přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak smazat Linux

Jak smazat Linux

Ačkoli se jedná o nepříliš častý jev, někdy pod různými pohnutkami dospěje uživatel k problému, jak správně odebrat linuxový systém a přitom zachovat funkční bootování donedávna sekundárního systému. Odstranění jakéhokoliv linuxového systému lze popsat ve dvou krocích.


reklama

Tím prvním je samotné odebrání systému z pevného disku a druhý krok spočívá v odstranění linuxového zavaděče z MBR a následné obnově MBR pro zůstavší operační systém. Odstranění Linuxu z disku lze provést vícero způsoby, asi nejjednodušším je použití libovolné live distribuce a programu fdisk, popřípadě cfdisk. Také je ale možné tento krok přeskočit, vyčistit MBR a až poté z Windows s použitím aplikace Správce disku všechny „nepohodlné“ oddíly smazat. Pro úspěšné odstranění linuxového zavaděče z MBR a zároveň obnovu zavaděče Windows budeme potřebovat v případě OS 2k nebo XP instalační médium, kde stačí spustit konzoli pro zotavení a napsat příkaz fixmbr.

Tento příkaz se týká pouze výše uvedených verzí, v případě, že se na vašem disku nachází Windows 95, 98 nebo ME, budete si muset nejprve vytvořit zaváděcí disketu, pomocí které v prostředí DOSu napíšete příkaz FDISK /MBR. Nyní stačí provést pouhý restart počítače, a pakliže nedošlo v předchozím užívání k poškození tabulky oddílů, Windows vám s nejvyšší pravděpodobností v pořádku nastartuje.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Re: Jak smazat Linux
16. 08. 2006, 10:08:56
Odpovědět  Odkaz 
<blockquote>nachází Windows 95, 98 nebo ME, budete si muset nejprve vytvořit zaváděcí disketu, pomocí které v prostředí DOSu napíšete příkaz FDISK /MBR.</blockquote> Není pravda, stačí instalační CD.
Tomáš Hanusek Re: Jak smazat Linux
Tomáš Hanusek 22. 08. 2006, 20:07:03
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, jak u Me, ale u 95/98 stačí pouze nabootovat Windows z disku - při jejich startu pomocí F8 vyvolat rozšířenou bootovací nabídku (http://www.computerhope.com/issues/chsafe.htm#00) a pak nastartovat jen prompt (příkazový řádek) a tam dát fdisk /mbr. Teda pokud Windows zůstaly ve startovací nabídce linuxu...
Jak smazat Linux
Jindřich Hrneček 1. 11. 2007, 18:51:44
Odpovědět  Odkaz 
já mám jiný problém.. Linux v9.2 mi nedovolí nainstalovat windows xp.. bootování naběhne, ale pokaždý to hodí chybu, že nevidí disky a instalace se ukončí.. nevíte někdo jak je dostat ze systému?
Re:Jak smazat Linux
Stenley-cheb 28. 11. 2007, 10:02:45
Odpovědět  Odkaz 
ahoj. Prosím Tě už jsi vyřešil ten tvůj problém. Já mám to samé a už se s tím 3 dny peru.
Re:Re:Jak smazat Linux
RewolwerUd 7. 12. 2007, 00:18:16
Odpovědět  Odkaz 
Ja taky
Martin Šín RE: Jak smazat Linux
Martin Šín 23. 12. 2007, 16:27:42
Odpovědět  Odkaz 
Ono to bude asi složitější. Linux vám určitě nebrání v instalaci dalšího systému, ve vašem případě Windows, ale chyby mohou být tyto:

1) Windows XP je na dnešní poměry přecejen už zastaralý systém, takže při instalaci zřejmě nevidí disky a tudíž ani žádné místo, kam by se nainstaloval. Při instalaci Windows je možno doinstalovat tyto ovladače z diskety nebo něčeho takového, jen se musí při zavádění instalačního programu v tom pravém okamžiku stisknout klávesa F6 nebo F5 nebo F4 , nebo nějak tak - už nepamatuju..

2) Windows není možno nainstalovat na oddíly formátované na běžně používané formáty souborů známé právě v Linuxu, tzn. oddíly je potřeba nejdřív naformátovat, např. na NTFS...

Zřejmě vám, ale nezbyde nic jiného než se obrátit na někoho zkušenějšího, nebo sestudovat instalační příručku nebo konference zaměřené právě na instalaci MS Windows. Ještě jednou, s největší pravděpodobností to nebude "obrana Linuxu"... Linux netřeba nijak speciálně mazat.
Re: RE: Jak smazat Linux
Anonym 23. 04. 2015, 11:53:37
Odpovědět  Odkaz 
TO Martin Šín

Sice je příspěvek 8 let starý, ale přece jenom to sem napíšu. Já mám na PC Linux Mint. Když jsem místo něj instaloval Windows XP, instalační program viděl Linux oddíly jako oddíl s neznámým filesystémem. Tyto oddíly jsem normálně smazal, vytvořil nové, a naformátoval jsem je jako NTFS. Pak jsem normálně instaloval.
Jak smazat Linux
Pavel 21. 12. 2007, 14:37:11
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, dnes jsem si koupil notase a mam stejny problem jako p.Jindřich Hrneček. Uz jste to nekdo vyresil? Prosim poradte mi :-)
Tomáš Hanusek Re:Jak smazat Linux
Tomáš Hanusek 23. 12. 2007, 23:55:19
Odpovědět  Odkaz 
Jaký problém? Na počítači je Linux a chcete tam dostat i Widle? Pak je potřeba nejprve v Linuxu uvolnit pro Windows místo, tzn. zmenšit nějakou existující partišn linuxu, nejspíš asi /home, vytvořit nový oddíl např. 5GB a ten naformátovat na FAT32. Pak by už instalašní program Win měl najít toto volné místo. Při instalaci XP pak FAT32 převést na NTFS.
Když budete v Linuxu zmenšovat partišnu, zálohujte data z ní!!! abyste se vyhnuli potížím, kdyby se zmenšení oddílu za běhu systému nepovedlo.
Manipulace s partišnami/oddíly v Linuxu - viz např. http://www.linuxexpres.cz/praxe/jak-spravne-rozdelit-disk
Tomáš Hanusek Re:Re:Jak smazat Linux
Tomáš Hanusek 23. 12. 2007, 23:58:07
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem si ale jistý, jak se zachová instalátor Win XP při zápisu zavaděče; u win 95/98/Me se natvrdo zapisoval do MBR a přesmahnul linuxový zavaděč, takže pak bez zásahu nebootoval Linux. Pro info hledejte hesla jako zavaděč, boot loader, MBR.
Re:Re:Jak smazat Linux
Mikoláš Král 29. 12. 2007, 22:52:04
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím, jen Windows umístit na prvním místě na disku, jinak budou problémy...
Martin Šín Re:Re:Re:Jak smazat Linux
Martin Šín 30. 12. 2007, 07:45:32
Odpovědět  Odkaz 
On ten první oddíl na disku je relativní. V tomhle jsou Windows blázni, nejhorší na tom je, že pak tento oddíl s klidem označí třeba písmenem G:\ a to se pak blbě vysvětluje, že systém není na Céčku, ale na Géčku... Takže prakticky jim to je jedno.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss