přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sonic Visualiser

Sonic Visualiser

Pro učence i pro samouky


reklama

Tak jsem se konečně dočkal. Po zhruba tři čtvrtě roku vidím, že moje práce na Sonic Visualiseru nese svoje ovoce, a to je teprve jaro. :-) Sonic Visualiser vám hudebním vědcům, učencům i samoukům mnohostranně pomáhá s rozborem a prohlížením hudebních souborů.

 

Myslel jsem si, že to bude fuška, dát to dohromady, pokud mi to vůbec půjde, a přiznávám, že jsem nejprve chtěl ušetřit času a námahy a rovnou na tom počítači, ze kterého jsou všechny ty obrázky, vybrat v zavaděči Windows, ale neudělal jsem to, a tak jsem byl více než mile překvapen tím, že jsem program spustil pouhým poklepáním na soubor, který jsem pro tu 32 bitovou Mandrivu stáhl.

Rovnou napíšu, že hned při prvním osahání, jak vidíte, si je možné v nabídkách všimnout několika jakoby překlepů, ale to se časem vytříbí. Teď si myslím, že půjde jen o to, změnit slovosled - možná je tam akorát takový ten zástupný symbol a tím, že program dosadil proměnnou, vznikl onen větný nepořádek. Je to součást onoho "prvního úderu" za účelem získat tuto pěknou kořist. To, že to od té doby nějakou chvíli trvalo, bylo mimo jiné způsobeno, jak mi tehdy vysvětlili vývojáři, i přechodem projektu na jiný verzovací systém, plus samozřejmě nové funkce. A pak jen stačilo doplnit pár nových řetězců. A to bylo, jestli si dobře vzpomínám, ještě někdy v zimě, začátkem února. Teď jsem si pro představení programu vybral nahrávku hudby skladatele Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob, a z nich právě Jaro.

 

Smyslem těch několika snímků zahrnujících rozbalené nabídky je prostě jen upozornit na tento program, který nabízí určitému okruhu možných uživatelů něco jiného, než jen zobrazení průběhu vlny skladby v určitém časovém rozsahu, jak jdou vzorky za sebou. Z toho spektrogramu, co všichni víme, jak vypadá, se vlastně, jak kdosi kdysi poznamenal, kromě nějakého toho údaje o kmitočtu zas tak moc nepozná.

Když se podíváte na to, jak je v jednom okně ten kousek se spektrogramem uzoučký, vězte, že jsem tomu jen nevěnoval při pořizování snímků pozornost, abych to napravil až v závěru. Pohleďte jen na ty barvy. Stejného výsledku dosáhnete, když si začnete hrát s těmi posunovacími kolečky v rozích. Ale abyste viděli, kolik toho má pro vás Sonic Visualiser nachystáno, budete si jej muset projít sami. Dají se s tím vyvádět kousky, takže nezapomeňte doinstalovat nějaké ty přídavné moduly. Něco je vestavěno, a tak aby se neřeklo, jeden obrázek navíc tu mám.

Ale Sonic Visualiser není určen pro nahrávání zvuku, nýbrž pro jeho zkoumání. V těch různých oknech přinášejících všelijaké pohledy na zvuková data a mezi těmi nástroji na jejich rozbor jako bych nacházel uskutečněnou ozvěnu v minulosti jinými lidmi projevených přání moci pohlížet na posbírané zvukové údaje jinak, ba moci s nimi i zacházet po novu, upravovat na úrovni jednotlivých tónů. Takové projekty pravděpodobně existují, ale nebudeme se tu zaobírat tím, kam směřují a kam se dostaly.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blog