přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje

Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje

Úspěch softwarových platforem může být determinován různými věcmi. Může to být technologická vyspělost, obchodní model, či prostě náhoda. Nicméně si myslím, že to je právě otevřenost, která je v dlouhodobém horizontu jedinou věcí, jež o úspěchu platformy rozhoduje.


reklama

Úspěch softwarových platforem může být determinován různými věcmi. Může to být technologická vyspělost, obchodní model, či prostě náhoda. Nicméně si myslím, že to je právě otevřenost, která je v dlouhodobém horizontu jedinou věcí, jež o úspěchu platformy rozhoduje. Je to docela odvážné tvrzení, ale nechte mě tento názor podepřít třemi souboji, které určovaly a stále určují vývoj informačních technologií v posledních 30 letech. Na první pohled nemají mnoho společného. Odehrávaly se v jiném období a jiných segmentech trhu, trvaly jinou dobu, aktéři byli jiní. Jedno však měly společné: nakonec získalo převahu otevřenější řešení.

MacOS vs Windows
Prvním ze soubojů, který bych rád zmínil, je souboj systémů pro osobní počítače MacOS a Windows. Apple na přelomu 70. a 80. let víceméně vytvořil nový segment trhu - osobní počítače. Nic extra nového nevymysleli, ty technologie už existovaly (např. díky Xeroxu), ale podařilo se jim dát všechny kousky dohromady a vytvořit produkty, které byly stravitelné pro běžné uživatele. Apple zaznamenal raketový úspěch. Ten však ale trval jen několik let. Pak totiž přišel Microsoft s Windows, které byly nedokonalou kopií MacOS,... a Apple vymazal. Proč? Protože nabídl otevřenější řešení. Dnes může spojení slov Windows a otevřenost působit poněkud úsměvně, ale musíme si uvědomit, že byl začátek 80. let, Richard Stallman měl teze svobodného software teprve v hlavě a svět se skládal z uzavřených softwarových řešení pevně navázaných na hardwarová řešení. V této době Windows vytvořily společně s otevřenou hardwarovou platformou IBM-kompatibilního PC na tu dobu nezvykle otevřenou a flexibilní platformu, která v následujících letech ovládla svět. Nevadilo, že Windows nebyly tak dobré jako MacOS, stačilo, že byly dostatečně dobré, otevřenost a flexibilita pak zajistila zbytek.

Unix vs Linux
Windows nikdy nebyly výzamným hráčem na trhu kritických serverů. Tento trh dlouhá léta opanovaly komerční Unixy. Byly drahé a vázané na určitý hardware a výrobce. Dlouho si však držely svoji pozici, protože prostě nic jiného, co by jejich úlohu zastalo, neexistovalo. Pak ale přišel finský student a vytvořil Linux. Na začátku 90. let se nemohl Linux Unixům vůbec rovnat, byl to hobby projekt. Měl ale jednu zásadní vlastnost - byl otevřený. To byl důvod, proč se k jeho vývoji připojili dobrovolníci z celého světa, a z hobby projektu začal vznikat systém, který byl dostatečně dobrý i na trhu, který do té doby opanovaly komerční Unixy. Oproti nim měl ovšem jednu zásadní výhodu - otevřenost a z ní pramenící flexibilitu. Byl dostupný v různých produktech, pro různé architektury, výrazně levnější. Stačilo mu být dostatečně dobrý, aby začal ukusovat z podílu Unixů. Dodnes mají Unixy plno unikátních technologií, které Linux prostě nemá, přesto jejich trh zcela ovládl a jim nechal jen malý segment trhu, kde ony unikátní technologie dokáží převážit nevýhody v podobě uzavřenosti a neflexibility. Linux se samozřejmě nezastavil jen na tomto trhu, ale díky své otevřenosti začíná pronikat i na trhy, kde bychom si ho ještě před pár lety nedokázali vůbec představit. Jen se podívejte na Valve a jejich SteamBox.

Mimochodem nechybělo málo a komerční Unixy mohly být vytlačené otevřenými Unixy. Měly rozhodně lepší startovní pozici. Než se ale vyřešily všechny právní otázky a BSD systémy mohly být definitivně prohlášeny za svobodný software, Linux už měl momentum, které nešlo zastavit. Někdy je prostě potřeba i trochu štěstí.

iOS vs Android
Tento souboj je nejčerstvější. Mnozí budou namítat, že ještě není zdaleka rozhodnutý. Já si dovolím tvrdit, že je. Po prohře s Microsoftem na poli osobních počítačů dokázal Apple vstát z mrtvých a vytvořil zcela nový trh, který ostatně jako každý tvůrce nového trhu dokázal ze začátku zcela ovládnout. Konkurenci trvalo několik let, než se dokázala chytnout a ještě nedávno platilo, že ten, kdo chce kvalitní smartphone, si musí koupit telefon od Applu. O tabletech to platilo dvojnásob. Android byl v té době výrazně pozadu. Měl však jednu zásadní vlastnost - otevřenost. To byl klíčový faktor, který pomohl získat Googlu důvěru a podporu ostatních výrobců. A Android se postupně zlepšoval. Může to být tak rok, co dosáhl stavu "dostatečně dobrý". O zbytek se už stará otevřenost a flexibilita. Android dnes používá většina výrobců mobilů, najdete jej na levných telefonem za pár tisíc i na top modelech s cenovkou blížící se 20 tisícům. Kombinace iOS+iPhone stále může mít co se vyladěnosti týče navrh, aplikace v Apple Store stále mohou vynášet víc než v Google Play, ale dominantní pozice Applu postupně eroduje. Podle aktuálních čísel má Android v ČR podíl 73,8 %, což je výrazně více než iOS s 8,8 %. Ne všude ve světě je dominance Androidu tak výrazná, ale i v USA, baště Applu, má Android přes 50 % trhu. Donedávna mohl Apple tvrdit, že sice neprodává nejvíce mobilů, ale je stále nejziskovější firmou na trhu a slízává smetanu. Už ani to neplatí. V posledním kvartále měl Samsung zisk z mobilní divize 5,2 miliard dolarů, Apple pouze 4,5. Navíc trend je takový, že Samsungu zisk roste, Applu padá.
Proto si troufám tvrdit, že bitva už je rozhodnutá. Otevřenější řešení znovu a ne naposledy zvítězilo. Tím nechci tvrdit, že doba Applu končí. Bude ještě dlouho významným hráčem na trhu. Dnes je trh s mobilními zařízeními mnohem rozvinutější než byl trh s osobními počítači v 80. letech a Apple byl tenkrát jen zlomkem toho, čím je dnes. Ztratit pozici trvá mnohem déle než tenkrát (i když při pohledu na Nokii a Blackberry... jeden nikdy neví). Možná se Apple zase reinkarnuje a vytvoří nový trh, jak už se mu to dvakrát povedlo. Akorát se bojím, že ho časem opět porazí nějaké otevřené řešení, protože otevřenost je nakonec jediná věc, která v dlouhodobém horizontu rozhoduje. ;-)

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,22 | Hodnotilo: 18
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje
pantau 3. 10. 2013, 00:22:55
Odpovědět  Odkaz 
Perfektny clanok. Velmi dobre napisane.
Daniel Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje
orca 4. 10. 2013, 11:51:54
Odpovědět  Odkaz 
Otevřenost pokryje většinu s různou kvalitou.
Uzavřenost poskytne produkt na míru s mnehem větší přidanou hodnotou/kvalitou.
Je s podivem jak se pořád sveřepě trvá na otevřenosti.
Je mnoho dalších produktů kde to nikoho ani nenapadne a je rád že výrobek dostane a může ho okamžitě užívat aniž by se do něj šťoural a přenastavoval a upravoval.
Lukáš Jelínek Re: Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje
Lukáš Jelínek 4. 10. 2013, 13:15:09
Odpovědět  Odkaz 
Otevřenost či uzavřenost nemá NAPROSTO NIC společného s kvalitou produktu jako takového (ani s tím, jestli pokrývá většinu nebo se jedná o produkt na míru). Otevřenost je přidaná hodnota NAVÍC k vlastní kvalitě produktu.
Vojtěch Trefný Re: Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje
Vojtěch Trefný 4. 10. 2013, 13:37:59
Odpovědět  Odkaz 
> Je s podivem jak se pořád sveřepě trvá na otevřenosti.
> Je mnoho dalších produktů kde to nikoho ani nenapadne a je rád že výrobek dostane a může ho okamžitě užívat aniž by se do něj šťoural a přenastavoval a upravoval.

Je s podivem, jak pořád někdo sveřepě odmítá otevřenost jen proto, že se v tom "nechce hrabat". Otevřenost přináší možnost (!) nikoli nutnost se v tom hrabat. Kolik procent lidí se hrabe v počítači (míněno hardware), kolik se jich hrabe v telefonu s Androidem, kolik jich zkoumá různá zařízení s Linuxem, které nás všechny obklopují dnes a denně (pozor, Linux není jen Linux na desktopu)? Pár geeků možná, ale ti se hrabou ve všem. Ostatní prostě dané zařízení používají, o nějaké otevřenosti totálně netuší, ale právě ta otevřenost umožnila, že dané zařízení vůbec existuje, je snadno dostupné a funkční. Neodmítejte něco jen proto, že to pro vás právě teď a tady není užitečné.
Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje
Jarin 22. 10. 2013, 21:28:29
Odpovědět  Odkaz 
Zrovna android bych za vzor otevřenosti nedával. Kritické věci jsou uzavřené (ovladače, některé aplikace) nebo v uzavřeném cloudu. Celá platforma slouží víceméně pro sběr dat a zobrazování reklamy od googlu. Kvalitní a otevřený systém si představuju dost jinak.
Re: Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje
mark615561 29. 10. 2013, 10:01:31
Odpovědět  Odkaz 
aplikace od googlu jsou uzavřené (gmail, g+, market, mapy, ...) ale operační systém otevřený je. uzavřenost u aplikací zdaleka tolik nevadí jako by vadila uzavřenost celého operačního systému.

Podobně třeba na desktopovém linuxu přehlížíme uzavřenost grafických ovladačů nebo třeba herní platformy steam prostě proto že na tom nezáleží ani zdaleka tolik jako na otevřenosti samotného operačního systému - ta je klíčová.
Re: Re: Otevřenost je jediné, co nakonec rozhoduje
mark516165 29. 10. 2013, 10:04:37
Odpovědět  Odkaz 
člověk opravdu musí trochu rozlišovat, na kterých místech je otevřenost velmi důležitá a na jiných není důležitá prakticky vůbec ... třeba kancelářské balíky - tolikrát skloňované téma v opensource komunitě: Je důležité aby byl tento software opensource ? Ne není, pokud budou všechny kancelářské balíky používat otevřený formát pro ukládání a vzájemnou výměnu dat (třeba opendocument)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME
  • Hodnocení autora: *****

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016