přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Amarok

Amarok

Žertovné přehrávání


reklama

Vyšla předběžná verze Amaroku Amarok 2.4.1.90, kterou si už teď můžete ze zdrojových souborů, které jsou ke stažení přes odkaz vedoucí na další odkaz na stránkách projektu, nainstalovat. Případné potíže, jak jsem je zaznamenal a vypořádal se s nimi, protože kdyby ne, tak o tom tady vůbec nepíšu, popisuju dále. :-)

Řekl jsem si, že Amarok 2.4.1.90 zkusím nainstalovat. A překvapivě se mi to postupnými přískoky vpřed povedlo. Doplněný soubor amarok.mo je taky ke stažení.

Abych se mohl podívat na to, co nového se udělalo s lepším zpřístupněním dynamických seznamů skladeb, šel jsem do toho, i když v případě nějakého většího problému bych zase rychle skončil. :-) Ten jejich návod vypadá v základní verzi takto:

mkdir amarok-2.4.1.90-build

cd amarok-2.4.1.90-build

cmake .. -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`kde4-config --prefix`

make

make install

Když vynechám kroky jako je vytvoření sestavovací složky a skok do ní, tak u prvního příkazu se věc na chvíli zasekla na tom, že se něco (souvisejícího s mysql) nepodařilo v systému najít. Takže jsem ve správci balíčků v Mageii zkusmo nechal vyhledat věci s mysql a podíval se po něčem s "devel", jestli to tam už mám nebo ne, aby systém věděl, kde to, co hledá, ať už je to co chce, našel. -) Nainstaloval jsem tedy zatím nenainstalovaný balíček: libmysql-devel

U druhého příkazu se věc zastavila na 65 % s tím, že kdesi cosi, a tak jsem ve správci balíčků hledal a našel: libmysqld-devel, k čemuž to automaticky chtělo nainstalovat i libaio-devel. Po nainstalování jsem jednoduše znovu zadal "make", takže instalace Amaroku pokračovala až do 100 %.

Podle řetězců v překladovém souboru to vypadá, že se autoři mj. věnovali i způsobům, jakými jde ovlivnit poloautomatický výběr skladeb na základě předchozího nastavení způsobu ovlivnění. Aby to bylo pěkně vidět, udělal jsem několik obrázků, na kterých je vidět, jak se to ovlivňování automatického výběru skladeb dá nastavovat a jak byly k dialogům přidány vysvětlující texty, které to mají lidem, kteří to ještě nikdy nepotřebovali, ulehčit. :-)

Ze zajímavých věcí mě kromě tohoto tzv. žertovného přehrávání (Quiz play: něco s kvízem to třeba je, ale není to ten typ skriptu pro Amarok, jako je, myslím, Music Quiz) zaujal pohled na pomalý posun staženého textu písničky, který se snaží přizpůsobit postupu přehrávání přehrávané skladby.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2,67 | Hodnotilo: 6
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Amarok
Atrament 11. 07. 2011, 20:05:52
Odpovědět  Odkaz 
Jestli mohu mít drobnou připomínku, tak by stálo za to se do budoucna zamyslet u takovýchto pokusů, jak se těch pokusů následně zbavit, když to bude potřeba. Takto jak jsi to nainstaloval přímo do systému to asi půjde celkem těžko.
Správně bys měl buď tu aplikaci instalovat do vlastního adresáře, třeba /opt/amarok, k tomu slouží -DCMAKE_INSTALL_PREFIX a nebo vytvořit balíček pomocí nástrojů své distribuce a ten nainstalovat pomocí balíčkovacího systému. Jako o nic moc nejde, ono se beztak většinou nic strašného nestane, když to nainstaluješ tak jako ty přímo do systému, ale jeden nikdy neví...
Amarok - zdrojové soubory a rpm
fri 12. 07. 2011, 06:35:10
Odpovědět  Odkaz 
Konkrétně k tomu systému, na kterém jsem si vyzkoušel na stránkách Amarok doporučený postup: tomu počítači budou čtyři roky a už když jsem do něj vedle Windows, co tam byly dával Linux, zjistil jsem, že se zvukem je problém, protože z beden vůbec nejde, akorát by vždycky na začátku ta zvuková zařízení rád spravoval, a dál jsem to neřešil. Ta mašina má i jiné problémy. :-)

Kdybych se toho pokusu chtěl opravdu zbavit, tak bych to udělal pravděpodobně nevědomky, když bych při instalaci nějaké distribuce smazal celý oddíl. :-D

Hodil by se nějaký článek, kde by se podrobněji než rada tipu: ./configure, make, make install, popsal proces instalace ze zdrojových souborů, i s tou tvojí variantou. Co dělat, když se napoprvé nezadaří, co znamenají ty další argumenty, jaké jsou v tomhle možnosti, jak si určit, kam se to má nainstalovat. Co se dá vyčíst z hlášení při instalaci na konci výpisu třeba takového ./configure, když něco chybí (knihovna) - kde to najít, co to znamená, jak by se mohl jmenovat nějaký ten "devel" balíček, co je potřeba přidat (na co ty "devel" balíčky jsou dobré - jestli má smysl se tím vůbec zabývat, když by závislostí, co by se musely řešit, bylo moc. Ten kdo to umí, ten tohle nepotřebuje. Někdy i laik chce nainstalovat, třeba kvůli vyzkoušení, něco, pro co balíček pro distribuci, co má na disku, není a jen tak nebude.

Tvorba balíčků je další kapitola a někteří balíčkáři (co se to taky naučili studiem literatury) by těm, co to neumí (začátečník, samouk, ne-programátor) možná i doporučili, aby to radši nedělali, protože to v souvislostech celého systému nemusí být tak jednoduché. aky by to mohl někdo hutně popsat.

Takto se nejprve dívám, co k tomu v souborech jako je INSTALL nebo README napsal sám autor. A to, co tam napíše, vyzkouším. A třeba u věcí s Pythonem mi pomohl, jak jsem nedávno napsal, příkaz přidaný do setup.py v programu jiného autora (X Tile).
Re: Amarok - zdrojové soubory a rpm
Atrament 13. 07. 2011, 10:08:18
Odpovědět  Odkaz 
Takový článek už nosím v hlavě pěkně dlouho a párkrát už jsem se dokonce i pustil do jeho sepsání, ale zatím jsem to ještě nikdy nedotáhl do konce:( Ono je to téma docela dost komplikované na vysvětlení (ačkoliv věc samotná je poměrně triviální), víc než kde jinde zde platí, že vše jde udělat minimálně dvěma způsoby, takže člověk při psaní po chvíli zjistí že to má samé když a pokud a jestli a kdyby... Ale ještě se o to asi pokusím.
Re: Re: Amarok - zdrojové soubory a rpm
antaresin 16. 07. 2011, 23:22:51
Odpovědět  Odkaz 
Já bych takový článek rozhodně uvítal - linux mě baví a rád se učím nové věci - pochopit tohle by bylo skvělé!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016