přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak zkopírovat zvukové CD v konzoli

Jak zkopírovat zvukové CD v konzoli

cd.png

Existují grafické nadstavby, které umí bez problémů kopírovat zvuková CD a nejen to. Někdy však existují situace, kdy raději hledáte nějaký nástroj pro konzoli, nebo zálohujete svoji sbírku hudebních CD a přáli byste si činnost s tím spojenou nějak zautomatizovat. Jak snadno zkopírovat zvukové CD v příkazovém řádku, na to se podíváme v tomto návodu.


1.

Protože budete vypalovat na CD, tak je potřeba odpovídající software, tím je cdrecord, případně icedax pro ripování hudebního CD.

Zvuková CD nelze kopírovat pomocí nástroje dd. Je to dáno standardní strukturou hudebního disku, a tak dd zpravidla selže.

2.

Kompletní zálohu hudebního CD provedete takto:

readcd dev=/dev/cdrom -clone -f=obraz.iso

kde parametr dev určuje čtecí zařízení, volba -clone zapíná režim klonování disku a za přepínačem -f následuje jméno výsledného obrazu.

Pokud by výše uvedený zápis označující zařízení /dev/cdrom nefungoval, pak musíte nejprve oskenovat sběrnici a určit umístění vašeho zařízení. To provedete takto:

readcd -scanbus

Příkaz může zobrazit např. následující

scsibus1000:
1000,0,0 100000) 'HL-DT-ST' 'DVDRAM GSA-H10A ' 'JL05' Removable CD-ROM
1000,1,0 100001) *
1000,2,0 100002) *
1000,3,0 100003) *
1000,4,0 100004) *
1000,5,0 100005) *
1000,6,0 100006) *
1000,7,0 100007) *

K označení zařízení se používají tři číslice, v našem případě 0,0,0. Upravený příkaz by tak vypadal takto:

readcd dev=0,0,0 -clone -f=obraz.iso

3.

Po vložení prázdného média můžete začít vypalovat. Vypálení obrazu provedete následovně:

cdrecord dev=/dev/cdrom -raw -clone -v obraz.iso

kde parametr -raw určuje, že se má obraz (-clone) kopírovat tak, jak je a volbou -v se pouze zvyšuje ukecanost (verbosity) příkazu, tzn. během vypalování se budou zobrazovat podrobnější informace.

Aby to nebylo tak jednoduché, mohou být ve vašem systému příkazy cdrecord, resp. readcd nahrazeny jejich novějšími ekvivalenty, tzn. programy wodim a readom ze stejnojmenného balíčku wodim. Informaci o tom, co vlastně v systému používáte, zjistíte zobrazením příslušné manuálové stránky (např. man cdrecord). Programy jsou v každém případě kompatibilní, a tak se není čeho obávat.

4.

Pokud si chcete celou situaci trochu vychutnat a zažít převod zvukových stop do formátu souborů .wav na disk počítače a pak zpět na zvukové CD, pak můžete postupovat tímto způsobem. Nejprve rozbalte obsah CD na disk počítače.

icedax dev=/dev/cdrom -B -Owav

Přepínač -B uvádí, že se mají jednotlivé stopy uložit do samostatných souborů a volba -O (písmeno O, ne nula) udává výstupní formát (.wav).

Výhodou tohoto postupu je případné doplnění informací o skladbách obsažených na CD (např. tzv. CD-Text), které jsou v případě jejich nedostupnosti na původním médiu staženy z databáze na internetu.

5.

Vypálení na hudební CD provedete téměř klasicky pomocí cdrecord:

cdrecord dev=/dev/cdrom -v -dao -useinfo -text  *.wav

Přepínač -v opět zapíná upovídanost výstupu, -dao zapíná metodu vypalování Disk at Once, přepínač -useinfo zajistí použití dodatečných informací získaných pomocí icedax a volba -text zapíše odpovídající informace CD-Text získané z původního média nebo internetového serveru.

Nahoru

Příspěvky

Tomáš Hanusek Jak zkopírovat zvukové CD v konzoli
Tomáš Hanusek 14. 08. 2008, 10:35:39
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, jak se zmíněný readcd vypořádá s poškrábanými audio CD, tj. zda podporuje korekci chyb. Jinou alternativou je použít nástroj cdparanoia, blíže např. v článku http://www.linuxexpres.cz/praxe/hudebni-cd-na-minimum-2-cast kapitola "Ripování z příkazové řádky".
Jak zkopírovat zvukové CD v konzoli
olda 20. 08. 2008, 20:57:47
Odpovědět  Odkaz 
poškrábané audio tracky
cdparanoia:
http://xiph.org/paranoia/
http://en.wikipedia.org/wiki/Cdparanoia
Martin Šín Jak zkopírovat zvukové CD v konzoli
Martin Šín 24. 09. 2008, 18:53:40
Odpovědět  Odkaz 
Je to zajímavý, teď jsem kopíroval nějaké zvukové CD a readcd ho "zkazil". Pomocí icedax nebyl problém a CD vypadalo jako originál, podotýkám, že se jednalo o CD určené k výuce jazyků obsahující spoustu stop.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux