přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Cantata

Cantata

22.png

Přehrávač písniček, na který jste tak dlouho čekali. Až jste se teď konečně dočkali. Bohatý obrazový doprovod. Nyní s úplně novými obrázky


reklama

Před více jak rokem jsem napsal o přehrávači Quimup/Guimup. U toho se zdálo, že není, co se týče vývoje, zdaleka tak aktivní jako přehrávač Cantata, který se řadí do téže skupiny klientů pro MPD. Ale podle dat příspěvků na stránkách to vypadá, že i tam se něco pořád děje, když před Vánoci vyšlo opravné vydání.

25.pngPanel naležato a nastojato.

21.png

20.png

Jiné činnosti - změna rozšířeného rozhraní na jednoduchý pohled na základní ovládací prvky a informace o právě přehrávané skladbě. Dále dialog umožˇnující nastavit zkratky. Vidíme zde např. klávesovou zkratku Alt+3, po jejímž stisknutí se zobrazí stromový pohled na složky. Tlačítko pro to, si můžete nechat zobrazovat v panelu na levé straně, když budete chtít. Stejně tak tlačítko pro zobrazení informací.

41.png42.png

Na svých stránkách má Cantata na začátku v sedmnácti bodech popsány své hlavní přednosti. Jsou to: 1) podpora Qt4, Qt5, Windows a KDE, 2) více sbírek MPD, 3) vysoce přizpůsobitelné rozvržení okna přehrávače, 4) seskupení písní v řadě přehrávaných skladeb podle alb, 5) pohled na souvislosti pro zobrazení umělce, alba a informací k nyní přehrávané skladbě, 6) jednoduchý editor značek, 7) pořádání souborů - použijte značky k uspořádání souborů a složek, 8) schopnost spočítat značky pro vyrovnání hlasitosti skladeb (jen v Linuxu, a jsou-li nainstalovány příslušné knihovny), 9) dynamické seznamy skladeb, 10) internetové služby: Jamendo, Magnatune, SoundCloud, a zvukové záznamy (podcasty), 11) podpora pro datové proudy rádií - schopnost hledání proudů pomocí TuneIn, 12) podpora ukládacích zařízení USB a zařízení MTP (jen v Linuxu, a jsou-li nainstalovány příslušné knihovny), 13) vytahování skladeb ze zvukových CD a jejich přehrávání (jen v Linuxu, a jsou-li nainstalovány příslušné knihovny), 14) přehrávání písní, "co nejsou MPD" přes jednoduchý vestavěný HTTP server, 15) rozhraní MPRISv2 DBUS 16) podpora celkových zkratek KDE (sestavení KDE), multimediální klávesy GNOME (jen v Linuxu), a generické multimediální klávesy (pomocí podpory Qxt), 17) integrace vzhledu Ubuntu/ambiance - včetně tažení okna přes nástrojový pruh.

19_1.png

26.png

Přehrávač Cantata vyšel z přehrávače QtMPC. Hlavním důvodem v této fázi bylo poskytnutí lepší integrace do KDE, ale jak už to bývá, když je vývojář pilný, tak během času množství změn naroste až na tu výši, kdy je nutné na to zvláště upozornit. například já jsem se zapojil koncem roku 2011 a vždy, když autor programu, jímž je Craig Drummond, přišel s tím, že nová verze je na spadnutí, doplnil jsem svůj překlad a vylepšil jej.

27.png28.png29.png

A až teď pro mě přišla ta pravá chvíle, abych vyšel i já na světlo, protože mi přehrávač fungoval hned po instalaci, když jsem jenom nastavil složku, kde mám hudební soubory. To pro mě v případě zkratky MPD rozhodně, když jsem se kdysi snažil přinutit ke spolupráci Quimup nebylo samozřejmostí. Konečně podívejte se na ilustrativní obrázky.

30.png31.png32.png

Teď k těm obrázkům. Některé překlepy už jsem našel a opravil, takže na to se zaměřovat nemusíte. První zachycuje situaci před tím, než jsem nastavení nabízené průvodcem přepl na Základní nastavení pro jednoho uživatele.

07.png08.png

Krátce na to jsem z důvodu, že to zatím nemám zapotřebí, aby se dělo, vypnul hned tři volby pod sebou. A jo, i když to nevypadá, těch dlouhých textů jsem musel přeložit spoustu. Překladový soubor má dnes přes tisíc řetězců, které podle statistiky na straně překladu obsahují skoro šest tisíc slov.

09.png

A teď, jak to vypadá s bohatými možnostmi nastavení. Co všechno se, jak o tom píše vývojář, s programem dá dělat.

33.png34.png35.png36.png37.png38.png39.png40.pngNa závěr fotografie a něco informací o Karlu Gottovi v angličtině, jehož album skvěle posloužilo při představení programu. A když kantáty, tak nejen kantáty ale vůbec dílo Johanna Sebastiana Bacha můžu vřele doporučit.

18.png

A ještě jeden způsob pohledu na hudební soubory, který jsem objevil a který vypadá zajímavě. Vypadá to skoro jako zobrazení na celou obrazovku. Natočte hlavu, co to půjde. Kvůli tomu, aby se text přespříliš nezmenšil, jsem obrázek nechal otočit o pravý úhel.

24.png

23.png


Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,43 | Hodnotilo: 7
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Cantata
Milhouse 28. 01. 2014, 11:03:33
Odpovědět  Odkaz 
Hezký článek. Čeština vypadá také kvalitně.
Neb nejsem nespokojen s Clementine, určitě ale vyzkouším. A když už je i pro Win, taky ho tam šoupnu. ;)

Díky. :)
Cantata
fri 28. 01. 2014, 11:37:01
Odpovědět  Odkaz 
To je skvělé. V důležitých parametrech je na tom překlad tak, že se věci dají nastavit bez problému. A čemu se hned neporozumí, na to se po chvíli pozorování přijde. Clementine i Cantatu používám. (a Amarok taky - ovšem s vlastním doplňovaným překladem) :-)

Některé věci sice mohou vypadat jako něco, na čem se stále pracuje, ale nejsou to pokusy na zvířátkách, a případné změny, jak vycházejí verze, jenom odrážejí snahu o kultivaci; nebo změnu, kdy předchozí i změněný stav jsou brány jako vyhovující.

Základem pro příjemný poslech je samozřejmě rozsáhlá sbírka hudby, i když není potřeba, aby vám zabrala 250 GB disk. A když Cantata pojede i pod Windows, což jsem teď nezjišťoval, proč ne? Mně k napsání textu přivedlo to, že se to rozběhlo hned po rozbalení.

A kdyby se stalo, a nejelo to, tak se podívám do svého seznamu, který další přehrávač hudby se stal v minulosti předmětem mého zájmu, a nepřehrává zároveň i video. Ty se můžou zařadit do jiné skupiny.
Cantata
fri 1. 02. 2014, 13:21:27
Odpovědět  Odkaz 
Zaujalo mě tlačítko Sníst. Není třeba se jej obávat. Znamená to jen, že: "Když je zapnuto snězení, píseň je odstraněna z řady skladeb k přehrání, poté co byla přehrána."
Cantata - nová verze
fri 21. 02. 2014, 10:02:32
Odpovědět  Odkaz 
Byla vydána verze 1.3.0 přehrávače Cantata.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blog