogu z 8. února. Nestalo se (což lze dobře pochopit, sestavování KT muselo být opravdu velice náročné). KT bude chybět nám všem, kteří jsme se zajímali o dění kolem linuxového jádra, ale útěchou nám budiž, že tu zbývají ještě pravidelný (a výtečný) týdeník Jonathana Corbeta na Linux Weekly News, Kernel Page (lwn.net/Kernel/), příspěvky Jeremyho Andrewse na KernelTrap (kerneltrap.org) a v neposlední řadě také (nový) souhrn novinek a významných změn v každé verzi jádra Diega Calleja na LinuxChanges (wiki.kernelnewbies.org/LinuxChanges).

www.kernel.org

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz