přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, QElectroTech

QElectroTech

screen_20130923_195903.png

28. září byla vydána verze programu 0.3. Kreslení (nejen) elektrotechnických výkresů pro začátečníky a pokročilé


reklama

Důvodem pro tento příspěvek je zájem, který jsem zaznamenal ze strany slovenského uživatele o spuštění QElectroTechu v češtině. To se v Linuxu udělá v terminálu zadáním příkazu takto: LANG=cs qelectrotech

screen_20130922_185800.png

Poznámka: obrázek vedle názvu příspěvku má znamenat světlo.

Až při úpravách tohoto krátkého oznámení mě napadla jiná souvislost se Slovenskem, totiž, že slovo, kterým se v některých novinách i knihách nově označuje Nizozemí, což jsou Pays-Bas ležící vedle Německa, čímž myslím tvar Nizozemsko, prý přinesli do České republiky, slovenští novináři, když došli až do Prahy. A když se kouknu na ten novotvar Česko, tak mi přijde, že je to ze stejné dílny. Můj názor je ten, že jste-li v Čechách, přiznejte to, a když jste na Moravě, tak jste prostě na Moravě. Se Slezskem je to stejné. Oficiální název Česká republika taky není tak dlouhý, aby se nedal rychle napsat nebo vyslovit; nebo použít zkratku ČR. Podobného původu by mohl být tvar hrozno, co se s ním můžeme setkat ve velkoobchodech. Ale nejsem si jistý, jestli naši trhovci jenom opsali nápis na bedně, co se přivezla ze Slovenska. Já říkám hroznům v množném čísle hrozny, a jednomu hroznu hrozen.

QET_01.png

Slováky mám ovšem všeobecně rád, často je slyším - vidím, a na Slovensko se opět chystám za pár dní. A z tohoto příspěvku vidíte, že je možné, než se někdo najde a obšlehne můj překlad, slovenským uživatelům QElectroTechu pomoct. (Překlad má zdrojové řetězce ve francouzštině, ale dal by se/měl pro jistotu a pro srovnání samozřejmě použít překlad do angličtiny a přepsat  ten.)

QET_01_1.png

A využívám hned příležitosti, abych sem dodal zepár obrázků. Ukazují, jak vypadá verze 0.3 rc. Na základě prohlédnutí této verze jsem už udělal nějaké potřebné změny, co se týče akcelerátorů v hlavní nabídce i v názvech skupin prvků. V programu se dají, jak vidíte, nakreslit i jiné věci než ty elektrotechnické. Prvků je už více než 2000. Je povzbudivé vidět, že i když si původní vývojář Xavier Guerrin, dal už před nějakým tím pátkem z důvodu zaneprázdněnosti od projektu pohov, další spolupracovníci v rozvoji programu pokračují. Vývojář v C++, který by se zapojil, by se samozřejmě hodil. Stejně tak grafik, balič/balíčkář - to jsou úlohy popsané na stránkách, jak se může ten, kdo se v tom poznává, přidat. Níže několik ze sbírky náhodně vybraných prvků na ukázku. Nejprve, co si vzpomínám, lednička s mrazničkou (?), pak nějaká zástrčka (počítač ?), potom něco složitějšího, a nakonec něco s vysokým napětím (?).

screen_20130923_200041.pngscreen_20130923_200136.pngscreen_20130923_200227.pngscreen_20130923_200339.pngscreen_20130923_200441.png

A takto vypadá nastavení programu.

screen_20130922_185157.pngscreen_20130922_185209.png

Už jen chvíli a budeme tu mít 0.3, a vývojáři budou snovat plány pro 0.4, respektive uvádět ve skutečnost směrování, které už je v hrubých obrysech stanovené.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,50 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016