přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu

Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu

webconverger.png

Webconverger je specializovaná distribuce vhodná pro komerční nasazení. Recenzovaný software snadno promění běžný osobní počítač ve webový kiosek, informační kiosek nebo informační tabuli.


Nejprve vyjasněme uvedené pojmy:

  • S pomocí webového kiosku mohou podnikatelé a organizace svým klientům nabídnout plnohodnotný přístup k internetu. Vhodná místa pro nasazení webového kiosku jsou recepce hotelů, knihovny, informační centra, různé čekárny, školy...

  • Informační kiosek umožňuje klientům vyhledat nebo zadat určité informace. Může se jednat o webový kiosek s přístupem omezeným jen na jeden web. V informačním kiosku se klient může například dozvědět podrobnosti o nabízených službách nebo učinit rezervaci.

  • Informační tabule bez interakce s divákem zobrazuje dynamickou webovou stránku s informačním nebo reklamním obsahem.

Porovnání s některými konkurenčními řešeními

specializovaná hardwarová řešení

PC s Windows

PC s Ubuntu

PC s Webconverger

pořizovací náklady

velmi vysoké (desetitisíce)

nízké

ještě nižší

nejnižší

administrace

minimální

větší

větší

minimální

vhodný hardware

ano

ne

ne

ne

Na trhu lze sehnat nejrůznější typy zmíněných specializovaných hardwarových zařízení, jejichž nevýhodou oproti řešením vycházejícím z běžných počítačů je značná cena. Přizpůsobené produkty však excelují řadou vylepšení a možnostmi nasazení. Například:

  • Celkový design zařízení koresponduje se zamýšleným účelem vytvořit přístupový bod na internet.

  • Terminály jsou obvykle kompletně opláštěné, což snižuje riziko odcizení, poškození, vytažení kabelů nebo cílených útoků (např. instalace hardwarového keyloggeru).

  • Existují modely vhodné pro poloexteriérové použití (velký rozsah pracovních teplot, dostatečná voděodolnost...), existují modely pro instalaci do zdi (kompaktní rozměry, nízké tepelné emise, uzpůsobená ventilace...), návrh některých modelů zahrnuje systém montáže zařízení k podlaze... Běžné osobní počítače jsou navrženy pouze pro desktopové nasazení.

  • Terminály se snáze udržují (např. omyvatelné povrchy) a lépe odolávají běžným provozním incidentům (např. vylití slazeného nápoje na klávesnici).

Standardní desktopové operační systémy nejsou navrženy pro toto nasazení, takže vyžadují dodatečné nastavení nebo instalaci specializovaného softwaru a rovněž údržba instalace je obtížnější. Hlavní výhodou oproti specializovaným řešením je nižší cena. Hlavní rozdíly mezi Windows a běžnými distribucemi Linuxu, konkrétně třeba Ubuntu, jsou především:

  • Windows vyžadují zakoupení licence, zatímco Linux je zdarma. Nejčastěji spotřebitelé pořizují Windows pod nejlevnějšími dostupnými licencemi, které však silně regulují komerční využití. Některé situace proto vyžadují méně restriktivní dražší licence, čímž vznikají vícenáklady v řádu tisíců korun na každou stanici. O relevantních ustanoveních konkrétní licence se předem informujte u prodejce.

  • Windows vyžadují instalaci antiviru.

  • Linux lze spouštět i na bezdiskové sestavě z live CD nebo flash klíčenky.

  • Nové značkové počítače s Windows jsou snáze k sehnání než počítače s Linuxem.

Související informace naleznete v článku Finanční srovnání Windows a Ubuntu.

Webconverger je jednoúčelový operační systém. Úzká specializace přináší množství benefitů:

  • Webconverger je bezúdržbový.

  • Administrátor nevolí pokročilá nastavení (např. uživatelských práv), a proto Webconverger nevyžaduje kvalifikovaného administrátora nebo speciální znalosti.

  • Osekáním systému se minimalizovaly hardwarové nároky, proto Webconverger bez problémů funguje i na obstarožních repasovaných počítačích.

  • Ve Webconvergeru nenajdete software nesouvisející s webovým kioskem.

Na druhou stranu není možné stahování dat a jejich ukládání na disk, práce v aplikačním softwaru (např. OpenOffice.org), různé profily pro různé uživatele... Tyto potřeby vylučují nasazení Webconvergeru.

Popis fungování Webconvergeru

Schéma práce Schéma práce

V prodlevě před vlastním spuštěním prostředí můžete zavádění přerušit stiskem klávesy [Tab] a následně nastavit spouštěný operační systém. Mezi nastavované parametry patří lokalizace (např. locales=cs_CZ.UTF-8), rozložení klávesnice (např. keyboard-layout=cz), přepínač mezi různými rozloženími klávesnice, vynucení konkrétního rozlišení obrazovky, domovská stránka prohlížeče, přítomnost adresního řádku v prohlížeči, nastavení lhůt resetování prostředí, nastavení přihlašování do WiFi sítě... Po tomto kroku se začíná spouštět operační systém. Později již nelze provést žádné úpravy nebo nastavení.

Start systému Start systému

Po naběhnutí operačního systému celou obrazovku (fullscreen) vyplní okno webového prohlížeče. Jedinou ambicí distribuce Webconverger je umožnit práci ve webovém prohlížeči. Při příliš dlouhé nečinnosti nebo zavření okna prohlížeče se na krátkou dobu objeví logo Webconvergeru. Následně se opět zobrazí přes celou obrazovku okno prohlížeče. Popsané restartování prostředí zahodí veškeré informace o předchozím stavu a z Webconvergeru je stejná „tabula rasa“, kterou byl bezprostředně po svém startu. Díky „úplné amnézii“ nemůže uživatel ani zjistit nic o předchozích sezeních. Ochrana osobních údajů je triviálně zajištěna tím, že se vůbec žádné údaje neukládají. Bezpečnost a bezúdržbovost je triviálně zajištěna tím, že Webconverger neumožňuje provádět žádná nastavení. Smyčka posloupnosti práce v prohlížeči a resetování prostředí se dá opustit pouze fyzickým vypnutím počítače. Z prostředí Webconvergeru nelze počítač vypnout.

K tématu neuvádím žádné ilustrační screenshoty, protože čtenář má jistě představu o vzhledu použitého prohlížeče Firefox.

Výjimku z předchozího popisu tvoří použití debugovacího módu, který se zapíná výhradně při bootování smazáním direktivy nooroot. V tomto případě se stiskem kombinace [Shift+Alt+Enter] spustí dlaždice s terminálem pod uživatelem s root právy. Z terminálu se dají spouštět předinstalované utility pro administraci (např. mount) a monitorování systému (např. top). S Webconvergerem se dodávají pouze nejzákladnější běžné nástroje.

Technické detaily

Webconverger existuje v několika konfiguracích. Službu spočívající v přizpůsobení systému přímo na míru zákazníka si lze zakoupit od výrobce. Bližší informace uvádějí oficiální stránky projektu. Vzhledem k open-source charakteru použitého softwaru si pochopitelně každý může snadno distribuci přizpůsobit na míru. Následující informace se týkají především základní live verze.

Předinstalovaný prohlížeč je Iceweasel (přejmenovaný Firefox) s rozšířením iceweasel-webconverger, které „ohýbá“ prohlížeč do podoby webového kiosku. Prostředí nabízí Adobe Flash a prohlížeč dokumentů ve formátu PDF. Systém přichází s různými lokalizačními balíčky. Z prostorových důvodů v základní verzi systémů chybí některé možnosti. Rozsáhlejší verze zahrnují navíc například Javu, balíček pro podporu CJK (východoasijské jazyky) a podporu pro tisk.

Operační systém Webconverger vychází z Debianu. Přestože celá distribuce Webconverger zabírá pouhých 250 MB prostoru, obsahuje všechny potřebné ovladače a kompletní X server. Odpadá tak nutnost dodatečně zprovozňovat ovladač například pro vaši WiFi kartu. Z důvodu zrychlení načítání je téměř celý systém komprimován do jednoho obrazu ve formátu SquashFS. Další optimalizace spočívá ve volbě extrémně odlehčeného dlaždicového okenního manažeru pro X server dwm (dynamic window manager), který implementuje jen nezbytnou funkcionalitu. Pro ilustraci dwm tvoří přibližně 2000 řádků zdrojového kódu. Webconverger nespouští služby typické pro desktopová prostředí, jako jsou GNOME nebo KDE. Celý systém je proto rychlý a hardwarově nenáročný.

Distributor zařazuje do Webconvergeru vždy nejnovější stabilní verze prohlížeče, frameworku GTK, pluginu pro Flash a jádra operačního systému. Webový prohlížeč se automaticky aktualizuje.

Testování a závěr

K testu live CD byly použity komponenty AMD Duron 800 MHz, 256+128 MB SDRAM 133 MHz RAM, bez HDD a nVidia GeForce2 MX 32 MB, což odpovídá standardu před přibližně deseti lety.

  • Testoval jsem běžné surfování a některé webové aplikace (např. mapy.cz). Nesetkal jsem se s žádnými komplikacemi.

  • Samotná podpora češtiny a české klávesnice byla bezproblémová. Bohužel při zapnutí české lokalizace zůstaly popisky jednotlivých nabídek prohlížeče v angličtině.

  • Otestoval jsem prohlížení dokumentů ve formátu PDF.

  • Instalace zjevně obsahuje i některé kodeky. Přehrávání testovaných videoarchivů (např. youtube.com) fungovalo.

  • Spouštění Flashe bylo bez potíží. Pouze na zcela plynulý chod některých náročných flashových programů (např. některé hry) nestačil výkon hardwaru.

  • Zobrazení diakritiky (např. ů, Ř, ü, ł, å) a dalších znaků (např. ß, Æ, Þ, Ø) bylo korektní. Zobrazení textu v azbuce bylo rovněž korektní.

  • Webconverger si správně poradil i s nadstandardními klávesami na multimediální klávesnici. Konkrétně se jednalo o klávesy pro domovskou stránku, vpřed, vzad a klávesy pro zvýšení/snížení hlasitosti.

  • Mimo debugovací mód se mi žádnou klávesovou zkratkou a ani nadstandardními klávesami (např. pro uspání počítače) nepodařilo narušit činnost systému (např. trvalé zavření prohlížeče).

Nesetkal jsem se s žádnými bariérami, které by ztěžovaly nasazení Webconvergeru jako webového kiosku. Hardwarové požadavky splňují i velmi staré stroje.

Nahoru

Příspěvky

Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu
Jirka 15. 02. 2012, 12:06:56
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
s nadšením jsem si přečetl Váš článek o webconvergeru, kde popisujete jeho všechny funkce. Neváhal jsem a vyzkoušel jsem tento systém na mém miniPC Zotac Zbox, ale jelikož kolem mě linux a příkazy pouze proplouvají, nevím si rady s nastavením :/. Mohl bych vás poprosit, co bych měl zadat, abych měl českou klávesnici a správné rozlišení? Na domovskou stránku jsem již přišel, ale nastavení se mi stále neukládá.

Mohl bych Vás tímto poprosit o pomoc?


Předem děkuji za odpověď
František Bártík Re: Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu
František Bártík 15. 02. 2012, 13:39:30
Odpovědět  Odkaz 
Wiki s nápovědou v angličtině je umístěno na http://webconverger.org/ . Informace o zapnutí lokalizace jsou na http://webconverger.org/i18n/ . Informace o dalších nastavení (včetně rozlišení) jsou na http://webconverger.org/boot/ . Přepínače se zadávají před startem systému. V menu zavaděče operačního systému zmáčknětete klávesu "tabulátor". V dolní části obrazovky se objeví vypsané parametry. Po každé editace se řádek vypíše znovu. Po zadání požadovaných parametrů stiskněte enter.

Večer (až budu doma) do komentářů přepíšu řádek nastavující české prostředí a rozlišení.
Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu
Andrtalec 15. 02. 2012, 15:48:15
Odpovědět  Odkaz 
Mne to nenabehlo :-( Grub2 - update-grub - to nepobral a nechce sa mi (nedokážem) to poriešiť manuálne.
Škoda, lebo mám takú súkromnú výzvu - hľadám "najmenší obal pre Firefox" :-) Doteraz vyhrával v hitparáde TinyCore Linux.
Velmi zajímavé
Philip LeMarchand 15. 02. 2012, 19:51:56
Odpovědět  Odkaz 
Díky za velmi zajímavý článek. V práci máme pro zákazníky jedno PC na prohlížení internetu nebo vyřízení objednávky online přes náš web. Běží to na starém stroji a Windows XP. PC je vedle stolu, takže jde kdykoliv odnést.
Dovedu si předtavit miniPC v zamčeném šuplíku + Webconverger což se mi velmi zamlouvá. O víkendu otestuji na nějakém netbooku co mám po ruce jak to běhá.
Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu
Jirka 16. 02. 2012, 17:06:22
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem zkoušel upravit konfigurační soubor přímo na flashce a stále se mi to nedaří. Linux pro mě bohužel není nějak stvořen. Byl by možné napsat návod, něco jako "Webconverger for DUMB" , kde by se krok za krokem popsalo nastavení? byl bych strašně vděčný.
Re: Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu
Philip LeMarchand 19. 02. 2012, 13:27:54
Odpovědět  Odkaz 
Webconverger for DUMB :-)

Nastavení české klávesnice:
V prodlevě před startem zmáčknout klávesu TAB a do výpisu parametrů které tam jsou např. "homepage= hostname= nonetworking noroot" atd...nakonec napsat:
keyboard-layous=cz
(pozor v článku je chyba 'keyboard-layout=cz', chybí 's' na konci 'layout'. Proto ti patrně čeština nefunguje.

V případě, že se s tím pokaždé nechceš vypisovat, stačí upravit konfigurační soubor syslinux.cfg, kde se nastavují parametry bootování. Uvidíš tam to samé, jako když zmáčkneš před startem TAB tzn. "homepage= hostname= nonetworking noroot" atd...na konec řádku s parametry tedy dopíšeš keyboard-layouts=cz a uložíš. Při dalším startu už bude klávesnice česká.
Re: Re: Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu
Philip LeMarchand 19. 02. 2012, 13:34:23
Odpovědět  Odkaz 
tak jsem se taky překlep a vypadlo mi tam 't' :-)

keyboard-layouts=cz
Webconverger
david 19. 02. 2012, 14:18:42
Odpovědět  Odkaz 
Dá se v tom tisknout?
Re: Webconverger
Philip LeMarchand 19. 02. 2012, 18:40:02
Odpovědět  Odkaz 
Tisknout se dá pouze přes síťové tiskárny přes nástroj CUPS, který si podporované sám najde a nakonfiguruje.

CTRL + p
Webconverger: Linux s jediným účelem – prohlížení webu
TP 8. 03. 2012, 16:03:21
Odpovědět  Odkaz 
Je nejaka sance pridat wifi k tomuto distru ?
potreboval bych to rozjet na zarizeni co ma integrovanou wifi atheros ar9285
najde mi ovladace pouze pro LAN :(

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Bártík

Soustředím se na problémy, které vyžadují kreativní přístup anebo využití teoretických znalostí. Orientuji se na svobodná řešení a baví mě učit se nové věci. Neváhejte a oslovte mě s Vaším zajímavým pracovním zadáním.


  • Distribuce: debian a odvozená distra
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog