přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kompilace PHP skriptů pod Linuxem

Kompilace PHP skriptů pod Linuxem

Před časem jsem se zde zmiňoval o kompilátorech dávkových souborů a skriptovacích jazyků. Byl mezi nimi i jazyk PHP. Zmiňoval jsem i možnost využití PHP jako klasického programovacího jazyka. Využili jsme k tomu generátor GUI (developer) WinBinder a kompilátor BamBalam .


reklama

Pod Linuxem je to o něco málo složitější, ale i zde existuje kompilátor PHP skritů. Jmenuje se Roadsend. Tento kompilátor je pod licencí GNU General Public License a je nabízen mimo Linux verze i pro operační systémy MS Windows (s využitím MinGW), MacOS a FreeBSD. Instalaci je možné provést kompilací source balíčku (tar.bz2) nebo v případě RPM balíčkovacího systému přes přidání repository "AtomicRocketTurtle" a následné instalaci příkazem yum.

wget -q -O - http://www.atomicorp.com/installers/atomic.sh | sh
yum install roadsend-php

Po úspěšné instalaci kompilátoru Roadsend si můžeme vyzkoušet samotnou kompilaci příkladového PHP skriptu, který vypíše na monitor klasické hlášení "Hello world" ;-)

quanta_plus.png

Kompilace

Syntaxe: pcc [parametry] <php skript> [parametry skriptu]
Příklad: pcc test.php
kompilace.png

Kompilace PHP skriptu

Kompilací vzniknou 2 nové soubory

  1. binární překompilovaný soubor
  2. ".so" soubor


vypis.png

Výpis souborů po kompilaci PHP skriptu.

spusteni.png

Výpis "Hello world" (spuštění zkompilovaného skriptu).

Kompilátor má v nabidce mnoho dalších možných parametrů. My si zde uvádíme pouze základní syntaxi kompilace. Kompletní nápovědu si můžete vyvolat příkazem "pcc --help".

Takto lze kompilovat aplikace napsané v PHP jak ve verzi "command-line", tak aplikace s uživatelským rozhranním. K tomu se využívá podpora PHP-GTK.

Pozor !!! Je nutné však poznamenat, že kompilované PHP skripty jsou sice tzv. stand-alone, ale je potřeba pro jejich funkčnost na jiných počítačích doinstalovat tzv. runtime, který je šířen pod licencí GNU Lesser General Public License.

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Kompilace PHP skriptů pod Linuxem
Mike Stuffel 19. 11. 2008, 15:39:24
Odpovědět  Odkaz 
radsej ako binarky by som na php pouzival php-cli

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

René Baran

René Baran

René Baran (*1972) vystudoval pedagogickou fakultu JCU v Českých Budějovicích obor Výpočetní technika a informatika. Ve volném čase se věnuje sportu, četbě, hudbě. programování a fotografování.


  • Distribuce: LMDE, Debian / CentOS
  • Grafické prostředí: MATE
  • Hodnocení autora: *

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016

Tagy