přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Qt 5.0 a Qt Creator 2.6.1

Qt 5.0 a Qt Creator 2.6.1

Obojí vydáno dnes 19. prosince 2012


reklama

Dnes jednak vyšlo očekávané Qt 5.0 a potom i aktualizace Qt Creatoru na verzi 2.6.1. Do seznamu přispěvatelů mě napsali, i když jsem neposlal fotku. :-)

Situace je ale taková, že s přípravou a příchodem Qt 5.0 se původně jeden soubor s překladem pro Qt 4 rozpadl do mnoha, které z něj ovšem vycházejí. Představte si třeba soubor, který má velikost půl megabytu, ale obsahuje jen pár desítek nebo pár set používaných řetězců. Zbytek prostoru zabírají "obsolete" řetězce, což jsou ty, které naposledy prošly schvalovacím kolečkem zhruba před půl rokem, kdy se ty věci, kde bylo co, v podstatě vychytaly.

No a pak jsou tam ty řetězce, od nichž se na všech stranách upustilo, ale jsou tam taky, i když by bylo nejlepší je dát pryč a možnost využití už jednou přeloženého (stejného nebo podobného, řešit jinak - např. použitím překladové knihovny; stejně je to potřeba vždy zvážit znovu), protože taková je politika projektu Qt, co se týče udržování překladových souborů.

Qt Assistant, Qt Designer a Qt Linguist mají pochopitelně vlastní překladový soubor dál. Tam bylo změn dohromady snad jen pár desítek nových řetězců.

Zatím jsem ale doplněné soubory, kde celkem včetně překladu Qt Creatoru přibylo jen pár set nových řetězců dál koordinátorovi překladů neposlal.

Předal jsem to zatím dalšímu člověku, aby na to mrkl a jednak označil jako dokončené téměř 100 řetězců, které jsem tak nechal v případě Qt Creatoru, jednak když uzná za vhodné udělal do souborů v případě potřeby přímé změny, a třeba i to něco málo, co jsem nechal nepřeložené, přeložil, a pokud bych to při tom rychlém odsouhlasování původních již přeložených řetězců v nových souborech s rychlostí přehnal, tak si toho při zběžném prohlížení všiml.

Qt 5.0 tady bude, jak předpokládám nějaký ten pátek, takže na doladění tu čas je. To, že to na té poslední dosažené úrovni ještě v Qt 5.0 není, je důsledkem rozvážného přístupu k věci. A taky je před Vánoci, že ano.

U Qt Creatoru bych to, aby bylo co zkoušet hned teď, i někam nahrál, ale místo, kam jsem předtím takové soubory nahrával, už soubory snad všech typů nenahrává, což mě přivádí na myšlenku, že kdyby měl někdo prostor a zájem, tak mu ten soubor qtcreator_cs.qm pošlu, aby to mohlo zkoušet víc lidí. Původní vzhled stránek, které byly vytvořeny na L10N, aby přehledně znázorňovaly vztahy mezi použitými pojmy, pokud se týče verzovacích systémů, se kvůli letnímu výpadku nejspíš nedochoval, ale v nějaké formě by zřejmě k dispozici byl.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Qt 5.0 a Qt Creator 2.6.1
Jozef Mlich 19. 12. 2012, 16:19:06
Odpovědět  Odkaz 
Az po precteni tretiho odstavce jsem pochopil, ze autor tohoto clanku je autorem nebo spoluatorem ceske lokalizace Qt.
Re: Qt 5.0 a Qt Creator 2.6.1
fri 19. 12. 2012, 20:53:50
Odpovědět  Odkaz 
To jste dobrý, já bych začal něco tušit až u pátého. Ledaže bych začal odstavce přeskakovat, pak asi i dřív. :-)
Překlad pro Qt Creator 2.6.1 ke stažení a vyzkoušení
fri 22. 12. 2012, 23:00:08
Odpovědět  Odkaz 
Přišel jsem na to, jak na obvyklé stránky nahrát soubor s doplněným překladem pro Qt Creator 2.6.0 (dá se jistě použít i pro 2.6.1) qtcreator_cs.qm (v podobě, v jaké jsem jej doplnil naposledy a poslal jinam k prohlédnutí; i s ostatními soubory pro Qt).

Protože se kdysi už někdo ptal, co jsou to ty obvyklé stránky, a stejně jsem to měl v úmyslu, přidávám adresu:

http://fripohled.webnode.cz/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016