přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FocusWriter a Prosit

FocusWriter a Prosit

Pište si to v čem chcete


reklama

V době, kdy na LinuxExpresu dělali propagaci určitému způsobu tvůrčího psaní, kdy se záměrně uvedete do od obvyklých údajně rozptylujících prvků běžných textových editorů zbaveného prostředí, ve kterém by vám před lepším sebevyjádřením už nemělo bránit nejlépe nic, proto zvýrazněná ochrana před (sebe)rozptylováním zajištěna, jsem i já nasadil své dva koně: FocusWriter a Prosit. Na FocusWriteru dělá Graeme Gott a na Prositu dělá Marc Lajoie. Ale jak jsem už před pár hodinami napsal, nějakou dobu mi tyto dva editory po instalaci neběžely zrovna tak, jak jsem od nich očekával.

Jsou oba ze stejné stáje, FocusWriter ale na svět přišel dřív a Prosit z něj vychází, na což hned zkraje upozorňuje. I proto se sobě navzájem dost podstatně podobají. Jak je z jednoho obrázku a v něm polského textu vidět, použil jsem jako šablonu polský překladový soubor, nebo polský překlad založený na německé předloze :-), a v jednom případě jej opomenul přepsat českým. Tak příště. :-) Pracovní prostředí vás má oslovit svou velikostí, která naplno využije velikost obrazovky, kterou používáte ke zvládání svého počítače. Ale nemusíte program používat jen v tomto režimu na celou obrazovku, dá se to vypnout, a pak z něj máte obyčejné okno s programem, jak jej znáte, u kterého si tažením okraje změníte rozměr, jak zrovna chcete.

Atmosféru dotvoříte změnou písma, jeho barvy a nastavením obrázku na pozadí, podle chuti či třeba podle tématu, které chcete zpracovat, aby se vás chytla inspirace. Máte-li rádi počty a úspěch odvozujete vy nebo váš zaměstnavatel od počtu natlučených písmenek, pak uvítáte vlastnost automatického obnovování součtu napsaných slov, a nejen slov, ale i odstavců, znaků, prostě skoro vše, co byste tak mohli chtít znát o tom, jak s tvořením textu postupujete. Statistiky máte přímo na dosah.

Volitelně si můžete zvolit automatické ukládání svého dokumentu. Pak tu také máte denní cíle, jako je počet napsaných slov nebo čas strávený psaním, které jsou tu od toho, aby udržely vaši pozornost a zajistily nevyhnutelnost úspěchu. Počítá se se dnem jako s jednotkou času, takže se nemusíte zabývat tím, kolikrát editor vypnete, abyste si pro něco odskočili. Měla by tu být i možnost ověřování pravopisu, ale nad tím, jak dobře funguje, jsem ještě nedumal.

Očividnou vlastností editoru je i skrývání panelů s nástroji, které je navrženo se snahou umožnit vám co nejlepší soustředění se na práci. Dodatečně využijete i to, že se dokument, který sepisujete, při otevření programu automaticky nahraje a že budete moci ihned pokračovat od místa, kde jste skončili naposledy.

A u Prositu jde vcelku o to samé. Jako takový ale například opustil formát pro ukládání textu RTF a používá odlehčený značkovací jazyk Proseup, aby lépe oddělil obsah od jeho provedení; výsledkem je prostý text, který otevřete snad všude. Rozdíl je v tom, že Prosit nabízí volby pro významovou stavbu (nadpisy, blokové citace atd.) a odstraňuje volby vztahující se čistě ke zobrazení, jako jsou úrovně odsazení a zarovnání, při pokusu o lepší skloubení vlastností programu s představou provádění úprav textu WYSIWYM - to, co vidíš, je to, co tím míníš/myslíš, spíše než s myšlenkou WYSIWYG - to, co vidíš, je to, co dostaneš.

Když butete chtít, můžete ve FocusWriteru na text využívat s úspěchem i formátování. Na závěr, protože se mám taky hodně co učit, přepisuji text z Marsya Karla Čapka, jak je uveden v Latinitas Bohemica od Josefa Tříšky, výběru z latinsky psané literatury českých zemí, který se do mé knihovny dostal už kdysi hodně hodně dávno, a který kromě tohoto textu ani jinak neznám. Jde o "Dvanáctero figur zápasu perem čili Příručka písemné polemiky". Abyste věděli, jak na to... On to ovšem ten Čapek myslel jinak - je to "obrácené vzhůru nohama". :?) 

Něco z toho textu nám může pomoci pochopit své vlastní způsoby a způsoby druhých v těch dnes tak hojně rozšířených diskuzích pod články, kde narazíme na to, co nám hoví, i na to, co se nám nelíbí. Že bych měl představu, jak vypadá správná rétorika a polemika, to ani náhodou. Ale k dobru si všichni přičtěme, že chceme dosáhnout na tu pravdu, kterou žádá Čapek. A taky si nemyslím, že bysme měli své příspěvky pro poznámky pod články připravovat tvořivě předem do šuplíku v editorech tohoto typu. :-) No dobře, pokud vás, stejně jako mě ne, nezajímá nějaká polemika, ani další obory jako třeba propaganda nebo demagogie, tak pro nás jsou tu na úplný závěr tohoto článečku možnosti nijak neomezené: poezie, logopedie, literatura... Více na posledním obrázku.Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

FocusWriter a Prosit
w4rr10r 22. 05. 2011, 21:39:54
Odpovědět  Odkaz 
Prosím, drž se konvencí l10n.cz... Význam těchto programů nechápu, v čem je to lepší než Vim (ReText, Kate) a Markup (nebo jiná wiki-like syntaxe)?
Pavel Fric Re:FocusWriter a Prosit
Pavel Fric 22. 05. 2011, 22:45:53
Odpovědět  Odkaz 
Podstata tvého nepochopení koření už v tom, že je srovnáváš s těmi programy, co jsi uvedl.
Re:Re:FocusWriter a Prosit
w4rr10r 23. 05. 2011, 09:20:14
Odpovědět  Odkaz 
Nějak mi došlo, že ty aplikace slouží k psaní bez rozptylování komplikovaným GUI nebo syntaxí. Jenže to umí Vim, ReText, PyRoom, KWrite taky! Navíc zvláště ve Vimu jde text psát či editovat velmi efektivně. A syntaxe např. Markdownu také nikterak nerozptyluje, ještě umožňuje export do většiny používaných formátů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016