přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, TeXstudio

TeXstudio

Český slovník by se hodil


reklama

Zrovna vyšla nová verze programu TeXstudio 2.2 a i když to není vyložené potřeba, můžete při instalaci (qmake, make, make install) použít, jestli chcete mít rozhraní co nejvíc v češtině, až po vydání doplněný .qm soubor. Při samotné instalaci jsem musel na základě výpisu na konci po příkazu make dále nainstalovat přes správce balíčků jen vývojářský balíček k poppler; tipnul jsem to na libpoppler-qt4-devel (+ to, co k tomu kvůli závislostem ještě správce potřeboval přidat) a uspěl jsem. Vzhled může mít TeXstudio dvojí: pokrokový a nadčasový.

V překladu mě zaujal řetězec s hádankou:

You come to a magic island where you meet three strange and wise friends.
One of them is always telling the truth, another one is always lying, and the third is deaf, so he answers randomly and cannot lie(!).
You ask the first: "Are you lying?", and he answers: "No".
You ask the second: "Is the first one lying?", and he answers: "No".
You ask the last: "Is the second one lying?", and he answers: "No".

Which one of the three wise will always tell the truth?

Přicházíte na kouzelný ostrov, kde se potkáváte se třemi podivnými a moudrými přáteli.

Jeden z nich vždy říká pravdu, druhý vždycky lže a třetí je hluchý, takže odpovídá náhodně a nemůže lhát (!).

Ptáte se prvního: "Lžeš?", a on odpovídá: "Ne".

Ptáte se druhého: "První lže?", a on odpovídá: "Ne".

Ptáte se posledního: "Druhý lže?", a on odpovídá: "Ne".

Kdo z těch chytrých lidí vždy říká pravdu?

Nejprve jsem měl radost, že jsem přišel na své řešení na základě jednoduché otázky týkající se jednoho z těch moudrých mužů (i když s výrokovou logikou nemám co do činění dlouhá léta, pokud kdy :-) po způsobu jeho odpovědi ve vztahu k ostatním a představení si jeho pozice v řadě odpovídajících. Těch moudrých tam zase není tolik. Pak se objevily zprávy z Norska a nabyl jsem dojmu, že se s tím kvůli určité slovní spojitosti ani nehodí jít ven, ale teď už jsem se oklepal a považuju za nutné brát věci, jak jsou, a upřít svůj zrak k pozitivním věcem.

Je to prostě hádanka, o které nevím, kde se na ni v TeXstudiu dá narazit, a ani jsem ji nehledal. Můžete si na ni i bez toho odpovědět sami a najít ve svém úspěchu optimismus.

Poznámka: I když jsou v překladovém souboru některé řetězce přeloženy, ve spuštěném programu to tak není, viz to okno s informacemi o programu. A ještě jedna důležitější poznámka k tomu, že v programu (a ani v Texmakeru) není nějaký český slovník. Na obrázku vidíte en_GB.dic; jsou tam na výběr i další pro němčinu, francouzštinu, americkou angličtinu, španělštinu, italštinu a nizozemštinu. Předpokládám, že by to chtělo i český slovník. Pokud má nějaký TeXař představu, o co přesně jde a kde k tomu přijít, mohl by svojí znalostí a úsilím přispět ke zvýšení použitelnosti a poslat to na správnou adresu.Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Kouzelný ostrov
fri 26. 07. 2011, 14:28:51
Odpovědět  Odkaz 
Na blogu, kam jsem pověsil text o TeXstudiu nejdřív, se měla podle oznámení na e-mail, objevit poznámka ve znění, jak je uvádím níže, ale u článku samotného jsem zatím nic nenašel. Tak mi vrtá hlavou, jestli to ten "anonym" mohl sám od sebe smazat. :-) To ale nevadí, daleko zajímavější by bylo vědět, jestli si na základě hádanky udělal nějaký závěr. Koho jen jsem to dnes u březnového blogu o Knights popíchl? :-)

"Anonymní přidal(a) nový komentář k vašemu záznamu "TeXstudio":

Přicházíte na kouzelný ostrov, kde se potkáváte se třemi podivnými a moudrými přáteli.

Tak takhle to může přeložit jen hovado, ty nedokonavé tvary zní hrůzně. Stejně tak „se třemi podivnými a moudrými“. Naučte se česky, než začnete dělat chytrého!"

Pokud by si chtěl hrůznost těch nedokonavých tvarů nějak lépe vysvětlit, nechť si vzpomene (jako teď matně já, a asi jen kvůli tomuto případu - konečně je to vysvětlení ad hoc a jen pro tento případ, protože se hodí) na styl, jakým je vedeno vyprávění v takovém tom gamebůku. :-)
Aha
fri 26. 07. 2011, 15:08:32
Odpovědět  Odkaz 
Aha, takže se vyplnila moje předtucha (protože kdo hledá, často něco najde) a poprvé od té doby, co jsem pro ten blog aktivoval (nebo neaktivoval) automatickou detekci nevyžádané pošty, jsem ji zkontroloval. Je tam jen jeden záznam a to zrovna tento. :-) Co s tím mám teď asi dělat, aby jich tam nepřibyla další stovka. :-)
TeXstudio
Pavel Stříž 18. 08. 2011, 16:10:41
Odpovědět  Odkaz 
Hm, zatím v repozitáři (Ubuntu) TeXstudio nevidět. Těžko říci, jestli se nyní do překladu pouštět. Zeptám se v mailing listu.
Zdraví PS
TeXstudio
fri 18. 08. 2011, 21:36:10
Odpovědět  Odkaz 
Do překladu čeho přesně?
TeXstudio, TeXMakerX, TeXMaker - hranaté závorky
fri 3. 02. 2012, 08:28:54
Odpovědět  Odkaz 
Píšu to k TeXstudiu, ale mohlo by se to využít i pro TeXMakerX atd.
Docela náhodně, když jsem se ve Windows 7 pokoušel v LibreOffice zapnout dialog pro hledání a nahrazování, jsem po stisknutí kláves Ctrl+Alt+F dostal znak pro levou hranatou závorku.
Vyzkoušel jsem si, že pro pravou hranatou závorku je to obdobně kombinace kláves Ctrl+Alt+G.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016

Tagy