přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tupí

Tupí

Animační program, o kterém v jednom článku o animování vůbec nevěděli.


reklama

Tento příspěvek k animačnímu programu Tupí mohl vzniknout klidně před třičtvrtě rokem, ale protože distribuce, ve které jsem to chtěl rozjet, nechtěla nainstalovat vývojářské balíčky k dalšímu programu, který je potřeba kvůli závislostem, nechával jsem to na dobu, kdy budu moci pořídit nějaké ty snímky obrazovky.

Teď už zepár obrázků k tomuto programu na vytváření dvojrozměrných kreslených filmů mám, ale nepořídil jsem je já, nýbrž vývojář programu, což je pro mě zajímavá zkušenost. :-) Zajímavé také je, že z původního slušného počtu překladových řetězců udělal příkaz lupdate asi čtvrtinu, kteroužto ale dle svých slov musel Gustav Gonzalez předělat.

Takže z toho, co je v Gitu byste Tupí s takto vypadající češtinou nejspíš sestavili. Sám autor má pěkný zájem na lokalizaci, ale asi tu problematiku ještě z programátorského hlediska natolik do hloubky neovládá, aby mohl s jistotou něco říct k tomu, proč lupdate označil velkou část řetězců jako zastaralé (obsolete).

Některé texty jsou, jak je vidět z obrázků, v angličtině, ale to je oproti výše řečenému malý problém. Něco překladu bude dobře doladit, ale když to jeden vidí, tak to půjde hbitě.

Tupí jako 2D animační program cílí na věkovou skupinu zájemců od osmi do sta let. Animování má být zábava a přinášet radost. V současnosti se například dělá na skupinové práci více umělců na projektu ve stejnou dobu s programem spuštěným na více strojích zároveň.

 

Tupí je odvozen z projektu KTooN. Hlavními vlastnostmi dnes je to, že jde o modulární a přátelské prostředí, má modul pro náhled na animaci, základní nástroje pro vektorové kreslení ilustrací, časovou osu a něco jako "vystavovací list" - ještě by bylo dobré lépe prozkoumat, oč jde, možnost ukládání animací v mnoha formátech videa (OGV, AVI, MPEG, SWF) nebo jako soubor obrázků PNG.Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Pavel Fric

Pavel Fric

Uživatelé distribuce Mageia jsou označováni jako Mageians, což je s naší výslovností totéž co Májané. Někteří krajané jí říkají Mihája (nářeční výslovnost), potom by se uživatelům dalo přezdívat i: Mihájané.


  • Distribuce: Mageia; tip: když budete mageia vyslovovat mája, přečtete text rychleji (ma-he-ia, staženo na ma: ia - mája) - to s tím obrázkem hrnce s bublinkami nad ním, případně s medem v hrnci a včelami kolem; openSUSE, Kubuntu, Mandriva, Fedora
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: *

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016

Tagy