přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lantern

Lantern

01.png

Lantern je síť lidí spolupracujících za účelem poražení internetové cenzury po celém světe.


reklama

Na Štědrý den, 24. prosince 2013, jsem se dal do překladu programu Lantern. Uvidí se časem, kdo tuto službu využije. :-) Protože jsem si všiml, že existuje slovenský překlad, udělal jsem to, co jsem předtím již alespoň jednou udělal, už ani nevím, kdy to vlastně bylo naposledy. Spíš jsem, jak si vzpomínám, nyní po skončení základní práce na Lanternu na jeden rozsáhlejší projekt jakoby recipročně upozornil slovenského překladatele, kdyby tento postup buď měl zájem využít, anebo by mu to mělo jakkoli pomoci, abych vyrovnal toto skóre.

02.png

A tak jsem co nejpozorněji procházel soubory, protože je to vlastně náročné svým vlastním způsobem, takovéto upravování blízkého jazyka, a upravoval je co nejúčelněji tak, aby vypadaly česky. Překlep, když jej uvidím, se musí opravit dodatečně. Dá se říct, že tam nějaké takové zbytky při tomto způsobu práce zůstávají, a že jich je více, než by si autor přál, a tak asi není takový způsob nějak zvláště oblíbený. Odstraňování takových překlepů je podle zájmu následně věcí postupnou. Dnes už je tato činnost z konce loňského roku nějaký ten týden vidět na stránkách projektu, což si dále popíšeme jeho vlastními slovy. Na stránkách jsou další informace dostupné v podobě odpovědí na často kladené otázky.

Co je Lantern? Lantern je síť lidí spolupracujících za účelem poražení internetové cenzury po celém světe. Nainstalujte si a sdílejte Lantern, náš nový peer-to-peer nástroj na obcházení cenzury, kvůli získání anebo umožnění přístupu lidem na místech, kde je přístup cenzurován.

Hlavním cílem Lanternu je přístup: získání rychlých, spolehlivých připojení k otevřenému internetu. Většina nástrojů poskytujících přístup v blokovaných regionech vyžaduje server. S Lanternem, každý počítač může zastávat roli serveru, poskytuje tak víc kapacity než ostatní nástroje. Používaním Lanternu se každý uživatel s necenzurovaným přístupem může stát přístupovým bodem pro ty, kteří jej nemají, zabezpečuje cestu na stránky jako Twitter, Facebook, YouTube a ostatní, které jsou hromadně blokovány.

Základem Lanternu je síť, které věříte. Uživatelé zvou své přátele, aby vybudovali svoji síť Lanternu. Zvaním pouze kontaktů, jimž věří, aby sdíleli internetové připojení, všichni pracují spolu na přidání kapacity síti zároveň ji udržuje odolnou proti blokování cenzory. Čím víc Lanternovských přátel máte, tím bude internetové spojení rychlejší a spolehlivější.

03.png

Jedna z odpovědí na základní otázku vypadá potom takto: Je Lantern pro mne na používání bezpečný?

Lantern se velmi snaží zajistit bezpečí svých uživatelů, ale občas jsou tu případy, kdy ochrana není možná, takže uživatelé musí vědět, jak používat Lantern bezpečně. Pro uživatele v cenzurovaných oblastech je extrémně důležité, aby si jako své Lanternové přátele volili jen ty, kterým bezvýhradně věří. Vaše data půjdou totiž jejich prostřednictvím. Pokud si jako přátele přidáte lidií, kterým nedůvěřujete, riskujete, že vás ta konkrétní osoba bude sledovat. Takže, mezi přátele si přidávejte jen lidi, kterým věříte. Kromě toho, bude Lantern posílat vaše data prostřednictvím 4 'generace přátel' od vás, takže, přes přátele přátel přátel vašich přátel. Udělali jsme to tak za účelem vybudovat víc propojenou, škálovatelnou síť, protože uživatelé obyčejně nepoznají ty na 'druhé straně cenzurovací barikády'. Avšak, každý další článek řetězu vás vydává do ruk méně a méně důvěryhodného uživatele (např. přátelům svého přítele věříte méně než vašim přátelům). Vždy mějte na mysli, že Lantern je nástroj na poskytnutí přístupu, není navrhnut za účelom zabránění sledování.

Lantern není nástroj anonymity. Pokud potřebujete, aby stránky, které navštívíte, nezaznamenávaly vaši IP adresu, anebo fyzickou lokalitu (mají k tomu oprávnění, což může být překvapivé), anebo nemůžete riskovat, že síťové sledovače budou schopné zjistit, které stránky navštěvujete, doporučujeme vám použít Tor. Tor je skvělý program, a pravidelně s jeho týmem komunikujeme. Takže znovu, účelem Lanternu je přístup. Účelem Toru je anonymita.

Poslední věc ohledně bezpečnosti: S jakýmkoli nástrojom, včetně Lanternu a Toru, byste nikdy neměli posílat citlivý obsah na stránku, která je hostována v regionu, kde vláda pronásleduje lidi, kteří takový obsah pošlou, obzvláště pokud tam žijete. Je to kvůli tomu, protože pozorovatel globální sítě, např. vláda, vás může identifikovat jako uživatele, který nahrál dotyčný obsah na web, a bude tak schopný zaměřit vaši polohu.Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,50 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Štefan Uram Lantern
Štefan Uram 11. 02. 2014, 19:10:14
Odpovědět  Odkaz 
Nemá to nič s článkom, ale všimol som si chybu v preklade:
Ako stiahnuť Lantern?
... Za účelom ochrany Lanternu proti prieniku CENZOROV, všetky pozvania sú teraz možné iba prostredníctvom priateľov...
:)
Re: Lantern
fri 11. 02. 2014, 20:51:12
Odpovědět  Odkaz 
Ve slovenštině se nevyznám, natolik, abych byl schopný vidět pravopisné chyby. Ale smyslu rozumím, a když provedu srovnání s anglickým originálem, tak mi přijde, že tam nějaký zvláštní rozpor není. Pro mě to upozornění má jistě znamenat, že mám ten řetězec doplnit. Právě jsem jej doplnil. A trochu proti slovenštině jinak, aby to tedy bylo doslovnější, více respektující tvary množného/jednotného čísla apod. Ale ne úplně, aby se mi tam neobjevilo vyšinutí z vazby, jak když vyšije.

"Lantern už nadále nepřijímá žádosti o pozvání. Za účelem ochrany Lanternu proti průniku cenzorů jsou nyní všechna pozvání dělána od přátel k přátelům. Pokud znáte někoho, kdo již používá Lantern, a důvěřujete mu, spojte se s ním, prosím, a požádejte jej o pozvání."
Štefan Uram Re: Re: Lantern
Štefan Uram 13. 02. 2014, 15:23:22
Odpovědět  Odkaz 
Pardon, ja som zle pochopil text a preto som si myslel, že slovo cenzorov je preklep. Už mi je to ale jasné :). Prepáč.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blog