přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Texmaker - TeXMakerX - TeXstudio - TexMakerO

Texmaker - TeXMakerX - TeXstudio - TexMakerO

Velké O ?


reklama

Skvělé. Zrovna jsem chtěl zjistit, kde jsem, pokud vůbec napsal poznámku k Texmakeru o tom, že český slovník k němu je k mání. O tom jsem se dozvěděl díky uvedení odkazu na něj v jedné poznámce k článku o TeXstudiu; používá se všude možně. Využije se stejně tak v kdysi zvaném TeXMakerX, pak přejmenovaném na TeXstudio. Jestli v něm ale zahrnut je/není, nevím. Nedíval jsem se, jak to s tím vypadá v jeho poslední verzi, jestli už ovšem od té doby, co jsem o tom jednal, vyšla. Na rozdíl od toho jednotné prostředí pro psaní LaTeXových dokumentů Texmaker by jej obsažen mít mělo.

Pokud si dobře vzpomínám na korespondenci v tom směru, autor TeXstudia by jej tam sice mohl přidat, ale už tam těch slovníků dle jeho soudu je docela dost, a v budoucnu by mohlo/mělo být na uživateli, jestli si slovník stáhne a nainstaluje. I když časy se, jak vidíme, rychle mění; takže zrovna teď si jej můžete stáhnout třeba z fripohled.webnode.cz.

Zato v jiném zajímavém programu, kde se slovník také uplatní, o kterém jsem tu zatím nenapsal, situace vypadá tak, že si jej budete muset stáhnout a jednoduše přidat, až budete vědět o jaký zajímavý počin jde. :)

Ale vrátím se na začátek, pokoušel jsem se rychle zjistit onu věc se slovníkem, když mě po klepnutí na odkaz na TeXMakerX, prohlížeč navedl na stránky, kde jsem s překvapením zjistil, že jsem zrovna potkal program, který podruhé změnil svůj název. No není to báječné? :)

A máme tu proto TeXMakerO. Jak se dočtete v úvodu na přepracovaných stránkách, písmeno O jako offspring. Vyjadřuje to, že jde o potomka Texmakeru a ne o originál, pro který má být změna názvu vyjádřením projevu úcty, vzdání pocty. Dokonce se na stránkách dočtete, jak nový název vyslovovat, aby se zdůraznil rozdíl, a nebyli jste zmateni: Tex-Maker-Big-O. Poznámka: V českých zemích, na Moravě, v Čechách a ve Slezsku, by se dalo doporučit psát a říkat Tex-Maker-Velké-O. Nebo jen Velké O? Je začátek dubna, tak uvidíme, jak dlouho jim to vydrží.:)

Ať už se vám to bude líbit tak nebo onak, pamatujte, že název distribuce Mageia se dobře v duchu, při čtení, rozhovoru, ve vlaku, autě, autobuse, na dovolené, při práci i odpočinku vyslovuje jako Mája.Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 5,00 | Hodnotilo: 10
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Odpadkové koše
fri 1. 04. 2012, 19:55:28
Odpovědět  Odkaz 
U nás, když jdu po cestě, jsou tu jako i na jiných místech, rozmístěny odpadkové koše. Nejsou ale k zemi přišroubovány, ani nemají betonové základy, a tak jsou už nějaký ten rok předmětem zájmu nějakého jednotlivce, ať neříkám, že by to byla skupina lidí, když jsem nikoho neviděl, kteří rádi, pokud nemrzne a konstrukce koše nepřimrzne pevně k zemi, takže se s ním nedá hýbat, jdou a v celé oblasti koše povalí na zem.

Je to pořád dokola, ale já vím, že každý potřebuje svůj čas, aby udělal to, proč přišel. To jako poznámka těm, kteří známkují rádi jako ve škole, i když na to možná nemají ani školení, a i když toto není jako ve škole, a proto se to tak bere, a stejně jako onen vandal zůstávají z podstaty věci v anonymitě.
Re: Odpadkové koše
Peťoš 1. 04. 2012, 22:56:02
Odpovědět  Odkaz 
A nebo to znamena proste to, ze to je zase blabol...
Re: Re: Odpadkové koše
fri 2. 04. 2012, 05:55:07
Odpovědět  Odkaz 
Ano, přijde na situaci. Kdo co říká, do čeho a proč kope. Jakou zkušenost mu to připomíná.

Stejně tak hned nepochopíš, k čemu se vztahují věty, jestli ti budou vůbec připadat spojené, které jsem ovšem neřekl já: "Budete se jim pak dívat do očí?" "Měl přijít osobně, zacpal bych to jím".

Ani tady o nic pro ten typ uvažování, jaký zase já u tebe vidím, nejde. ty se poučíš u mě, já u tebe.
TeXstudio - TexMakerO - TeXstudio
fri 4. 04. 2012, 16:02:06
Odpovědět  Odkaz 
Tak, dnes máme čtvrtého, a jak si kdokoli mohl už včera všimnout, stránky a název jsou zpátky ve známé podobě TeXstudio. Ještě druhého jsem je, ale myslím, viděl stejné jako prvního - April Fool's Day - Apríl. Trochu lituju jen, že jsem si neudělal obrázek.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016