přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Inovativní Red Hat a půl miliardy Androidů

Inovativní Red Hat a půl miliardy Androidů

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Forbes: Red Hat je čtvrtou nejinovativnější firmou světa. Google: Na světě už je půl miliardy zařízení s Androidem. Amazon uvedl nové modely čtečky Kindle. openSUSE 12.2. Ubuntu 12.10 vychází v první betaverzi – už se nevejde na CD.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Forbes: Red Hat je čtvrtou nejinovativnější firmou světa

Americký magazín Forbes, který je známý sestavováním nejrůznějších žebříčků včetně žebříčků nejbohatších lidí světa, se tentokrát zaměřil na inovativní firmy a na čtvrtou příčku umístil společnost Red Hat.

Logo Red Hatu Logo Red Hatu

„Red Hat vyrábí, organizuje a řídí open-source software. Vývojáři z celého světa ten software můžou používat a vylepšovat. Red Hat na tom vydělává tak, že k open-source produktům poskytuje podporu a velkým firmám připravuje řešení na míru. Jen si představte, kdyby operační systém Windows nebo Mac OS běžící na vašem notebooku byl maximálně přizpůsobitelný,“ popisuje Forbes působení Red Hatu. Šéf společnosti Jim Whitehurst k tomu přidává: „Ovlivňujeme každodenní život všech lidí. Ať jdete vybrat peníze z bankomatu, koupit si letenku nebo obchodovat na burze. Nevidíte nás, ale na pozadí děláme vše potřebné, abyste to mohli uskutečnit.“

Není žádným překvapením, že žebříček ovládly technologické firmy. Z těch největších se ale před Red Hat dostal jenom Amazon (3. místo). Pro zajímavost: Google obsadil 24. příčku, Apple stačil na 26. místo a Microsoft se do první stovky vůbec nedostal. Nejinovativnější firmou je podle Forbesu společnost Salesforce.com zabývající se cloud computingem, na druhém místě se umístila firma Alexion Pharmaceuticals.

Google: Na světě už je půl miliardy zařízení s Androidem

Andy Rubin, zakladatel Androidu a šéf jeho vývoje, na Twitteru opět zveřejnil aktuální čísla rozšířenosti tohoto operačního systému. Celkem ho najdete už na více než půl miliardě zařízení všemožného druhu, pochopitelně ale budou vést telefony a tablety. Ještě zajímavější je číslo denních přírůstků – každý den uživatelé aktivují dalších 1,3 milionu zařízení. Před rokem to přitom byla zhruba jen polovička a před třemi měsíci 900 tisíc aktivací denně. Sečteno a podtrženo: Android stále výrazně roste, i přes objevující se názory, že už narazil nebo brzy narazí na svůj „strop“. Pravděpodobně se tedy Android do roka dočká „první miliardy“.

Amazon uvedl nové modely čtečky Kindle

Amazon opět po roce představil nové verze své elektronické čtečky Kindle, a to jak ty s elektronickým papírem (e-ink), tak ty s klasickým displejem – v podstatě tablety. Z první kategorie si nejvíc pozornosti užil Kindle Paperwhite, který zaujal hlavně zabudovaným nasvícením (to ale na rozdíl od klasických displejů nesvítí ze zařízení ven, ale je obráceno dovnitř) a vyšším rozlišením (1024 × 600) displeje. Podle Amazonu by i přes nasvícení měla být výdrž čtečky podobná jako u předchozí generace, tedy zhruba osm týdnů za předpokladu půlhodiny čtení denně. Samozřejmostí je potom dotykové ovládání. Levnější verze s reklamou budou k dispozici za 119 dolarů (pouze WiFi) a 179 dolarů (navíc 3G). Menšího „upgradu“ se dočkala také nižší verze Kindle (někdy označovaná „4“) ovládaná tlačítky – je o něco rychlejší a stejně jako Paperwhite bude vyhotovena v černé barvě. Cena je stanovena na příjemných 69 dolarů. Uvnitř obou zařízení běží Linux s nadstavbou šitou na míru.

Kindle Paperwhite Kindle Paperwhite

Tablet Kindle Fire získal označení „HD“ a přichází ve třech modelech. Základní se sedmipalcovým displejem s rozlišením 1280 × 800 a dvoujádrovým procesorem o taktu 1,2 GHz začíná na 199 dolarech. Druhý model nabídne větší displej (8,9 palce) s vysokým rozlišením (1920 × 1200) a o něco výkonnější procesor o taktu 1,4 GHz. Cena za verzi s úložištěm s 16 GB bude 299 dolarů. Třetí a nejlepší model oproti předchozímu navíc nabídne jen podporu mobilních datových sítí, a to včetně LTE. Zájemci si však budou muset výrazně připlatit, cena byla stanovena na 499 dolarů. Kindle Fire HD opět běží na Androidu, na první pohled byste to však nejspíš ani nepoznali. Amazon ho vybavil vlastní nadstavbou a například ani nemůžete nakupovat v Google Play Store – k dispozici je pouze Appstore od Amazonu.

Kindle Fire HD 8,9 Kindle Fire HD 8,9

Novinky ze světa distribucí

openSUSE 12.2

Se zpožděním vyšla druhá a poslední letošní veze linuxové distribuce openSUSE 12.2. Jako zavaděč operačního systému je nově použit GRUB2, ale volitelně lze stále používat GRUB. Nejviditelnější změnou v novém vydání je zřejmě redesignovaná přihlašovací obrazovka KDM. Jednoduché zálohovací nástroje se stávají pevnou součástí linuxových distribucí i dalších operačních systémů, openSUSE přichází s řešením zvaným Back in Time. Nabídka písem byla obohacena o Google Web Fonts a několik fontů z dílny Adobe. Ze systému zmizela podpora šifrování pomocí Cryptoloop, netřeba však smutnit, k dispozici je novější a bezpečnější řešení dm-crypt.

Nový vzhled přihlašovací obrazovky Nový vzhled přihlašovací obrazovky

OpenSUSE 12.2 zůstává věrno grafickému prostředí KDE (verze 4.8.4), ale rozhodně nezanevřelo ani na ostatní. Hned při instalaci si můžete vybrat ze trojice dalších: GNOME 3.4.2 a méně náročných Xfce 4.10.0 a LXDE 0.5.10. Ze základní programové výbavy zmiňme Mozillu Firefox (web) a Thunderbird 15 (pošta), kancelářský balík LibreOffice 3.5.4 a grafický editor GIMP ve verzi 2.8 s jednookenním režimem. Podrobně se na nové vydání jako tradičně podíval Lukáš Jelínek.

openSUSE 12.2 s výchozí prostředím KDE openSUSE 12.2 s výchozí prostředím KDE

Ubuntu 12.10 vychází v první betaverzi – už se nevejde na CD

Uplynulé dva týdny byly poměrně bohaté na novinky kolem Ubuntu, tak se na některé pojďme podívat. Vyšla první betaverze podzimního Ubuntu 12.10 a už je jasné, že se bude jednat o první vydání, které se nevejde na CD. O překročení hranice 700 MB už se hovořilo dlouho, ale až teď byla situace opravdu neudržitelná. Pro většinu uživatelů by to však neměl být žádný problém. Počítač, na kterém dokážete pohodlně rozběhnout Ubuntu, s největší pravděpodobností bude mít DVD mechaniku. A pokud ne, vždy je tu možnost zkopírovat instalaci na USB disk, kterou podle ankety na OMG!Ubuntu! využívá 63 procent uživatelů.

Obchod s hudbou Ubuntu One Music Store se dočkal nového designu a kromě desktopových přehrávačů Rhythmbox a Banshee je nově dostupný také přes web. Pokud si do konce října zakoupíte alespoň jednu skladbu, dostanete na šest měsíců 20 GB v úložišti Ubuntu One a službu streamování uložené hudby (na web, Android, či iPhone).

Přepracované Ubuntu One Music Store Přepracované Ubuntu One Music Store

Statistiky prodejnosti z Centra softwaru pro Ubuntu ukazují, že linuxáci mají zájem o hry. Ty obsadily osm z deseti míst v seznamu nejprodávanějších aplikací. Nejprodávanější vůbec je – světe div se – MC Launcher, který slouží pouze k pohodlnému hraní a přidávání modifikací k Minecrafu. Z aplikací zdarma byl nejúspěšnější Master PDF editor. Neděste se, že v žebříčku nenajdete své oblíbené open-source aplikace. Objevují se v něm totiž jen výtvory přidané samotným vývojářem skrze My Apps, většinou proprietární.

Jednou větou

Open Build Service se naučila dělat balíčky pro Arch Linux.

Společnost GarageGames otevře herní engine Torque 3D.

Linux Mint oficiálně představil Nemo – fork správce souborů Nautila.

Konvertor videa Avidemux byl z velké části přepsán.

Minipočítač Raspberry Pi se dočkal menších vylepšení a oprav.

Distribuce Mageia slaví dva roky a spřádá plány.

Oblíbený BitTorrent klient µTorrent přichází na Android.

Dva tisíce španělských škol budou používat Linux.

Na školy má zálusk také Mandriva se svým komplexním řešením.

LinuxDays a přidružené konference už znají svůj program.

Vyšlo první číslo GIMP Magazine.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz