přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, MusE 2.0

MusE 2.0

Punk je jinde


reklama

Před několika dny bylo vydáno MusE 2.0, což je audio/MIDI sekvencer se schopností nahrávání a úprav záznamu. Původním autorem je Werner Schweer, nyní MusE vyvíjí a udržuje skupina vývojářů. Kořeny programu jdou tedy z určitého úhlu pohledu do hluboké minulosti, až před začátek nového tisíciletí. I já už několik let cítím, že jsme se přehoupli do dalšího věku. A až přijde další, tak to bude úplně přirozené. :) Když se projdete programem, tak zjistíte, že ne všechny řetězce jsou přeložené. Tím myslím zvláště některé kontextové nabídky, ale občas na vás vyjukne něco i jinde.

Tyčící se kámen na následujícím obrázku připomínající pomník s vytesaným číslem verze 2.0 vypadá jako výraz síly mohutné, stojí stále a pevně. Jestli si ale někdo myslí, že je to typická známka punku, tak není, protože punk je jinde. :)
MusE_2_1b.pngMusE_2_2b_o_programu.pngMusE_2_2c.pngPokud byste se chtěli pokusit o instalaci ze zdrojových souborů, tak stahujte zde. Mně se sestavení programu povedlo až na druhý pokus v prostředí distribuce Mageia 2. Předtím jsem to zkusil v Kubuntu pomocí toho automatického instalačního skriptu, ale překlad se zasekl těsně před 100 procenty. Asi kromě toho, že jsem přes ovládací centra - správů balíčků, zajistil všechny závislosti (stačí si přečíst, co se píše v terminálu, a pak ve vaší distribuci zkusit vyhledat odpovídající balíček, či taky jeho vývojářský balíček (-devel), a ono se třeba zadaří), pomohlo, že jsem tentokrát zvolil více poloautomatický přístup, tzn. bez skriptu, což se nějak povedlo. Přiznávám, že jsem se snažil bez většího přemýšlení rychle projít tou ruční asistovanou konfigurací - prostě mi šlo o to, aby se to sestavilo, jelo, a mohl jsem udělat spoustu obrázků, které vidíte dál; .qm soubor s překladem se instaluje do /usr/local/share/locale.
MusE_2_2d.pngZáběr na běžící server JACK není samoúčelný. Ten je potřeba spustit předem, až potom MusE. Při nahrávání souborů chce MusE pořád vytvářet nějaký adresář, což se mu stejně nedaří (cesta je nastavena v Nastavení, ale neměnil jsem ji). Vybraný .ogg soubor jsem nahrál a přehrál v pohodě (Zavést soubor Wave). Tuto komplikaci bych mohl připsat na vrub způsobu, jakým jsem to instaloval. Přece jen nejsem v tomto odborník. Taky při úkládání projektu se mi to nezdálo úplně jasné - nechtělo se tomu dovolit mi přepsáním změnit název projektu z untitled (nepojmenovaný soubor) na něco konkrétnějšího (mohou to být nějaké věci s oprávněními pro zápis?!).

Následuje prohlídka položek hlavních nabídek. K tomu bych napsal, že hlavních nabídek je docela hodně, u některých by se mi líbilo jiné umístění v jejich pořadí. S některými mám tu práci, že se je snažím zjednodušit tak, aby místo dvouslovného názvu skupiny byl jednoslovný. Jak se to podařilo poznáte s další poznámkou. Dvě bych dokonce sloučil pod jednu, ale to není moje starost.
MusE_2_3_soubor.pngMusE_2_4___pravy.pngMusE_2_5_funkce.pngMusE_2_6_okna_aran____r.pngMusE_2_7_pohled_ovl__dac___panel.pngMusE_2_8_MIDI.pngMusE_2_10_automatizace.pngMusE_2_9_zvuk.pngMusE_2_11_okna_nastaven__.pngMusE_2_12_nastaven__.pngMusE_2_13_n__pov__da.pngMusE_2_14_hlavn___nab__dka.pngV hlavní nabídce jsem nejprve zkrátil Nastavení okna (Window config) na Okno (jinde jsem ten samý řetězec nejprve neměnil. Neměl jsem pro to zvláštní důvod, když nejde o styl hlavní nabídky. Pak jsem se o to ale víc zajímal a dospěl jsem rychle k názoru, že nejlepší bude použít v hlavní nabídce slovo Aranžér, ale jinde mi stačí Okno. Jedna z položek nám říká, že pomůže Nastavit vlastní sloupce, a když na ni klepneme, objevíme v záhlaví okna Nastavit sloupce aranžéru, takže se nám to samo nabízí. Také jsem pohotově, když jsem to viděl, zkrátil délku položky hlavní nabídky Nastavení MusE na Nastavení.

Něco k těm několika maličkostem, které jsou vidět v nabídkách. U hlavní nabídky Okna jsem udělal změnu z Uspořádat jedno vedle druhého na Klást vedle sebe, aby to bylo kratší. Že jsem někde našel a opravil jednu mezeru navíc, která se nacházela uprostřed slova, je prkotina. V nabídce Úpravy vidíte položku Editor válečku. Originální řetězec je jen piano roll - váleček, což je ve slovnících vysvětleno jako role perforovaného papíru sloužící jako paměťové médium při hře na pianolu, odtud, jak na to vývojáři přišli. Asi máte v paměti vzpomínku na některé filmy, nebo jste se s tím už setkali, víte, jak to vypadá a proč se z toho odvozuje ta představa. V jiných programech označuje tuto věc, řekl bych, jako Matrix editor. Zobrazena je dvourozměrná tabulka, která vypadá podobně jako ta tabulka, co ji upravujete v tabulkovém kalkulátoru, nebo tabulka, co ji upravujete v textovém editoru, do ní tužkou kreslíte, a proto jsem v programu Rosegarden použil spojení Tabulkový editor; na dvou různých místech je to pojmenované různě, takže pro tuto chvíli jde o pochopení toho, co se s tím dělá (nejprve se vytvoří-přidá stopa (MIDI, bicí), do které se nakreslí rozsah hlasu, ten označíte, a můžete upravovat...).
MusE_2_15_pohled.pngMusE_2_16_pohled.png

MusE_2_17_pohled.png

U nabídky Pohled byla Deska pro přesun změněna na srozumitelnější a širší Ovládací panel (na způsob spojení control panel).

A teď následuje prohlídka několika oken editorů a dialogů, jak jsem je vyvolal a pořídil hlavně ve skupinách Úpravy, Funkce, Aranžér, MIDI a Nastavení. Na některých si všimněte předchozího stavu před poslední úpravou vzhledu (Nastavení okna, Přídavné moduly). Tady se ukázala moje lenivost - nechtělo se mi ty obrázky dělat znovu. Ale je to varování pro všechny, aby to s námi nedopadlo přesně tak, jak byla kdysi kdesi jedna nejmenovaná osoba charakterizována v odůvodnění žádosti týkající se snad bydlení při studia, aby nemusela dojíždět: (hoch) "vyrostl, přibral a zlenivěl". :)

Úpravy
MusE_2_39___pravy_editor_seznamu_uk__zek.pngMusE_2_40___pravy_editor_bic__ch.pngMusE_2_41___pravy_editor_v__le__ku.pngMusE_2_42___pravy_editor_seznamu.pngMusE_2_43___pravy_editor_Wave.pngMusE_2_44___pravy_m__ni___MIDI.pngMusE_2_45___pravy_hlavn___stopa_grafick___editor.png

Funkce
MusE_2_19_funkce.pngMusE_2_20_funkce.pngMusE_2_21_funkce.png

Aranžér
MusE_2_18_aran____r.png

MIDI
MusE_2_22_MIDI.pngMusE_2_23_MIDI.pngMusE_2_24b_MIDI.png

Nastavení
MusE_2_25a_nastaven__.pngMusE_2_25b_nastaven__.pngMusE_2_26_nastaven__.pngMusE_2_27_nastaven__.pngMusE_2_28_nastaven__.pngMusE_2_29_nastaven__.pngMusE_2_30_nastaven__.pngMusE_2_31_nastaven__.pngMusE_2_32_nastaven__.pngMusE_2_33_nastaven__.pngMusE_2_34_nastaven__.pngMusE_2_35_nastaven__.pngMusE_2_38_nastaven__.png

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,67 | Hodnotilo: 3
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

MusE 2.0 - pět
fri 7. 07. 2012, 21:18:34
Odpovědět  Odkaz 
Možná to nevíte, ale číslici pět mám v datu narození -> takže je to moje oblíbené číslo a vůbec se neurazím, když mi to připomenete.
Konečně víte, kolik je dva plus tři?
Kdo se přidá? - MusE 2.0
fri 30. 09. 2012, 15:16:54
Odpovědět  Odkaz 
Zatím je to na počítání jednoduché. Jedna pětka, jedna jednička, druhá pětka.

Sám ten systém u vlastních příspěvků nevyužívám, takže... Takže, kdo se přidá? :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blog