přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, QSynth, QSampler, QjackCtl a Qtractor

QSynth, QSampler, QjackCtl a Qtractor

V y tvoření domácího hudebního studia


reklama

Nyní jsem dokončil práci na doplňcích k serveru JACK, která začala QSynthem v létě, aby nyní velice rychle došla svého naplnění QSamplerem a QjackCtl. Už dávno předtím jsem dělal na Qtractoru, ale tady jde o to, že si jeho autor Rui Nuno Capela, který dělá i na následujících programech myslí, že se tento program pořád ještě vyvíjí, a tak jsem od té doby ani neprovedl významnější revizi.

 

Qsynth (qsynth.sourceforge.net) je rozhraní k FluidSynthu. Časem by se mohlo vyvinout ve správce umožňujícího uživateli ovládat a spravovat celou řadu softwarových systetizátorů ovládaných z příkazové řádky, ale nyní je obalem pro výborný FluidSynth.

FluidSynth je softwarovým systetizátorem ovládaným z příkazové řádky, který je založen na požadavcích Soundfont. Byl vytvořen Rui Nuno Capelou, Richardem Bownem a Chrisem Cannamem.

QjackCtl je programem určeným pro ovládání zvukového serveru JACK (Audio Connection Kit). Autorem je rovněž Rui Nuno Capela, který jinak také pracuje na Qtractoru. Další lidé vyjmenovaní na stránkách projektu s ním pomohli. Aplikace poskytuje jednoduché rozhraní pro nastavení několika parametrů démona JACK.

QSampler je rozhraním vytvářejícím přední část pro LinuxSampler. Podle původních informací na stránkách QSampleru se LinuxSampler pořád ještě vyvíjí. V současnosti je pouze obalem pro klientské rozhraní LinuxSampler Control Protocol (LSCP).

Cílem je vytvořit zařízení pro míchání zvuku (sampler), vybavené vynikajícími funkcemi, srovnatelé s těmi, která jsou v OS Windows a MacOS.

Qtractor (qtractor.sourceforge.net) je vícestopým Audio/MIDI sekvencerem. Je určen pro vytvoření domácího hudebního studia.

Teď jej budou moci vyzkoušet nejen děti školou povinné,
ale i ty ještě o něco menší, které škola teprve čeká.


Pro zacházení se zvukem se používá JACK a pro práci s MIDI ALSA sekvencer.
Ze souborových formátů podporuj OGG, MP3 (pouze přehrávání), WAV, FLAC, AIFF a mnoho dalších.
Poskytuje standardní podporu pro MIDI.
Úpravy jsou prováděny nedestruktivně, nepřímočaře.
Počet stop v sezení/projektu není omezen.
Počet překrývajících ukázek ve stopě není omezen.
Počet kroků Zpět/Znovu také není omezen.
Podporovány jsou přídavné moduly LADSPA, DSSI a VSTi.
Počet přídavných modulů na stopu nebo sběrnici není omezen.
Je zde vestavěný mixér atd.

LADSPA (Linux Audio Developer's Simple Plugin API)
DSSI ("dizzy")

Určitým problémem tak pro mě zůstává, jak ten server rozchodit, když při pokusu o přístup k němu přes QjackCtl se vrátí chybová hláška. Je snad možné, že by vůbec nebyl v mém systému nainstalován? Tím by se mnohé vysvětlilo. :-)

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016