přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Symphony OS

Symphony OS

Martin Veselý zkusil Linux ovládat jinak.


Nedávno jsem na internetu četl hodně ostrou, ale přinejmenším zajímavou diskuzi na téma linuxová komunita. Nejvíce se mně líbilo přirovnání jednoho nejmenovaného autora, který se vyjádřil ve smyslu, že se jedná o neuvěřitelné a rozporuplné uskupení lidí, jehož primárním cílem je společná neutuchající vášeň kojená poznáváním stále nových věcí. Nezbývalo mi nic jiného, než s tajemným autorem souhlasit. Jako příklad, ničím nevyvracející jeho tvrzení, může být použit fakt neustálé geneze vznikajících projektů, pokračování a zdokonalování těch, které již prošly částmi ze svých stádií vývoje, a nebo zanikající projekty malých, nic neříkajících mini jednodisketových distribucí, které snad v minulosti sloužily pouze jejich autorovi k obeznámení a pochopení určité tématiky.

Obrázek: Symphony 1.jpg

A takové je i nové netradiční live CD Symphony OS. Autoři tohoto bezpochyby zajímavého projektu si vzali za cíl vytvořit uživatelsky intuitivní desktopový systém. V době psaní tohoto článku byla k dispozici verze Alfa 3, která příliš neoplývala hojností aplikací. Avšak tvůrci slibují brzký nástup horké verze Alfa 4, jež by se měla stát pro tento projekt průlomovou.

Obrázek: Symphony 2.jpg

I přes alfaverzi, která často svádí program nestahovat a raději vůbec neinstalovat, si zaslouží tato distribuce pozornost. Oplývá totiž originalitou, zejména co se týká pracovního prostředí. Můžete se inspirovat, zamilovat nebo šíleně nazlobit, ale pamatujte si. Vždy máte možnost volby (TM).

Obrázek: Symphony 3.jpg

Symphony OS není jen pouhá další odnož klasických live CD distribucí, které jsou často kopírovány jen s nepatrnými změnami ve složení programového vybavení. Vývojáři pro tento projekt vyvinuli dokonce svůj vlastní desktop "Mezzo". Vlastní systém je však postaven, jak už to poslední dobou bývá zvykem, na Knoppixu 3.6. Plánovaná verze Alfa 4 by měla být už na 3.9.

Obrázek: Symphony 4.jpg

Desktop v novém kabátě

Prvotním cílem tvůrců nového pracovního prostředí Mezzo bylo vytvořit nekonvenční, propracované, ale přitom jednoduché grafické rozhraní, ve kterém se uživatel nemusí pohybovat pomocí klasických vnořených nabídek, nýbrž vše je přehledně rozbalováno na plochu. Nutno konstatovat, že tento způsob je pro většinu uživatelů přehlednější než pracné proklikávání se do určitého adresáře. Rovněž došlo ke změně rozmístění ovládacích prvků, minimalizace, maximalizace nebo zavření otevřeného okna. Aby se předešlo případným ztrátám, které mohou byt nechtěným zavřením okna či aplikace způsobeny, ovládací prvky nejsou umístěny na kraji lišty.

Symphony OS obsahuje v aktuálním stádiu Alfa 3 prozatím správce oken FVWM, ovládací panel na bázi Orchestra, webový prohlížeč Mozilla Firefox spolu s e-mailovým klientem Mozilla Thunderbird nebo Novel Evolution, kancelářský balík OpenOffice.org a ikonky známé "značky" Nuvola.

Obrázek: Symphony 5.jpg

Desktop Mezzo pracuje v aplikačním prostředí Orchestra. Celek funguje na principu webového serveru s programy tvořenými CGI scripty, který je vykreslován a představuje funkční pozadí na bázi Mozilly. Psaní aplikací šitých doslova na míru tohoto systému je také velmi snadné. V současnosti systém nabízí tyto technologie: JavaScript/DHTML, Perl/CGI, Java applety (dostupné pouze s přídavným pluginem), Flash a jiné multimediální zásuvné moduly (video apod.) a XUL rozhraní. V další verzi by se měla objevit podpora i pro PHP, Python, Bash a mnohé další.

Obrázek: Symphony 6.jpg

Na samotný závěr bych chtěl poznamenat, že i přes mnohačetné nešvary a nedodělky stojí za to si Symphony OS obraz stáhnout a vypálit. Případné nedočkavce a zájemce musím upozornit, že vydání nové verze Alfa 4 se blíží a rozhodně nic nepokazí, když nějaký ten týden ještě počkají. Odměnou jim bude nejen lépe fungující systém, ale i celá řada vylepšení, které se v souvislosti s novou Alfa 4 připravují.

Odkazy:

Webové sídlo projektu

Článek vyšel v srpnovém čísle časopisu, některé informace nemusejí být tedy aktuální.
Článek je uveřejněn s GNU FDL licencí (anglicky, česky).

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz