přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recoll

Recoll

Total Recoll


reklama

Tentokrát se kořistí mé překladatelské sbírky stal program Recoll, který slouží jako vyhledávač informací uložených na disku. Nalezené soubory je potom možné nechat zobrazit v náhledu, a také je třeba nechat otevřít v k tomu určeném programu. Jsou podporovány nejběžnější typy souborů společně s jejich zabalenými verzemi (Text, HTML, PDF, Dvi, PostScript, Openoffice, Lyx, Scribus, Word/Excel/PPT, Abiword, Kword, Wordperfect, RTF, djvu, gaim logy, složky s poštou včetně příloh, různé multimediální soubory).

Na začátku se po prvním spuštění musí vytvořit databáze, ve které Recoll bude vyhledávat. Výsledky hledání se zobrazují v základní podobě seznamu, ale tento pohled na ně jde rychle přepnout, takže nalezené záznamy pak vypadají jako tabulka. Možnosti hledání jsou bohaté. Kromě jednoduchého zadání hledaných výrazů do pole v hlavním okně je tu pokročilé hledání.

Recoll je založen  na velmi silném jádru Xapian, což byla jedna ze závislostí, které musel řešitel závislostí v openSUSE, ze kterého jsou pořízeny snímky obrazovky k tomuto článku, vyřešit (a v pohodě vyřešil :-). Pro toto jádro Recoll poskytuje na vlastnosti bohaté leč snadno použitelné rozhraní. K nastavování dodám, že u mnoha textů se po najetí na ně zobrazí bublinová nápověda. Nastavení se dělí na nastavení rejstříkování a nastavení hledání.

Nastavení rejstříkování

 

  

Nastavení hledání

 

 

Na stránkách se o Recollu mimo jiné píše, že nepotřebuje žádného databázového démona, žádný webový server, žádné desktopové prostředí nebo exotický jazyk. Poběží na většině unixově založených systémech. Vyhledává nejběžnější typy dokumentů, e-maily a jejich přílohy. Průhledně zachází s rozbalováním souborů (gzip, bzip2). Jsou tu mocné možnosti hledání, s booleánským hledáním, frázemi, blízkostí, zástupnými symboly (žolíky), filtrem souborových typů a adresářový strom atd. Podrobnosti kolem vlastností Recollu jsou uvedeny zde. Tipy pro to, jak vyhledávat, a samozřejmě šikovné triky jsou zase tady. Po nainstalování jsem si také brzy všiml dvou či tří překlepů, které dokonale vyřeší až další verze programu, ale pro nedočkavé jsem umístil opravený .qm soubor na obvyklém místě, který se patří zkopírovat do složky na konci této cesty: /usr/share/recoll/translations; na některých obrázcích je to ale z výchovných důvodů vidět. :-)

Aby byly výsledku hledání aktuální, je dobré čas od času nechat obnovit databázi. Při zkoušce programu byla po zadání hledaných výrazů nalezena spousta souborů. V prvním případě se o takovou četnost zasloužily texty, které sloužily pro vytvoření databází pro zpěvníky pro softProjector, ve druhém zase frekvence hledaného slova v některých textech. Hledaný pojem je zvýrazněn.

Bude to chtít si ten podrobnější návod o tom, jak se co hledá přečíst, aby člověk alespoň věděl, proč nebyly nalezeny věci, o kterých ví, že je na disku zaručeně má. Vytváření databáze zas tolik nezatěžuje zdroje počítače a hledání je velmi rychlé.

Na nalezení záznamů týkajících se nového alba Karla Gotta Sentiment má zásluhu právě ta obnova databáze, kterou jsem provedl poté, co jsem skladby na tomto CD s pomocí Audexu vytáhl. Ale na první pokus jsem zrovna Karlovo album Sentiment nenašel, a to je každému jasné, že to je divné. Ono je totiž dobré se zajímat o ten seznam programů, které Recoll používá pro rejstříkování, a o kterých tvrdí, že je nemá k dispozici, jinak by mohl ještě udělat kdesi cosi. V první fázi bylo rejstříkovaných záznamů něco přes 83 000, když jsem přidal balíček "python-mutagen", aby měl Recoll jak pracovat s multimediálními soubory, hle, už jich bylo přes 111 000. A to by už bylo, aby se mezi nimi Karel nenašel. :-)Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Vlastimil Ott Recoll
Vlastimil Ott 7. 10. 2011, 07:28:07
Odpovědět  Odkaz 
Ten program mě svou složitostí úplně odradil. Chci v podstatě dvě věci: zadat jména k hledání a pěkně zobrazit výsledky. Sice to umí, ale je to škaredé a špatně se s tím pracuje... Ale pravda je, že vyhledávat umí "mocně". ;-)
Re: Recoll
fri 7. 10. 2011, 07:55:00
Odpovědět  Odkaz 
Čím víc toho najde, tím líp.
Během let se vytvoří i přes veškerou (ne)snahu o rozumné uspořádání tolik složek a všelijak pojmenovaných souborů, že si myslím, že si dám čas na delší zkoušení.

Jinak dosavadní praxe je u mě taková, že si jednoduše pamatuju, kde co mám. Ale některé bobtnající skupiny složek, podsložek a souborů mě dokážou překvapit, jaké poklady nabízí, když je náhodou otevřu. :-)

K tomu "powerfull". Mohl bych použít, že vyhledávat umí Recoll "moc pěkně a vůbec tak nějak hezky". :-)

Jednou jsem četl hrůzostrašnou sci-fi a tam zase byla charakteristika jednoho výkonného militanta: "mighty might" - a překládalo se to, tuším, jako "mocný pinďa". :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016