přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Palm Zire 72 a Linux

Palm Zire 72 a Linux

Personal digital asistant (PDA) Palm Zire 72 patří mezi současné nejatraktivnější modely společnosti PalmOne. Podívejme se na jeho vlastnosti a na jeho schopnost spolupráce s Linuxem. Lubomír Čevela.


Palm Zire 72 je nevelké (115x75x17mm) PDA ve slušivém modrostříbrném designu s velice zajímavým výkonem a výbavou. TFT displej 320x320 obrazových bodů, známý ze staršího modelu Tungsten E společnosti PalmOne, má výbornou kvalitu obrazu při normálním osvětlení v místnosti, ale s přímým venkovním slunečním světlem se moc nekamarádí. Výkon procesoru Intel(R) PXA 270 ARM, pracujícího na frekvenci 312 MHz a velikost RAM 32 MB je pro tento druh zařízení více než dostatečný. Dalšími atributy tohoto modelu je rozhraní Bluetooth 1.1, vztaženo k rozměrům přístroje kvalitní interní reproduktor, obstojný výstup na sluchátka, zabudovaný mikrofon a slot pro SD/MMS kartu. Celek doplňuje zabudovaný fotoaparát o rozlišení 1.2 Mpx, jehož kvalita snímků sice není v porovnání s běžnými kompaktními přístroji nijak ohromující, ale pro momentky zhotovené v minilabu ve formátu 9x13 se nouzově používat dá. Ostrost snímků po celé ploše je v pořádku, obraz není nijak viditelně deformován, prokreslení detailů odpovídá použitému rozlišení čipu a jenom šum přesahuje obvyklou akceptovatelnou úroveň.

ilustrace 1 ilustrace 2

Tělo přístroje je zhotoveno z plastu, na nějž je nanesen lesklý kovový povlak opatřený kolem dokola nástřikem modrou barvou. Díky drsnému povrchu s gumovým pocitem na dotek Zire 72 neklouže ani v hodně potivých rukách. Na všechny výhody modré barvy však zapomenete v okamžiku, kdy se vám po několika týdnech od koupě přístroje začne z exponovanějších míst postupně odlupovat. Výdrž zabudované Li-Pol baterie je sice lepší než například u Tungstenu T3, ale při neustálém plném zatížení (přehrávání MP3 a současná práce v Document to Go) se moc nepřehoupne přes 4 hodiny. Při běžné použití Palmu typu "občas se na něco kouknu" je výdrž poměrně slušná - kolem pěti dní. Za vynikající řešení považuji oddělený konektor pro nabíječku a pro USB. Palm se totiž i přes USB pomalu nabíjí a tedy pokud se držíte v občasném dosahu PC s fungujícím USB portem, nabíječku prakticky nepotřebujete. Jenom nesmíte baterie nechat vybít úplně do sucha. V takovém případě pomůže pouze nabíječka a následná obnova dat ze zálohy ve vašem PC.

ilustrace 3

Softwarová výbava doplňuje dobré vlastnosti přístroje. PalmOS 5.2.8 je oproti verzi použité v Tungstenu T3 vylepšen, má velice hezké průvodce nastavením sítě a propojení s dalšími přístroji pomocí Bluetooth, ale kvalita multitaskingu je pořád v intencích verze 5. Například pokud si spustíte přehrávání hudby ve formátu MP3 a současně začnete třídit programy v Palmu do kategorií, setkáte se s občasnými výpadky zvuku. A abychom zůstali u přehrávání MP3. K němu je Zire 72 vybaven RealOne Playerem. Kvalita zvuku ze sluchátkového výstupu neuráží, ale všichni, kdo na vojně nesloužili u dělostřelců, nemohou přeslechnout výrazným šum výstupu v pozadí, odpovídající běžnému kazetovému přehrávači. Tradiční PIM aplikace jsou doplněny kancelářským balíkem Documents to Go, aplikací Výdaje (Expense), internetovým browserem Web Pro a poštovním klientem VersaMail. To ale není všechno. Ve výbavě k Palmu najdete program pro odesílání SMS, MMS, vytáčení telefonních čísel, hru Solitaire a ještě mnoho dalších doplňkových programů.

Synchronizace pod Linuxem - jak na to

PalmDesktop a další desktopové programy jsou k dispozici pouze ve verzích pro Windows a MacOS. Oficiální podpora Linuxu se jednoduše nekoná. To ale neznamená, že Palm Zire 72 nelze s Linuxem úspěšně používat. Podpora PDA s PalmOS má pod Linuxem dlouhou tradici a existuje více aplikací, které umožňují synchronizaci s PIM aplikacemi Palmu. Mezi nejznámější patří Jpilot a KPilot. Ale nepředbíhejme. Nejprve se podíváme na zavedení ovladače pro Zire 72. Do spouštěcích skriptů (např. /etc/rc.d/rc.modules) své linuxové distribuce přidejte řádek:

 modprobe visor vendor=0x0830 product=0x061

Nastavení desktopové aplikace, kterou je v našem případě Jpilot, závisí na verzi jádra a a dalších vlastnostech vaší linuxové distribuce. Například pod Mandrakelinuxem 10. Official bylo nutné nastavit port /dev/usb/tts/1 (nikdy pro komunikaci s Palmem nepoužívejte port 0) a pod verzí 10.1 jsem uspěl se základním /dev/pilot.

Synchronizaci nejprve spusťte na straně Palmu a vzápětí poté stiskněte tlačítko "Synchronizovat" v Jpilotu. Pořadí je nutné dodržet kvůli aktivaci USB ovladačů jádra resp. usblib.

Přenos souborů mezi Zire 72 a PC

Zbývá vyřešit přenášení souborů mezi kartou a PC. Žádná současná linuxová desktopová aplikace nic takového nepodporuje. Pomůže obyčejné FTP (File Transfer Protocol). Princip je triviální. Je nutné rozběhnout ftp server na vašem PC a Palm nasíťovat pomocí USB kabelu jako jednu ze stanic. Přenos souborů uskutečníte pomocí řádkového ftp klientu Lftp nebo okenního EzFTP (verze 3.5.2) přímo z Palmu. Proberme si tento postup krok za krokem. Instalace ftp serveru je snadná. V Mandrakelinuxu stačilo pomocí Ovládacího centra doinstalovat "proftpd" a spustit ho jako službu. Pro síťové připojení Palmu k PC si připravte následující skript, který si uložte pod názvem pppd.sh:

 #!/bin/bash
/usr/sbin/pppd /dev/pilot 230400 10.0.0.1:10.0.0.2 local \\
netmask 255.255.255.0 persist passive noauth -detach asyncmap

Tento skript spouští démona pppd bez autentifikace, která dle mého mínění není při použití USB kabelu nezbytná. Dále budeme konfigurovat síťové nastavení svého palmu. Spusťte aplikaci Nastavení-Síť a nastavte jednotlivé položky dle obrázků v LinuxEXPRESu 2/2004.

Máte to? Vyzkoušejte si spojení s Linuxem. Spusťte na Linuxu terminál s právy roota a připravte si spuštění skriptu pppd.sh tak, že napíšete do terminálu ./pppd.sh bez stisku klávesy Enter na konci řádku. Potom na Palmu v aplikaci Nastavení-Síť stiskněte pomocí stylusu ikonu tlačítka "Připojit" a hned těsně za tím spusťte stisknutím klávesy [Enter] skript pppd.sh. Váš Palm vám postupně zobrazí nápisy "Připojuji" a "Ustaveno". Proběhlo to tak? Skvělé, jste u cíle. Nepodařilo se? Podívejte se, co vám vypisoval pppd. V terminálu by mělo být něco podobného:

# ./pppd_palm.sh
Using interface ppp
Connect: ppp0 <--> /dev/usb/tts/1
Looking for secret in ...
Got client lcevela
Got client *
Looking for secret in ...
Got client lcevela
Got client *
local  IP address 10.0.0.1
remote IP address 10.0.0.2

Pokračujeme konfigurací FTP klientu. Spusťte si na Palmu předem připravený program EzFTP a jděte do jeho menu Options-Preferences. Opět vám pro usnadnění poskytuji snímek nastavení z displeje mého Zire 72.

Stiskem horní ikony na panelu EzFTP proveďte připojení FTP klientu k serveru. Pak už můžete stiskem dolních dvou ikon přenášet soubory z Palmu do PC a z PC do Palmu.

MP3 soubory kopírujte do Zire pouze do složky Audio. Jinak je RealOne Player nenajde. Totéž platí pro složku DCIM, obrázky JPG a jejich nalezení aplikací Media. Kancelářské dokumenty, texty, stránky v HTML formátu můžete umístit do libovolné struktury adresářů, které si jistě na kartě vytvoříte. Spojení mezi Palmem a PC ukončíte stiskem tlačítka Odpojit v aplikaci Nastavení-Síť, zabitím programu pppd nebo jednoduše vypnutím PDA.

Kompatibilita souborů

Kancelářský balík Document to Go akceptuje dokumenty vytvořené v OpenOffice.org a následně uložené ve formátech .doc a .xls MS Office 97/2000/XP. A to s korektním zobrazením českých znaků a bez významného ovlivnění formátování dokumentů, samozřejmě v rámci svých možností a na rozměrech malého displeje PDA.

ilustrace 4

Totéž platí pro dokumenty zpracované a uložené v Document to Go do formátu MS Office a jejich následné zpracování v OpenOffice.org. Webový prohlížeč Web Pro už tak bezproblémový není. Zobrazí správnou českou diakritiku, jenom pokud má HTML stránka kódování češtiny win-1250. Se soubory MP3 vytvořenými v Lame a se soubory JPG upravenými Gimpem by problémy čekal jenom absolutní pesimista. Nedočkal by se.

Shrnutí

Palm Zire 72 je až na nepříjemné loupání modré barvy zajímavé PDA s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Spolupráce Zire 72 s Linuxem uživatele neomezuje v plném využití dobrých vlastností přístroje.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz