přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Chrome předběhl Firefox, webOS vstává z mrtvých

Chrome předběhl Firefox, webOS vstává z mrtvých

dvatydny.gif

Chrome se stal nejoblíbenějším open-source prohlížečem. Hewlett-Packard otočil – webOS bude pokračovat jako open source. Android Market: 10 miliard stažených aplikací. Rockbox: Deset let svobodného firmwaru pro kapesní přehrávače. GNOME Shell Extensions. Opera 11.60 – předělaný e-mailový klient.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Chrome se stal nejoblíbenějším open-source prohlížečem

V oblasti webových prohlížečů končí jedna éra – Mozilla Firefox už podle tržního podílu není dvojka a zároveň ztrácí titul nejoblíbenějšího open-source prohlížeče. Předběhl ho Google Chrome. Alespoň pokud se podíváme na celosvětové statistiky na StatCounter.com. V Evropě je Chrome stále ještě třetí, ale trend je stejný a Chrome má dokonce našlápnuto na pozici evropské jedničky.

Co se tedy týče celosvětového zastoupení, Chrome má 27 % a od svého vydání v prosinci 2008 rostl hlavně na úkor Internet Exploreru a lehce možná také na úkor Firefoxu. Etablovaný Internet Explorer se mu za tři roky povedlo srazit z 68 % na 39 %. Firefox si v prosinci připisuje 25 %, o mnoho níže ještě najdeme Safari s 6 % a Operu se 2 %.

Podíly webových prohlížečů v prosinci podle počítadla StatCounter.com Podíly webových prohlížečů v prosinci podle počítadla StatCounter.com

Hewlett-Packard otočil – webOS bude pokračovat jako open source

Před pár měsíci Hewlett-Packard ukončil vývoj mobilního linuxového systému webOS a zdálo se, že už ho nic nespasí. Hewlett-Packard ale otočil a webOS bude pokračovat trochu jiným způsobem – jako open source. To znamená hlavně to, že kdokoliv včetně velkých výrobců bude moci webOS vzít, upravit ho pro své potřeby a vydat ho na nějakém zařízení. Hewlett-Packard do webOS bude dále investovat, ponechá si klíčové slovo a bude hlavním inovátorem. Pro přirovnání: webOS bude v podobné pozici jako Android a Hewlett-Packard bude v pozici Googlu. Dost možná se časem dočkáme i dalších zařízení od Hewlett-Packard. Výkonná ředitelka Meg Whitman portálu The Verge řekla, že smartphony už to asi nebudou, ale je tu reálná možnost, že tablety s logem HP ještě uvidíme. Ale to je hudba budoucnosti. Úspěchu webOS by trochu mohl nahrát i Microsoft, který po výrobcích zařízení s Androidem požaduje patentové poplatky, a ti se tak začínají poohlížet po alternativě.

HP Touchpad měl být prvním a posledním tabletem s webOS. Nejspíš nebude HP Touchpad měl být prvním a posledním tabletem s webOS. Nejspíš nebude

Zítra vyjde článek, který se této problematice bude věnovat podrobněji. Článek již vyšel: WebOS bude open source, co to znamená?

Android Market: 10 miliard stažených aplikací

Google může slavit, protože Android Market, jeho obchod s aplikacemi pro Android, pokořil hranici 10 miliard stažených aplikací. Každý měsíc navíc přibude další miliarda a vše nasvědčuje tomu, že růst bude nadále zrychlovat. Na oslnivé tempo růstu se můžete podívat na grafu níže. Google a tvůrci aplikací si k tomuto milníku připravili pěknou akci: Po deset dní každý den nabízí deset aplikací či her zlevněných na deset centů (necelé dvě koruny). Často se navíc jedná o velmi kvalitní a oblíbené tituly, které běžně stojí i několik dolarů.

Raketový růst Android Marketu Raketový růst Android Marketu

Podívejme se ještě na jednu statistiku. Na Developer.Android.com byla aktualizována statistika rozšíření jednotlivých verzích Androidu. Verze 2.3 Gingerbread už je na každém druhém zařízení s Androidem – těsně překročila 50 %. Velmi rozšířená je stále verze 2.2 Froyo, která má 35 %. Za zmínku stojí ještě Android 2.1 Eclair s necelými 10 %. Zbylá vydání se pohybují kolem jednoho procenta, a to včetně tabletové verze 3 Honeycomb.

Androidům kraluje Gingerbread. A zřejmě ještě dlouho bude Androidům kraluje Gingerbread. A zřejmě ještě dlouho bude

Rockbox: Deset let svobodného firmwaru pro kapesní přehrávače

Historie Rockboxu se začala psát stejně nenápadně jako historie mnoha dalších open-source projektů. Jistému Björnu Stenbergovi nevyhovovala jistá funkce přehrávače Archos Jukebox, tak o tom v prosinci 2001 napsal do diskuse, začali se připojovat další vývojáři atd. Výsledkem je dnešní Rockbox – pokročilý svobodný firmware dostupný už pro desítky kapesních přehrávačů, který je určen hlavně (ale nejen) hudebním fajnšmekrům. Oslovuje je především širokou podporou zvukových formátů, možnostmi nastavení výstupu nebo třeba zaznamenáváním přehraných skladeb na službu Last.fm. Můžete si na něm dokonce i zahrát pár her. Zkrátka dokáže „železo“ využít mnohem lépe než většina firmwarů přímo od výrobce. Časy se ale mění a kapesní přehrávače pomalu ztrácí svoji pozici – nahrazují je všestranné chytré telefony. Toho jsou si vývojáři vědomi a chtějí Rockbox nabídnout také jako softwarový hudební přehrávač.

Rockbox podporuje témata vzhledu – může vypadat třeba takhle Rockbox podporuje témata vzhledu – může vypadat třeba takhle

GNOME Shell Extensions

GNOME spustilo nový portál, který uživatelům rozhraní GNOME Shell umožní snadno instalovat různá rozšíření. Portál najdete na adrese Extensions.GNOME.org. A jak to funguje? Velmi jednoduše. Vyberete si kýžené rozšíření a jedním kliknutím ho přímo z webového prohlížeče nainstalujete do systému. Rozšíření přitom funguje hned po instalaci, nemusíte ani restartovat GNOME. Nijak zvlášť se tento proces neliší například od instalace rozšíření v prohlížeči Google Chrome. Aktuálně je v nabídce obstojná šedesátka rozšíření. Tento systém instalace je však v alfaverzi, takže mu budete muset odpustit pár nedostatků. Zatím funguje pouze v GNOME ve verzi 3.2 a novější a v prohlížeči Mozilla Firefox. Dalším problémem je fakt, že se rozšíření automaticky neaktualizují. Vývojáři ale slibují, že tyto nedostatky časem napraví.

Databáze rozšíření pro GNOME Shell – rychle a přehledně Databáze rozšíření pro GNOME Shell – rychle a přehledně

Novinky ze světa softwaru

Opera 11.60 – předělaný e-mailový klient

Vyšla další verze webového prohlížeče Opera 11.60. Tentokrát se však hlavní novinka netýká prohlížení webu, ale e-mailů. Poštovní klient totiž přichází s novým rozhraním, které se přibližuje dnešnímu „standardu“. Rozhraní se dělí na tři části (sloupce): V první najdete seznam složek, štítků apod., ve druhé seznam e-mailů v dané složce a ve třetí a největší už najdete obsah vybraného e-mailu. Nově se e-maily také sdružují do konverzací a můžete je „ohvězdičkovat“. Více se o Opera Mailu dozvíte na blogu my.opera.com. Kromě toho se nová Opera dočkala také mnoha oprav chyb a lepší podpory nových webových technologií HTML5 a CSS3.

Opera Mail s novým rozhraním Opera Mail s novým rozhraním

Jednou větou

Čtenáři portálu Linux Journal vybrali nejlepší open-source projekty v několika kategoriích. Po osmi letech vyšla první stabilní verze emulátoru QEMU. Mandriva Linux dostane nový přehrávač – ROSA Media Player založený na SMPlayeru. Ubuntu Privacy Remix chce být bezpečnější Ubuntu. Aplikace pro práci s Datovými schránkami dsgui se přejmenovala na Datovku a přináší portable verzi (přenosnou například na USB klíčence) pro Microsoft Windows. Vyšlo pokračování „staré dobré plošinovky s moderní grafikou“ Trine 2, verze pro Linux bohužel přijde až později. Linuxový herní obchod Gameolit na Vánoce zlevnil několik titulů. Čínská společnost Ainol slibuje tablet s Androidem 4.0 za těžko uvěřitelných 100 dolarů. Tématem nového openMagazinu jsou hry pro Linux.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz