přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux Deepin

Linux Deepin

logo.png

Distribuce s upraveným GNOME Shell  v podobě DDE neboli Deepin Desktop Environment


reklama

Krátké představení distribuce Linux Deepin. Vyvíjí si prostředí založené na Gnome Shell, které je ale upravené tak, jak si to programátoři přejí. Když v lednu vyšel ISO instalační obraz, o kterém napsali, že podporuje češtinu, řekl jsem si, jdi do toho.

 01.png

Instalátor je ale v angličtině. Je velice jednoduchý a vývojáři říkají, že vyvíjí nový. Ale buď jsem tu češtinu vybral nějak blbě, anebo s tím něco je, prostě jsem po instalaci a naběhnutí systému viděl angličtinu. A proto jsem si přes jakýsi běžný přidavač jazykové podpory, na jehož jméno si teď nevzpomínám, češtinu přidal. A tady může být podstata mého problému, viz níže. Totiž, že jsem nepřidal vše, anebo jsem postupoval jinak, než jsem měl. Ještě se na to podívám. A taky se setkávám s tím, že programy, které mají být v češtině, ani tak v češtině nejsou (např. Clementine).

02.png

Nainstaloval jsem tedy, jak bylo řečeno, Linux Deepin, produkt to čínský (dříve jmenovaný jako Hiweed Linux) na přenosný počítač, kde jsem se po poslední zhruba tři léta z pohodlnosti neodhodlal k instalaci nějakého novějšího systému, a šlape to. Vypadá to, že to ono, nebo ten oný, co vedl v minulosti k tomu, že obrazovka po zavedení systému nesvítila, jak podle mého názoru svítit měla, takže jsem musel jít do příkazového řádku a zprovoznit to podle postupu z Ubuntu fóra, byl mezitím pořešen, aby to jelo i s výrobky, se kterými to předtím nějakou delší dobu nejelo.

Hlavní problém, který jsem měl a mám je v tom, že česká klávesnice nepracuje tak docela, jak má. Spočívá to v tom, že i když je to QWERTZ, tak hapruje zadávání některých znaků, co se běžně vloží stisknutím klávesy Shift, háčku a písmene. Autoři tvrdí, že se s tím do příště pokusí něco udělat.

28.png29.png30.png

Distribuce má vlastní středisko pro nastavení systému, vlastní středisko pro instalaci programů, vlastní instalátor her, vlastní přehrávač hudby (DMusic), vlastní přehrávač videa (DPlayer), vlastní terminál a vlastní zachytávač snímků obrazovky (DSnapshot). A i když tu jsou dodávána i pozadí, která vypadají vkusně, tak jsem si nedávno sehnal větší množství obrázků ve vysokém rozlišení, které dodává stránka firmy Windows.

24.png25.png26.png27.png

Rovnou řeknu, že DMusic bych v současnosti používal, jen kdyby nebyla jiná možnost. Můj první dojem byl takový, že ani pořádně neseřadí soubory, a aby je měl zpřeházené, nebo jsem měl důvod si to byť jen myslet, tak na to mě neužije.

 38.png

Zato DPlayer na přehrávání videa úplně s klidem. DSnapshot jsem na pořízení snímků obrazovky taky často použil.

39.png40.png41.png42.png43.png44.png45.png46.png47.png

Takto se to má s terminálem.

31.png32.png33.png34.png35.png36.png37.png

To vlastní prostředí distribuce (DDE neboli Deepin Desktop Environment) je od přírody, jak se mi zdálo, zvláště po přidání spousty programů, co se načítají, když se má zobrazit jejich programová skupina, pomalejší než třeba KDE, Razor-qt apod. Ale je to taky o přehodnocení zvyků. Když vím, co hledám, tak začnu psát. Na co čekat, až se mi objeví nepřehledná množina programů seřazených, dejme tomu, abecedně. Hledaný program lze rychle vyfiltrovat a spustit.

Středisko pro nastavení poskytuje spoustu nastavovátek. Podívejte se na následující řadu obrázků.

 05.png06.png07.png08.png09.png10.png11.png12.png13.png14.png15.png16.png17.png18.png19.png20.png21.png22.png23.png

Na začátku jsem měl pocit, že instalátor programů má problém se zastavením své činnosti, když se instaluje víc programů najednou. Ale to mohlo být jen zdání a malá trpělivost z mé strany, když se jakoby nic nedělo, až jsem si myslel, že se postup instalačních prací zaseknutím zastavil. Nyní ten program běžně jednou za čas používám na aktualizaci systému, která se děje pravidelně prý jednou za týden.

03.png

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2,43 | Hodnotilo: 7
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Linux Deepin
deepin 2. 03. 2014, 21:44:36
Odpovědět  Odkaz 
Distribuce je hrozná. Vzhled nic moc, mnohem horší než např. KDE. Skoro nic v Deepin Linuxu nejde nastavit, možnosti nastavení jsou velmi omezené. Člověk se musí smířit s tím, jak to udělali.

Oceňuji množství práce autorů distribuce, ale potřebovalo by to celé přepsat, předělat, upravit.

Co se týče blogu samotného, je to samý screenshot a minimum textu, skoro žádná zmínka, že distribuce má taky pořádné bugy.
Re: Linux Deepin - potíže systému, a textová informace
fri 2. 03. 2014, 22:30:17
Odpovědět  Odkaz 
Je to hrací skříňka. Předpokládám, že jsou i lidé, kteří v určitém období svého života nechtějí nic nastavovat, nežijí tím. Když tak je zajímá, aby když mají chvíli koukat na plochu, nečuměli na úplnou blbost. Nedělají si seznam chyb, aby na něco upozorňovali. A když systém nevyhovuje základním požadavkům, hledají jinde.

K množství textu: Ono je to celkem dost textu napsaného za jednotku času. Na začátku jsem si dokonce říkal, že případní čtenáři dostanou informací naprosté minimum. No a pak jsem se docela hezky rozepsal. :-) A k tomu spousta obrázků, které je na Linux Expres časově náročnější nahrát a vložit, než kolik práce si to vezme na, řekněme, blog stránkách firmy Google.

Teď ještě počkáme na ty tři čtyři pány profesory, a máme vymalováno. :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016