přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Arch Linux slaví desáté narozeniny

Arch Linux slaví desáté narozeniny

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: NVIDIA se stala členem Linux Foundation. Humble Bundle pro Android 2. Darktable 1.0. Wine 1.4. Cinnamon 1.4. Arch Linux slaví 10. narozeniny. Linux Mint 12 LXDE.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

NVIDIA se stala členem Linux Foundation

Přední výrobce grafických čipů NVIDIA se jako poslední z „velké hardwarové trojky“, kam patří ještě Intel a AMD, stal členem Linux Foundation. Pokud už se radujete, že svobodné ovladače pro grafické karty budou kvalitnější, tak byste s tím nadšením měli počkat. Hlavním důvodem členství společnosti NVIDIA je zřejmě její platforma Tegra, která se teď snaží opanovat telefony a tablety s Androidem. Nicméně je tu naděje, že by vstup do Linux Foundation mohl se situací alespoň trochu pohnout. V současné době na tom svobodné ovladače Nouveau nejsou moc dobře, NVIDIA je nijak nepodporuje a vývojáři musí na všechno přijít sami reverzním inženýrstvím.

Humble Bundle pro Android 2

Humble Bundle přichází s dalším balíčkem her za libovolnou cenu. Stejně jako minule jsou kromě Linuxu, Microsoft Windows a Mac OS X dostupné i pro mobilní Google Android. A co víc – pro všechny nabízené hry je to na Androidu premiéra. Canabalt je jednoduchá, ale chytlavá hra. Nastala apokalypsa a vy musíte co nejdéle probíhat bortící se město. Dále v balíčku najdete logickou oddychovku Zen Bound 2, 3D logickou skládačku Cogs a RPG strategii Avadon: The Black Fortress. Zřejmě nejlákavějším titulem je dvojrozměrná strategie Swords and Soldiers, pro jejíž získání ale musíte zaplatit větší než průměrnou částku. Humble Bundle pro Android 2 můžete nakupovat až do 2. dubna.

Novinky ze světa softwaru

Darktable 1.0

Darktable je schopná linuxová alternativa známého Adobe Photoshop Lightroom. Stará se tedy o úpravy a postprodukci digitálních fotografií, přičemž zvládá surové (RAW) i běžné formáty jako TIFF nebo PNG. Po téměř třech letech vývoje vyšla verze s označením 1.0, která přináší mnoho nového. Podpory se dočkala řada dalších fotoaparátů, přibyla integrace s prostředím Unity v Ubuntu a přepracováno bylo uživatelské prostředí, které je nově modulární. Dále by aplikace měla pracovat rychleji, dostala novou paletu barev, některé moduly přibyly a další byly předělány. Pokud se o tuto oblast zajímáte, na Darktable.org najdete podrobnosti. A pokud ještě ne, začít můžete třeba s naším článkem Darktable: Linuxová náhrada za Adobe Lightroom.

Darktable aneb temná komora digitální doby Darktable aneb temná komora digitální doby

Wine 1.4

Po dvaceti měsících vychází další nová verze Wine, nástroje pro spouštění aplikací pro Microsoft Windows v Linuxu (případně v Mac OS X). Wine 1.4 přináší například nový engine pro renderování bitmap, podporu nových obrázkových formátů, zvukový systém založený na tom z Windows Vista a při přehrávání audia a videa je nově využíván GStreamer. Vylepšena byla také integrace aplikací do oznamovací (tray) oblasti, zobrazovací jádro Gecko bylo povýšeno na verzi obsaženou v prohlížeči Mozilla Firefox 8 a podporuje ActiveX. Když se podíváme na konkrétní aplikace, tak je zajímavá třeba značně vylepšená podpora kancelářského balíku Microsoft Office 2010.

Cinnamon 1.4

Cinnamon, odnož GNOME Shellu, je tu opět s novou verzí 1.4 a balíkem nových funkcí. Expo je nový správce pracovních ploch, který umožňuje mezi nimi nejen přepínat, ale i přesouvat okna z jedné plochy na druhou. Plochy lze flexibilně přidávat a odebírat. Menu se dočkalo možnosti „drag-and-drop“ – jednotlivé položky tedy můžete prostým tažením přeskupit, přidat či odebrat z oblíbených nebo přidat na panel. Dále přibyl editor položek v menu, jmenuje se Alacarte a můžete už ho znát z GNOME 2. Seznam oken na panelu nyní umožňuje přesouvání oken a možnost rychlého určení, na kterých plochách se bude dané okno zobrazovat. Skrze nový applet nastavení můžete snadno a přehledně přeorganizovat applety na panelu. Když už jsme u těch appletů, tak ty také procházejí vývojem a s každou verzí se trochu promění. Je toho zkrátka hodně, pěkný přehled novinek sepsal sám otec Cinnamonu Clement Lefebvre. Navíc se naplno rozjel překlad rozhraní, do češtiny a slovenštiny už je přeloženo kompletně.

Expo – správce pracovních ploch Expo – správce pracovních ploch

Novinky ze světa distribucí

Arch Linux slaví desáté narozeniny

Před deseti lety, 11. března 2002, vyšla první verze linuxové distribuce Arch Linux, kterou měl na svědomí tehdy teprve dvaadvacetiletý kanadský student Judd Vinet. Ten také vedl vývoj až do roku 2006, kdy předal žezlo Aaronu Griffinovi. Postupem času se Arch Linux stal jednou z nejoblíbenějších distribucí. Podobně jako třeba Debian jej můžete všemožně upravovat a konfigurovat. Na rozdíl od něj se však snaží o to, aby jeho základ byl co nejmenší a nejsrozumitelnější. Proto se Arch Linux stal baštou zkušených uživatelů, kteří si na jeho základech chtějí postavit „vlastní systém“ a nedají na něj dopustit. Distribuce obsahuje vlastní balíčkovací systém Pacman, což s sebou nese i tu nevýhodu, že dostupných balíčků není tolik. K dispozici je ale šikovný Arch User Repository (AUR), kam uživatelé přidávají vytvořené balíčky, které se mohou „prohlasovat“ až do hlavního repozitáře. U Arch Linuxu neexistují verze, tak jak je znáte u většiny jiných distribucí, ale jde o „rolling release“ distro, které nainstalujete a pak už jen přicházejí aktualizace, napořád.

Logo Arch Linuxu Logo Arch Linuxu

Linux Mint 12 LXDE

Edice distribuce Linux Mint s odlehčeným grafickým prostředím LXDE přichází s dvanáctou verzí. Kromě prostředí LXDE staví na Ubuntu 11.10 a linuxovém jádru ve verzi 3.0. Na rozdíl od hlavní edice, která nabídla fork GNOME 2 MATE a upravený GNOME Shell, nic zásadního nepřináší. Samozřejmostí jsou nové verze aplikací. Dále Linux Mint 12 LXDE vychází jako hybridní obraz ISO, což usnadňuje přenesení instalačních dat na USB disky. O vyhledávání se stará DuckDuckGo, jehož nasazení je jednou z forem financování distribuce. Předností prostředí LXDE je, že by mu mělo stačit 256 MB operační paměti.

Linux Mint 12 LXDE Linux Mint 12 LXDE

Jednou větou

Hewlett-Packard zveřejnil zdrojové kódy systému webOS pro tablet HP TouchPad.

Apple nasazuje svobodné mapy OpenStreetMap, bude je používat v iPhoto.

Android Market se nově jmenuje Google Play Store.

Poštovní klient Mozilla Thunderbird bude v připravované čtrnácté verzi umět instant messaging.

Mark Shuttleworth: Ubuntu roste na úkor Red Hat Enterprise Linuxu.

Oblíbený multiplatformní audioeditor Audacity vychází ve verzi 2.0.

Březnový openMagazin se zabývá tím, jak použít open source ve škole.

28. března bude Den otevřených formátů.

Portál Xubuntu.cz dostal nový kabátek.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz