přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sun kupuje M ve slově LAMP

Sun kupuje M ve slově LAMP

Firma Sun 16. ledna oznámila odkoupení firmy MySQL AB, která tvoří asi nejúspěšnější open-source relační databázi MySQL. Za miliardu amerických dolarů získává poměrně kvalitní sadu produktů a hlavně obrovskou komunitu uživatelů a vývojářů.


reklama

MySQL je nejúspěšnější, o tom není sporu. Dodnes si pamatuji dobu zhruba před deseti lety, kdy jsme měli potřebu použít v probíhajícím projektu open-source relační databázi. Tehdy v podstatě MySQL (byla to myslím verze 3.0) neměla konkurenci -- byla již tehdy dost dobře použitelná, řazení česky jakž takž použitelné, byla malá a rychlá. Tehdejší PostgreSQL (ten se tak ještě nejmenoval) byl ve srovnání s MySQL těžkotonážní a nedobře fungující. Hodně bodů si MySQL také přidala tím, že existovala už od prvních verzí binárka pro Windows.

Dnes je situace jiná -- na trhu je velké množství open-source databází, které jsou velmi kvalitní, výkonné a dobře si poradí v českém prostředí. Programátor si může vybírat z mnoha variant a sledovat, které parametry daný relační systém zvládá lépe. K dispozici jsou také embedded databáze (SQLite, H2, HSQL, Apache Derby) či různé (např. objektové) databázové systémy. MySQL je ale stále zářící hvězdou, která zachytila boom internetu.

A portfolio firmy Sun se rozšířilo. Tato nadnárodní společnost chce pokračovat v duálním licencování, což byl jedinečný počin firmy MySQL AB a myslím, že to byla/je asi největší ukázka toho, že na open-source softwaru se dá vydělávat dodáváním kvalitních služeb. Firma MySQL AB mistrně nastavila licencování, kulišácky udělala výjimku pro webové aplikace a nastavila vhodně ceny. Ani se nedivím, že teď někdo pojede na pěkně dlouhou dovolenou.

Že je dnes všechno v IT hodně orientováno na služby, pociťuji i přímo na sobě. Rodiče pracují ve finančnictví a pojišťovnictví a potřebují funkční poštu. Po nekonečném nastavování SMTP serverů (provider, O2, Seznam) a častých výpadcích začínám uvažovat o Google Apps. Za nějakých 40 euro ročně za účet získáváte 25 GB prostoru, záruku 99,9% dostupnosti (měsíčně, podle SLA by Google kompenzoval výpadky prodlužováním placeného období zdarma), IMAP přístup, webové rozhraní na poštu v kvalitě Google(TM), několik dalších aplikací (malá kancelář on-line) a hlavně administrační konzoli, kde si všechno "pošéfuji" nadálku. Věřím, že datacentra firmy Google rozprostřená po celém světě mohou zaručit vysokou dostupnost -- a o tu mi jde především.

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
Průměr: 2,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Jirka Vrba Sun kupuje M ve slově LAMP
baf 19. 01. 2008, 09:57:24
Odpovědět  Odkaz 
tak to by mohlo znamenat i podporu XML v MySQL.
Milan Kozák Re:Sun kupuje M ve slově LAMP
Milan Kozák 19. 01. 2008, 12:03:39
Odpovědět  Odkaz 
MySQL XML částečně umí - nebo máš na mysli něco konkrétního?

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/xml-functions.html
Lukáš Zapletal Re:Re:Sun kupuje M ve slově LAMP
zapletal 20. 01. 2008, 11:22:48
Odpovědět  Odkaz 
Mno ja si teda podporu XML v relacni databazi predstavuji trosku jinak. Tohle je zatim jen opravdu velmi omezena funkcnost - v podstate to akorat setri prenosove pasmo, kdy se nemusi prenaset cely dokument. Moznosti je o mnoho vice - staci se mrknout treba na Oracle.

Doufam, ze se tyto funkce brzy dostanou i do MySQL.
Podpora XML
Ondra Žižka 21. 01. 2008, 22:57:13
Odpovědět  Odkaz 
Sice se o tom nedá mluvit jako o "podpoře XML v MySQL", a vlastně to s MySQL souvisí nepřímo... ale podívejte se na možnosti mapování XML dokumentů do relační databáze, jaké nabízí Hibernate.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora
  • Hodnocení autora: ***

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016