přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mageia 4

Mageia 4

Mageia_4_11.png

Dříve distribuce Mandrake, přejmenovaná potom na Mandrivu, a v současnosti její nástupci Mageia, ROSA nebo OpenMandriva se dál vytrvale ucházejí o uživatele, příznivce, přispěvatele a podporovatele.


reklama

Začátkem března jsem psal o distribuci Linux Deepin, kterou jsem nainstaloval někdy začátkem února, a se kterou jsem potom měl drobné potíže. Z těch, které mě zvláště víc zajímaly, šlo v podstatě o problém s českou klávesnicí. Svůj účel ale tato distribuce se zaměřením na prostředí udělané na základě GNOME Shellu splnila. Jednak jsem si konečně chtěl vyzkoušet, jak vypadá v ostrém provozu, když už jsem udělal její překlad, vychytat překlepy a jazykové záležitosti v překladu, a pak tu byl i praktický důvod. I když jsem měl velkou radost, jak pěkně se instalátor distribuce Linux Deepin chytil, a jak to šlape (i když v případě základního distribučního prostředí zase ne tak rychle, jako když si užíváte Razor-qt nebo LXDE); předtím jsem měl ony problémy s podsvícením obrazovky, kvůli kterým jsem snad na dva roky vůbec ztratil chuť instalovat nové verze distribucí (a pak řešit, jak to dát do kopy přes příkazový řádek). Některé z obrázků níže jsem udělal v prostředí KDE a aspoň jeden v Razor-qt (s pomocí programu na zachytávání obrazovky Kaption)

 Mageia_4_05.png

Chtěl jsem tedy začátkem února, hned jak byla vydána, nainstalovat Mageiu 4, ale potkala mě taková blbá věc, totiž černá obrazovka a hláška "ISOLINUX 6.02 Mageia ETCDisolinux:Disk error 01, AX=42D1, drive FE", po jejímž významu jsem tehdy nepátral, která ale znamenala, že pro mě v tom okamžiku instalace systému předčasně skončila, což jsem si vyzkoušel jak s 32 bitovou, tak s 64 bitovou verzí Máji - dva vypálené nosiče DVD v háji. O co šlo, jsem zjistil, když jsem se podíval na to místo, kam vede odkaz z české verze stránek Mageii týkající se známých chyb (seznam chyb - errata). Je to tedy věc, na kterou narazilo víc uživatelů, ale doporučení, abych něco vypnul, mě nenadchlo. Napadla mě ale, už nevím kdy a jak, myšlenka, že bych mohl vzít živé DVD, zjistit, jestli se systém zavede, a dát se do instalace. Zvolil jsem obraz s prostředím KDE, a ono to fungovalo. A hned po instalaci jsem nainstaloval spoustu programů, prostředí a všeho, co mi padlo do oka, i když většinu toho nejspíš ani nespustím.

 Mageia_4_03.png

Ten nový rostlinný motiv mi přijde lepší než to, co jsem tak porůznu v Mandrivě, Mageie a jinde viděl. Dřív mi ty spirály připadaly jako jakésy šlahouny, ale teď s těmi jemnými květy a lístečky se do toho dostal pro mě umělecký rozměr. Působí to příjemně.

Mageia_4_10.png

Zaujalo mě, že prostředí jako Cinnamon, MATE a další jsou tu, a že běží, a že se k nim na střídačku vracím, z těchto hlavně k Cinnamonu, vypadá dobře. To je úplně jiný pocit, než kdysi, než je tam mít jen tak v seznamu, nebo je tam nechávat, aniž bych měl zájem je používat, nebo dokonce zjistil, že se používat nedají. Nějaký problém se spuštěním jsem zažil možná s klasickým GNOME, ale to bych se musel znovu podívat, teď si nejsem jistý.

Mageia_4_01.png

Velice se mi líbí, jak svižné je tu prostředí Razor-qt. Přijde mi líto, že se práce na něm zarazily, mně celkem vyhovuje, a ten subjektivní pocit rychlosti na, přiznávám, už opět letitém přenosném počítači, to je něco, dojem, který čtenáři s pocitem uspokojení bez otálení sdělím. LXDE je taky fajn, ale ten správce souborů mi pod nos na rozdíl od Dolphinu moc nejde. Před již téměř rokem se událo to, že se jakoby Razor-qt sloučil s LXDE do nového projektu LXDE-qt, ale výsledky jsem zatím neviděl, i když je možné, že by se při hledání na internetu nějaké novinky, a jak práce probíhá, našly. O tom, do jaké míry změnu přispěvatelé na obouch stranách přijali, nebo ještě přijímají, také nemám čerstvých informací. Zdá se, že se věc stále ještě usazuje.

Mageia_4_02.png

Tento nově nabytý pocit hrdosti na Mageiu mě přivedl k překladu oznámení o vydání Mageii 4 a drobnějším aktualizacím stránek tu a tam. Zapracoval jsem rovněž na odstranění těch ošklivých překlepů v aplikaci, která vítá na začátku, a pak kdykoli ji spustíte, uživatele v Mageie, kterou jsem předtím přeložil, ale až do vydání nevyzkoušel. To se ale projeví kdoví kdy. Zato stránky jsou už aktualizovány, i když ani toto se neděje automaticky, a dělá se to tak, že se o to zažádá. A tak jsem teď mohl udělat i ten obrázek s oznámením o Mageie 4.

Mageia_4_06.pngMageia_4_07.pngMageia_4_08.pngMageia_4_09.png

Po instalaci se hodí podívat se na stránky mageia.cz, a porozhlédnout se po odkazech na další i neoficiální zdroje programů. Jen jsem v příkazech pro verzi 3 nahradil toto číslo čtyřkou a počkal si, co se stane.

Mageia_4_04.png

Že mám z úžasné distribuce Mageia opravdu velkou radost poznáte mimo jiné z toho, že jsem dostal ještě jeden nápad, totiž uskutečnit myšlenku na pořízení pořádného francouzského slovníku. A tak jsem šel, šáhl do šrajtofle, a koupil Lingea Lexicon 5 Francouzský slovník Platinum plus Lexicon 5 Francouzský technický slovník navrch k tomu.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Mageia 4
Překlad 18. 04. 2014, 07:11:01
Odpovědět  Odkaz 
Ten překlad, hlavně v uvítací obrazovce, je otřesný. Konkrétně slovosled. Mám z toho pocit, že překladatel překládal slovo od slova a ani se nezamyslel jak by se ty věty daly upravit aby byly alespoň trochu více "česky".
Re: Mageia 4 - uvítací informativněpomocné dialogy
fri 18. 04. 2014, 08:07:38
Odpovědět  Odkaz 
Ten slovosled je funkční. Je záměrně pojatý tak, že nerozptyluje, totiž přináší nějaká sdělení. To je vše.

Je to, myslím, i jedno z doporučení pro překladatele, např. na českých stránkách pro překladatele, aby se krotili v přemýšlení a vymýšlení si. Tím se samozřejmě nemyslí práce s textem. Klidně se můžeme kdykoli zamýšlet, že něco se slovosledem uděláme nějak, za chvíli jinak, a potom, když na to přijde si to ještě jednou upravíme, a zase to bude vypadat nějak. Občas se taky dá setkat s tím, že se v nouzi nejvyšší úplně zapomene, jak co autor překládaného textu napsal-(a tím zamýšlel) a vyjádří se to vlastními slovy.

K většímu uplatnění toho přístupu mají snad blíže (začátečnický sklon) ti, kteří toho tolik nepřeložili, protože to nevnímají jako zbytečné. Ale je to srozumitelný postoj.

Ten překlad v uvítacím okně vypadá možná odtažitě, chladně, nezúčastněně, jestliže ne všechny pohladí a zahřeje, ale o to více profesionálně. Můžete zase jistě napsat, že je to rádoby profesionalita. Já bych jednoduše řekl, že to vychází ze zkušeností.
Re: Re: Mageia 4 - uvítací informativněpomocné dialogy
Černá obrazovka 18. 04. 2014, 15:15:04
Odpovědět  Odkaz 
Já mám černou obrazovku při jakémkoliv pokusu o instalaci na disk nebo při pokusu o spuštění z live DVD nebo live USB. Trvá to už několik verzí.

Naproti tomu Open Mandriva funguje perfektně. To znamená, že Mageia má někde velký bug.
Re: Re: Re: Mageia 4 - uvítací informativněpomocné dialogy
am 19. 04. 2014, 22:00:24
Odpovědět  Odkaz 
U mě to samý. Mageia prostě nerozezná displej na mým noťasu. Ostatní distra nemají a neměly problém...
Re: Re: Re: Re: Mageia 4 - uvítací informativněpomocné dialogy
fri 20. 04. 2014, 17:46:11
Odpovědět  Odkaz 
Potom můžete Mageie na tu chybu přijít, je možné, že v tom nejste sami. Já zažíval určitou softwarově-hardwarovou frustraci před několika lety napříč distribucemi, a nějaké řešení jsem našel. :-)
Mageia 4
ferri 21. 04. 2014, 17:07:56
Odpovědět  Odkaz 
Tiež fandím projektu OpenMandriva. Cítiť tam silne ducha starého-dobrého Mandrake Linuxu.
Mageia 4 je dosť nepodarená. Dokonca aj jej recenzia na Distrowatch.com dopadla mierne povedané neslávne (inými slovami katastrofa).
Mageia a OpenMandriva - spolupráce
fri 22. 04. 2014, 17:40:34
Odpovědět  Odkaz 
Mageia vznikla v určitých podmínkách již před lety, rok 2010, podzim, předpokládám, tehdy z určitých důvodů (předtím to bylo delší čas pro její zakladatele zřejmě nejisté, co se týče i mzdové stránky věci, pokud pracovali jako zaměstnanci), jako je udržitelnost vývoje za využití dostupných prostředků. O tom se psalo, nebo se na to můžeme zeptat na mageia.cz, kdyby jsme si to už nepamatovali.

OpenMandriva vznikla o něco později. Jak je na tom ta část firmy, co měla kapitálové problémy, dnes, nevím, ale směřovali to potom na projekt OpenMandriva. Jestli si to vybavuju, tak tam byla svého času i nějaká snaha o opětné spojení, ale to bylo ze strany Mageia očividně odmítnuto.

Čím se bývalí zaměstnanci firmy Mandriva etc. živí dnes, nevím, jací lidé dělají OpenMandrivu, nevím. To je to, co by mě zajímalo. Spolupráce, a nejen zhrzené pocity by se snad přece mohly časem rozvinout, no ne? :-)

Takže, kdo dělá Mageiu? Takže, kdo dělá OpenMandrivu? Co o sobě navzájem ví, a co chtějí - třeba v životě dosáhnout?

Pro mě to, jestli zrovna distribuce, kterou jsem vyzkoušel, jede na všem, ale vůbec ne na jednom z mých strojů, toho tolik neznamená.

Výše jsem psal o tom, že mě zajímají (vysoké) cíle, lidé za tím, směřování. To nese výsledky. Třeba by mě zajímalo, jak jsou na tom obě distribuce z hlediska počtu a kvalifikace přispívajících vývojářů. Lokalizace je hračka, i když časově náročná.

Ví někdo něco? Kdo a proč se zapojil/nezapojil. Graf nárůstu/poklesu nově příchozích vývojářů atd. Počty balíčků, prostě takové ty věci, co se jimi dá ohánět.

Klidně bych si OpenMandrivu nainstaloval, ale teď mi na počítačí frčí Mageia, a tak nemám kde zkusit to, co je pro mě jako naprosto běžného uživatele běžné, základní, nezbytné, i když očekávám, že to bude podobné neřkuli stejné, ať vezmu kteroukoli z vyspělejších -> čti pracovními silami oplývajících distribucí, protože to všechno dělají zas a jen lidé. Rozbité jsem už viděl i aktualizacemi kdeco.

Mageia/OpenMandriva má takové výsledky, jaké má, a má ty lidi, které má.
Mageia 4
Tom 25. 04. 2014, 09:19:14
Odpovědět  Odkaz 
"To se ale projeví kdoví kdy. Zato stránky jsou už aktualizovány, i když ani toto se neděje automaticky, a dělá se to tak, že se o to zažádá. "
Tohle prosím psal fanoušek, nebo za to skutečně někdo dostává peníze?
Re: Mageia 4
fri 25. 04. 2014, 16:23:26
Odpovědět  Odkaz 
A čemu na tom nerozumíte, že vám to stálo za odfrknutí si? Neboli kterýpak vy jste. :-D

Abych se v té poznámce lépe vyznal... Tím fanouškem myslíte každého, kdo kdy nainstaloval nějaký Linux - tedy příznivce Linuxu?

Za co peníze? Pokud se tím myslí ohodnocení za umístění informace v nějaké podobě na internet, tak to by mělo být jasné podle zařazení v sekci stránek, jak to je.

Jestli je problémem interní postup, jakým se aktualizují stránky mageia.org, tak moje malá poznámka k tomu: tak je ten proces nastaven. Ani na LinuxExpresu se neobjevuje článek hned, jak jej autor píše. I když za něj nic nedostane, (o tom se přece, vycházeje z podstaty věci, u blogů ani neuvažuje), napíše jej, nebo odněkud okopíruje, a pořád má čas jej před zveřejněním zkontrolovat, upravit. Když chce, tak dá text publikovat. No a u Mageii jednoduše řekne někomu, aby vzal třeba komplet překlady stránek, na kterých předtím dělal, dnes už přes rozhraní, které je dnes stejné (když tak chcete dělat), jako když se takto dělají překlady programů, a najednou je aktualizoval.
Re: Mageia 4
fri 25. 04. 2014, 16:23:28
Odpovědět  Odkaz 
A čemu na tom nerozumíte, že vám to stálo za odfrknutí si? Neboli kterýpak vy jste. :-D

Abych se v té poznámce lépe vyznal... Tím fanouškem myslíte každého, kdo kdy nainstaloval nějaký Linux - tedy příznivce Linuxu?

Za co peníze? Pokud se tím myslí ohodnocení za umístění informace v nějaké podobě na internet, tak to by mělo být jasné podle zařazení v sekci stránek, jak to je.

Jestli je problémem interní postup, jakým se aktualizují stránky mageia.org, tak moje malá poznámka k tomu: tak je ten proces nastaven. Ani na LinuxExpresu se neobjevuje článek hned, jak jej autor píše. I když za něj nic nedostane, (o tom se přece, vycházeje z podstaty věci, u blogů ani neuvažuje), napíše jej, nebo odněkud okopíruje, a pořád má čas jej před zveřejněním zkontrolovat, upravit. Když chce, tak dá text publikovat. No a u Mageii jednoduše řekne někomu, aby vzal třeba komplet překlady stránek, na kterých předtím dělal, dnes už přes rozhraní, které je dnes stejné (když tak chcete dělat), jako když se takto dělají překlady programů, a najednou je aktualizoval.
Mageia 4
Petr Ježek 27. 04. 2014, 14:54:04
Odpovědět  Odkaz 
Projekt Mageia mne zaujal v době, kdy vznikl. Pokud nefunguje v ISO instalátoru rozeznání a správné nastavení displeje a funguje to při instalaci z live média, pak jde o chybu, která patří do kategorie Critical, neboť brání řádné instalaci z běžných médií. Já jsem na linuxu začínal s Mandrake 7.2 a nostalgicky vzpomínám na debaty s bibrim ohledně toho, co všechno Frantíci flákají a musí se to dodělat u nás doma. Proto jsem osmým rokem u Archu a není čeho želet, ba naopak. Pokud se neprolne alespoň co do sdílitelných repozitářů a balíčků Mageia a Openmandriva, zase to nejvíce odskáčí uživatelé. Vždyť obě distra jsou jako sourozenci...
Re: Mageia 4
fri 27. 04. 2014, 19:56:18
Odpovědět  Odkaz 
Jo, na tom mě zajímá, co dělá bibri? (kromě toho, že Ubuntu) Jak se má v životě?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016