přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy používají svobodný software

Mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy používají svobodný software

education.png

České a slovenské školství je bezesporu doménou operačního sytému Microsoft Windows. Přesto se najdou i takové, které používají Linux, nebo alespoň svobodný software na Windows, jako je především kancelářský balík OpenOffice.org, ale také například Mozilla Firefox nebo GIMP.


Spojená škola Novohradská

Spojená škola Novohradská v Bratislavě obsahuje v jedné budově jak základní školu, tak gymnázium. Na škole se učí více než tisíc studentů, kteří využívají asi sedm desítek počítačů. Na počítačích se nachází jak Windows, tak Linux. Žáci na obou systémech využívají open-source programy, například OpenOffice.org a GIMP, ale také další při výuce programování – Lazarus, BlueJ, Eclipse a samozřejmě GCC.

Učebna informatiky na Spojené škole Novohradské Učebna informatiky na Spojené škole Novohradské

Více o svobodném softwaru na Spojené škole Novohradské se dočtete v článku Spojená škola Novohradská: Linux a open source na Windows.

Gymnázium Jevíčko

Na Gymnáziu Jevíčko používají v jedné počítačové učebně Linux, konkrétně distribuci Ubuntu. Na škole studují zhruba čtyři stovky studentů, kteří se s Linuxem střetávají a vyhovuje jim. Kromě Linuxu používají i open-source software na Microsoft Windows. Konkrétně Mozilla Firefox a Thunderbird, OpenOffice.org, GIMP, Inkscape, Scribus, VLC, SMPlayer, Avidemux, Blender, BlueFish, Geany nebo VirtualBox.

Na počítačích i na promítacím plátně čekají přihlašovací obrazovky Ubuntu Na počítačích i na promítacím plátně čekají přihlašovací obrazovky Ubuntu

Více o svobodném softwaru na Gymnáziu Jevíčko se dočtete v článcích Gymnázium Jevíčko: S open source to jde lépe a Gymnázium Jevíčko používá OpenOffice.org.

Církevní střední odborná škola Bojkovice

Na církevní škole v Bojkovicích také používají Ubuntu, společně se systémem Windows, asi na dvaceti stanicích. Kromě svých žáků (většinou tedy žaček) učí s počítačem pracovat i seniory. V kurzech se učí pracovat například s kancelářským balíkem OpenOffice.org nebo s grafickým programem GIMP.

„Nebojte se. Linux je dobrodružství a život bez dobrodružství by za moc nestál :-)“ „Nebojte se. Linux je dobrodružství a život bez dobrodružství by za moc nestál :-)“

Více o svobodném softwaru na CSOŠ Bojkovice se dočtete v článku Církevní střední odborná škola Bojkovice spokojeně používá Ubuntu.

VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Na střední zdravotnické škole v Hradci Králové sice používají na pracovních stanicích Microsoft Windows, ale na serverech běží Debian, takže celá infrastruktura je postavena na svobodném řešení. Kromě toho na stanicích s Windows používá tisícovka studentů a asi stovka učitelů svobodný software OpenOffice.org, Inkscape, GIMP či například VLC.

Více o svobodném softwaru na hradecké zdravotnické škole se dočtete v článku Nasazení svobodného softwaru na střední škole.

Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka

Na devadesáti počítačích na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka spokojeně používá kancelářský balík OpenOffice.org asi čtyři sta uživatelů – tedy studentů, pedagogů i administrativních pracovníků školy. Pochvalují si například logické ovládání nebo velmi dobrou práci se styly.

Více o svobodném softwaru na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka se dočtete v článku Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka používá OpenOffice.org a mají ho skoro na všech počítačích.

Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově

Na Střední zdravotnické a sociální škole v Kyjově používá asi čtyři sta studentů a pedagogů kancelářský balík OpenOffice.org. Je nainstalován na všech sedmdesáti pěti počítačích, pět z nich dokonce pohání linuxová distribuce Xubuntu. Proč by ne, šetří to peníze.

Více o svobodném softwaru na kyjovské střední škole se dočtete v článku Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org.

Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou

Pedagogové i studenti Biskupského gymnázia používají OpenOffice.org, protože má vše, co pro výuku potřebují – textový procesor, tabulkový kalkulátor a modul pro výuku databází s vyzkoušením jazyka SQL. Asi pět set studentů se tak setkává se svobodným softwarem, na některých počítačích dokonce běží linuxová distribuce Fedora.

Více o svobodném softwaru na Biskupském gymnáziu se dočtete v článku Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou: OpenOffice.org používáme ve výuce.

Střední škola obchodu, řemesel a služeb

Na žamberské střední škole používají na několika počítačích distribuci Mandriva Linux, kromě toho používají otevřený a svobodný software i na počítačích s Windows. Na všech sedmdesáti počítačích ve škole je tak nainstalován kancelářský balík OpenOffice.org.

Více o svobodném softwaru na žamberské škole se dočtete v článku Střední škola obchodu, řemesel a služeb používá kancelářský balík OpenOffice.org.

Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí

Na frýdlantském gymnáziu používají asi na polovině ze šedesáti počítačů oblíbenou linuxovou distribuci Ubuntu. Na té druhé používají Microsoft Windows, ale i tak mohou na všech počítačích provozovat kancelářský balík OpenOffice.org, který je multiplatformní. S tímto svobodným softwarem tam tak pracuje více než tři sta uživatelů.

Více o svobodném softwaru na frýdlantském gymnáziu se dočtete v článku Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí používá kancelářský balík OpenOffice.org.

Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech

Tato slovenská mateřská a základní škola používá svobodný software především z ekonomických důvodů. Jedná se především o kancelářský balík OpenOffice.org, ale na některých počítačích se nachází i distribuce Ubuntu.

Více o svobodném softwaru na základní a mateřské škole v Bystričanech se dočtete v článku Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org.

Základní a mateřská škola v Ondřejově

Na škole v Ondřejově používají na necelých třiceti počítačích sice Windows XP, zato ale kancelářský balík OpenOffice.org. Hlavní výhodu svobodného softwaru ve škole vidí v tom, že si jej žáci mohou legálně odnést domů.

Více o svobodném softwaru na základní a mateřské škole v Ondřejově se dočtete v článku Základní a mateřská škola v Ondřejově používá OpenOffice.org.

PrimMat – Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku

PrimMat je jasným příkladem, že nejen státním školám se vyplatí nasazení svobodného softwaru. Na zhruba šedesáti počítačích tam více než dvě stovky žáků používá svobodný kancelářský balík OpenOffice.org.

Více o svobodném softwaru na soukromé střední škole se dočtete v článku Používají kancelářský balík OpenOffice.org – PrimMat, Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku.

Střední průmyslová škola sdělovací techniky Panská

Na pražské průmyslovce Panská si každý může vybrat, jestli bude používat komerční kancelářský balík Microsoft Office, nebo svobodný OpenOffice.org. Ten využívají především studenti, na zapůjčovaných noteboocích mají dokonce linuxovou distribuci Ubuntu.

Více o svobodném softwaru na Panské se dočtete v článku OpenOffice.org na střední škole Panská.

Jak vidíte, je mnoho škol, které spokojeně používají svobodný a otevřený software. Je tomu tak i na vaší škole? V tom případě nám určitě dejte vědět, více se dozvíte v blogpostu Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem. Chtěli byste takový software na vaší škole používat, ale nerozumíte softwarovým licencím? V takovém případě doporučuji článek Softwarové licence vhodné pro použití ve školním prostředí.

Nahoru

Příspěvky

PSPad
menotov 13. 12. 2010, 07:18:58
Odpovědět  Odkaz 
Odkdy je PSPad open-source?
Miroslav Hrončok Re:PSPad
Miro Hrončok 13. 12. 2010, 11:47:09
Odpovědět  Odkaz 
Máte samozřejmě pravdu, jedná se uzavřený program zdarma, díky. Uváděly ho ty školy a nenapadlo mě si to ověřit.
Mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy používají svobodný software
Jmeno 14. 12. 2010, 13:02:46
Odpovědět  Odkaz 
Dalsi ze skol o ktere vim, ze pouziva Linux (Ubuntu) pro vyuku je Arcibiskupske gymnazium v Praze. Tady je i dukaz http://www.arcig.cz/linux/ (I kdyz jde o starsi dokument, tak Linux se tam pouziva dodnes :-)
Mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy používají svobodný software
Pavel 'TIGER' Růžička 3. 01. 2011, 23:24:09
Odpovědět  Odkaz 
No problém školství je v tom, že dokud bude ministerstvo vyžadovat různé nesmyslné statistiky, které generují do složitých xml souborů různé monopoly pogramované jen pod windows, tak na škole bude muset být vždycky minimálně jedna windows stanice, na které poběží windows, protože stále se ještě stává, že pro příjem vygenerovaného xml vyžadují nejoblíbenější prohlížeč a to IE. Sice používáme Firefox, ale bez IE Tabu by byl naprosto nepoužitelný. Přitom si dokážu dost dobře představit jak školy mohou nádherně běhat na Linuxu, ale není zájem. Já osobně jsem nasadil všechno možné, od Tux paintu přes OpenOffice, až po Thunderbird, a není problém .... vyjma některých lidí z personálu, co doma mají MSO a odmítají se učit OOo, ale jednou to vedení školy schválilo a podporuje, tak jim nic jiného nezbývá. Raději si nosí práci domů do MSO, protože s ním "umí lépe" a pak to přinesou do školy s .doc koncovkou a diví se, že je to formátově rozhozené a musí to upravovat. Ale jak říkám, je to jejich boj. Ostatní s tím problém nemají. Také se mi líbí projekt OOo4kids .... ale na nasazení to zatím není.
Mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy používají svobodný software
Zdeny 29. 10. 2011, 22:22:04
Odpovědět  Odkaz 
Běžte už s tím open softwarem do háje. To je jako když si (první a naivní) komunisti mysleli, že všichni se na sebe budeme usmívat, budeme mít všechno společně, svět bude krásný a šťastný. Ale nějak to nefungovalo. Ty lidi, co se zabývají vývojem SW prostě musí být zaplaceni a jejich produkty budou muset být komerční, pokud to má mít delší perspektivu. Podívejte se na Oo. Jiná věc je nutit giganty k dodržování zavedených standardů a tlačit je s cenami dolů, nepřipustit jejich monopol atd. Ale nějak nevěřím rozvoji SW komunitou idealistů, kteří si vydělávají na živobytí jinak. Jen můj názor.
Miroslav Hrončok Re: Mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy používají svobodný software
Miro Hrončok 9. 11. 2011, 14:04:31
Odpovědět  Odkaz 
Jen podotýkám, že většina OSS je vyvíjena lidmi, kteří jsou za to zaplaceni.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog