přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Grafpup – distribuce pro grafiky?

Grafpup – distribuce pro grafiky?

Grafpup je mladá live CD distribuce Linuxu postavená na základních kamenech OS Puppy. Nutno podotknout, Grafpup se svým obsahem specializuje především na grafiku, čemuž odpovídá i autorův pečlivý výběr jednotlivých programů.


Tajemstvím vysoké hustoty komprese dat je použitý souborový systém Squash. Pro bezproblémový chod celé distribuce a programů z operační paměti RAM se doporučuje její velikost alespoň 256 MB. Důvodem je ona komprese, díky které systém po rozbalení zabírá přibližně 206 MB a vezmeme-li v potaz doinstalování některých dalších programů včetně prostoru využitého programem GIMP při práci, je hodnota 256 opravdové minimum.

Image

Instalace

Všeobecně platí, že instalovat live distribuci je v případě dostatku volné operační paměti záležitost téměř zbytečná. Obzvláště pokud je naším cílem její krátkodobé testování. Na druhou stranu, na některých počítačích se instalaci zkrátka nevyhneme. Instalační proces spočívá v přesunutí obsahu CD na předem vytvořený diskový oddíl a v následné úpravě linuxového zavaděče. Uživatelé, jejichž základní desky nabízejí možnost zavedení systému z USB médií (klíčenka, disk) si rovněž obdobným způsobem mohou snadno vytvořit vlastní, lehce přenositelný systém. Sám jsem podobnému řešení neodolal a Grafpup naběhl na mém Celeronu 3,2 GHz celkem svižně do sedmi vteřin.

Po zavedení jádra do paměti proběhne automatická kontrola dostupného zařízení s konfigurací a spuštěním grafického prostředí okenního manažeru IceWM. V průběhu zavádění jednotlivých modulů jsme dotázáni na kódování klávesnice - je potěšující, že nechybí volba cz-lat2. Následuje nastavení připojené myši (serial, PS/2 a USB).

Image

Programové vybavení

Kromě základního instalačního ISO souboru na domovské adrese nalezneme i odkazy pro stažení usr_more.sfs a usr_kde.sfs. Zatímco se v 104MB souboru usr_more.sfs skrývá instalace OpenOffice.org 2.0, usr_kde.sfs obsahuje lehce okleštěnou 63MB verzi KDE 3.4. Výše zmíněné filesystémy lze doinstalovat umístěním do prostoru /mnt/home. Poté stačí provést restart a nově natažený Grafpup se sám postará o jejich správné připojení. Jelikož patřím ke skalním zastáncům grafického prostředí KDE a mnou oblíbený minimalistický Blackbox se v distribuci nenacházel, rozhodl jsem se pro vyzkoušení zmenšeného obrazu KDE 3.4.

Image

Grafpup se sice trochu opozdil, start trval necelých 12 vteřin, nabídka Start byla ale prázdná, zástupci aplikací nikde. Obdobné "problémy" je dle mého názoru možné tolerovat u distribuce instalované klasickou metodou na pevný disk, avšak plnohodnotné live CD by mělo být kompletní a připravené pro co nejširší okruh uživatelů včetně okamžitého použití.

Image

Po nabootování do nového systému jsme vyzváni ke změně rozlišení obrazovky včetně bitové hloubky. Grafické úpravy lze provádět v editorech GIMP 2.2.9, Inkscape nebo Scribus. Distribuce rovněž obsahuje i webový editor Bluefish a pro procházení internetem máme na výběr z Opery v8.5, kompaktního Dilla, nebo textového prohlížeče Elinks. Přehrávání zvukových a video souborů je umožněno díky lehkému Gxine a pro ukládání vytvořené práce nalezneme vypalovací program Graveman. V případě nutnosti instalace dalších programů je v systému zahrnut instalátor DotPup a další nástroje s průvodci pro snadné nastavení firewallu, skeneru, wifi připojení, testování operační paměti a mnoho dalšího.

Závěr

Vezmu-li v potaz velikost a zaměření, musím konstatovat, že Grafpup je poměrně slušně vybavená live distribuce a věřím, že si nalezne místo jak mezi uživateli, hledajícími vhodnou alternativu ve vodách live OS, tak mezi těmi, co zkrátka podobné mini distribuce pouze testují.

Image

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz