přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Frionit

Frionit

Frionit, hned je vám líp


reklama

Tak jsem se pobavil, když jsem při doplňování překladu pro QtiPlot 0.9.8.10 zaznamenal, že v jednom řetězci QtiPlotu se objevil tento text: Dovolená úchylka (algoritmus Douglas Peukerův); Douglas-Peucker, což jsem hned spravil na Povolená odchylka...; (tolerance).

Tato kuriozita ale připomíná větu z jedné diskuze "Je to duševně chorý, nesoudný člověk s příliš velkým množstvím volného času." jen vzdáleně. Podobnost je tu čistě náhodná, ne se všemi použitými argumenty se dá souhlasit. Ten algoritmus nepojmenovali po mně. :)

Co ovšem k takovým rozdílům v překladu jednoho a téhož řetězce vede? Ten samý byl na dalších místech přeložen v podobě, do které jsem jej jednoduchým zákrokem dostal. Budeme-li vycházet z vědecké teorie, že nic není jen tak, všechno má svou příčinu a následky, tak bychom mohli předpokládat nějaký vliv, ovšemže jiný než je vliv měsíce při úplňku.

Půjde tu o projevy dosud neznámé látky. Předpokládám, že je to neobjevený prvek periodické soustavy prvků. Protože výsledkem jeho viditelného i neviditelného působení je podle některých mladých vědců friovina, shodněme se na tom, že vhodným názvem pro dosud v knihách nepopsaný prvek s takovým účinkem je jméno frionit. Mohl by mít žlutou nebo raději žlutobílou barvu (při přiblížení začíná žhnout, což pro laika, který se nevyzná ve vědeckém pojmenování přírodních jevů, vypadá jako nárůst toho, čemu říká žlutá/bílá složka světla).

Jak již každého napadlo, podobně byl poměrně nedávno odhalen kryptonit, cizácký zelený kámen, který provází osudy naturalizovaného pozemšťana civilním jménem Clarka Kenta, ve svém druhém přestrojení hrdinu známého pod přezdívkou Superman, jehož slušné zásoby se mají nacházet v městečku Smallville, jak o tom podrobně informují v místě natočené postupně zveřejňované dokumenty našich amerických přátel. Toto však vypadá dost možná jako podvod. Dalo by se namítnout, že v tomto případě se má uplatnit obzvláště opatrný přístup k tomu, co nám sdělují někteří zprostředkovatelé informací. Rada zní, nevěřme všemu, co se povídá (dokud to neuvidíme na vlastní oči).

Za samosebou prokázané ale lze považovat přesvědčivé tvrzení vzešlé z pozorování a zkušenosti, že opravdový účinek frionitu není v prasení překladu a vyšší míře překlepů, jak se zcela nesprávně domnívají někteří odborníci, nýbrž právě naopak ve znatelném zlepšování překladu, k čemuž se lze dobrat různými způsoby. Je to skrz naskrz vynikající prostředek, který dodá k vašim vlastním překladatelským schopnostem dodatečné superschopnosti navíc. Proto svá trička s písmenem S začněte přešívat na F; F jako Friman nebo Freeman.

Co všechno nám tento znovuobjevený zázrak přináší? Zvětšuje sílu, zbystřuje zrak, zlepšuje čich a chuť, zostřuje sluch, prohlubuje spánek, pomáhá paměti. Pohled v jeho blízkosti, i v případě že už jste dál, je zaručeně pronikavý.

FRÝÓNÝT, nic není jak dřív, FRIONIT, zdokonalí váš cit. Hledejte frionit!Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 5,00 | Hodnotilo: 1
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

F
F 2. 10. 2012, 15:28:58
Odpovědět  Odkaz 
F jako Frionit.
Frionit
fri 4. 12. 2015, 23:50:40
Odpovědět  Odkaz 
Žlutá je dobrá. :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blog