přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co je to RSS kanál a jak jej využít?

Co je to RSS kanál a jak jej využít?

rss.gif

I když RSS kanály dnes doslova hýbou webem, ne každý je používá. Na jednu stranu to není na škodu a ono kouzlo hledání novinek na svém oblíbeném webu má také něco do sebe, na stranu druhou vám však čtečka RSS kanálů tuto činnost usnadní a tak se vám již nestane, že byste něco důležitého přehlédli. Jak se RSS používá, na to se podíváme právě v tomto článku.


K čemu je RSS čtečka?

RSS čtečky se používají ke sledování toho, co je na webu nového. V takové RSS čtečce si nastavíte, který web či weby se mají sledovat a RSS čtečka se postará o zbytek. To znamená, že za vás pravidelně sleduje změny na webu (obsah RSS kanálu). Jakmile pak máte čas a chuť, stačí prohlédnout obsah RSS a ihned vidíte, co je kde nového. V závislosti na použité čtečce novinek se vám zobrazí název článku (příspěvku) a jeho krátká anotace (např. úvod, začátek článku, atp.).

Jinými slovy bychom mohli říct, že vám RSS čtečka pomůže zůstat v centru dění na různých webech a vždy vám zobrazí aktuální informace na nich obsažené. Autoři webů přitom často na svém webu nezůstávají jen u jednoho RSS kanálu a tak si často můžete vybrat zda chcete sledovat např. nové články nebo příspěvky ve fóru a další.

RSS kanály se nacházejí i tady na LinuxEXPRESu. Můžete sledovat prakticky cokoli.

V čem vám RSS čtečka nepomůže?

Méně je někdy více. Pokud sledujete dění na více webech a jejich množství se souběžně s vašimi požadavky zvyšuje, dříve či později nastane okamžik, kdy nebudete schopni z časových důvodů vše projít, pročíst, no prostě prohlédnout. V tomto okamžiku často nastupuje RSS čtečka, která vám pomůže informace vytřídit do nějaké přehledné formy. Jakmile se však zvýší množství informací zobrazovaných touto čtečkou, bude její přidaná hodnota jen velmi malá. Z tohoto důvodu doporučuji sledovat obsah jen na těch pro vás důležitých webech a zbytek nechat stranou.

Jak poznám, že má nějaký web svůj kanál RSS?

Na svém webu hledejte slovo RSS nebo ikonu RSS (je ikonou tohoto článku). Weby mají také často ikonu RSS "přidanou" na konec řádku s adresou ve vašem prohlížeči (tak je tomu třeba zde na LinuxEXPRESu). Ne-li všechny, pak jistě většina dnes běžných prohlížečů (např. Firefox, Opera, Internet Explorer) podporují čtení kanálů RSS. Jakmile tedy v prohlížeči na takovou ikonu RSS kliknete, bude si internetový prohlížeč s kanálem RSS vědět rady a dál vás procesem přidání sledování RSS kanálu provede.

Návod vyšel také na našem partnerském portálu Mandriva Linux.cz:  Návod pro KDE4: Používejte RSS kanály

Čtečky RSS

Jak bylo uvedeno výše, pracovat s RSS umí většina prohlížečů. Pojďme se ale podívat na programy, které jsou přímo určené pro prohlížení novinek RSS, nazývají se RSS čtečky. Mou oblíbenou RSS čtečkou je Liferea.

Liferea, čtečka RSSLiferea, čtečka RSS

Práce s programem je jednoduchá. Kliknutím na tlačítko Nový odběr (symbol plus na panelu nástrojů nahoře) přidáte nový RSS kanál. Ty přitom můžete kategorizovat do různých složek, jak vidíte na obrázku (složka Linuxexpres). Jednotlivé kanály RSS si přitom pamatují způsob svého zobrazení, které se nachází v nabídce Zobrazit. Zde jsou celkem tři možnosti zobrazení: je to Normální resp. Široké zobrazení, které se liší umístěním jednotlivých oken, a konečně na obrázku bylo použito tzv. Kombinované zobrazení. Nastavení doporučuji prohlédnout a zvolit to, které vám bude nejvíce vyhovovat.

Po spuštění programu Liferea doporučuji odstranit přednastavené zdroje informací a místo nich přidat své vlastní.

Jediné, co je třeba po spuštění programu Liferea ještě nastavit, je interval aktualizace RSS kanálů a preferovaný prohlížeč (pokud vám nebude hned od začátku váš oblíbený internetový prohlížeč fungovat). Obojí najdete v hlavní nabídce v menu Nástroje | Nastavení. Program běží po spuštění/zavření hlavního okna v podobě ikony v oznamovací oblasti na hlavním panelu a o novinkách dává najevo barevnou změnou této ikony. Pokud používáte desktopové prostředí Xfce nebo GNOME, je Liferea volbou, kterou jistě nic nezkazíte.

Používáte-li na druhou stranu desktopové prostředí KDE, pak zřejmě sáhnete po programu Akregator. O programu jsme tu před několika lety psali v článku RSS aneb Jak dneska číst web.... Pojednává o něm i odkazovaný článek na MandrivaLinux.cz.

Akregator, čtečka RSSAkregator, čtečka RSS

Existuje samozřejmě další ohromné množství RSS čteček, ale cílem tohoto článku nebyl jejich přehled, nýbrž základní seznámení s používáním RSS.

Podcast - takové lepší RSS

Podcast spojuje přidanou hodnotu RSS a multimediálního obsahu. Obsahem podcastu je podobně jako v případě RSS text zpravidla obsahující název a krátký obsah. Dál ale obsahuje také zvukovou nebo video nahrávku. Tím může podcast konkurovat např. rádiu nebo televizi, protože vám umožní sledovat nové pořady a zároveň si jejich obsah stáhnout do počítače, přehrávače či mobilu a pustit si je kdykoliv později tak, jak se vám to zrovna hodí.

Velkým průkopníkem u nás je v tomto Český rozhlas, nabízený seznam podcastů naleznete na jeho webových stránkách. Sám na stahování podcastů používám konzolový program podget. Jak se program používá, zjistíte v Podcast Českého rozhlasu.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Co je to RSS kanál a jak jej využít?
pozortucnak 21. 01. 2010, 09:10:00
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavou rss čtečku představuje jabber transport...
jabrss@cmeerw.net
Co je to RSS kanál a jak jej využít?
76house 21. 01. 2010, 14:14:11
Odpovědět  Odkaz 
Na podcast tez neni spatne pouzit nektery z multimedialnich prehravacu (Rhythmbox, Banshee, Amarok a podobne), ktere podcasty pekne zacleni do knihovny a nabizeji ruzne moznosti stahovani a prehravani.
Co je to RSS kanál a jak jej využít?
mam 25. 01. 2010, 12:54:59
Odpovědět  Odkaz 
Radsej pouzivam sluzbu Google reader ako nejake programy, odpada prechod medzi viacerymi pocitacmi.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux