přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Formulae: Tabulky do kapsy

Formulae: Tabulky do kapsy

formulae.png

Elektronické hračky se pomalu, ale jistě derou i do oblasti vzdělávání a nahrazují tak jiné, dosud používané podoby vzdělávacích pomůcek. Formulae je aplikace pro Android a představuje jakousi stručnou verzi tabulek.


Jen to nejdůležitější

Po prvním spuštění jste přivítáni strohým tutoriálem, který osvětlí orientaci v prostředí. Rozhraní je jednoduché, účelné a prakticky není možnost se v něm ztratit. Oproti papírové formě lze jednoznačně brát jako přínos jednoduché vyhledávání v databázi, možnost označovat oblíbené vzorce hvězdičkou nebo přímo z aplikace danou problematiku vyhledat na Wikipedii.

Úvodní tutoriál Úvodní tutoriál

O aplikaci Formulae se v žádném případě nedá říct, že by v plném rozsahu nahradila tabulky, spíše se jedná o rapidně zredukovaný mix toho nejdůležitějšího z několika vědních oblastí. Do výčtu by se dala zařadit matematika, fyzika, chemie a důležité konstanty.

Výběr kategorie z rozevíracího seznamu Výběr kategorie z rozevíracího seznamu

V databázi najdete většinu důležitých vzorců v čele s derivacemi a integrály spolu s jejich tabulkovými předpisy. U většiny vzorců jsou popsány proměnné, případně nějaká doplňující informace. Právě prohlížený vzorec lze zkopírovat do schránky v podobě zdrojového kódu pro LaTeX, takže s ním lze dále pracovat.

Tabulkové derivace Tabulkové derivace

Formulae Pro

Vývojář nabízí na Google Play dvě verze, jednu zdarma a jednu za malý poplatek 32 Kč. „Pro“ verze má navíc tabletové, vícepanelové rozhraní, možnost přidávat na plochu widgety nebo odkazy na konkrétní vzorce a možnost vkládat vzorce vlastní. V případě, že se vám aplikace zalíbila a vlastníte i tablet, není nad čím váhat, používání tabletového rozhraní je opravdu komfortní.

Tabletové rozhraní Tabletové rozhraní

V nouzi postačí

V databázi není vše, na cestách ale rozhodně vystačí. Aplikace je přehledná, svižná a líbivá, obzvláště pak na tabletu. Prostor pro zlepšení vidím nejen v rozšiřování databáze. V případě použití konstant ve vzorcích (a aplikace tyto konstanty zná) není uveden odkaz, proto je nutné konstanty ručně dohledávat, dalo by se zapracovat na interaktivitě. Některé uživatele může také odradit anglický jazyk, u vzorců samotných na tom však nezáleží.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Němec

Petr Němec

Petr Němec vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a nyní studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog