přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze knihy Digitální fotografie v programu GIMP podruhé

Recenze knihy Digitální fotografie v programu GIMP podruhé

GIMP_kniha.jpg

Jaké je druhé aktualizované vydání této knihy od autora Lubomíra Čevely? Jak se liší od toho prvního? Pro koho se kniha hodí? V čem je tak dobrá? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.


Dobrá kniha pro učitele

Začal bych trochu nezvykle, ale protože knihu sám používám při výuce výpočetní techniky, doporučil bych jí právě učitelům. Postupy zde uvedené jsou srozumitelné a jsou popsány krok za krokem, a tak si stačí před hodinou vybrat téma a můžete se pustit do výuky. Spolu s přiloženými vzorovými fotografiemi, které si můžete stáhnout přímo na stránkách vydavatele knihy tak získáte bezkonkurenční studijní materiál, učebnici obsahující názorné vzorové příklady, na kterých si můžete vše pěkně spolu se studenty odzkoušet.

Osobně jsem moc rád, že kniha vyšla ve druhém vydání (a doufám, že se dočká také mnoha dalších). Kdyby pro nic jiného, tak při nejmenším z toho důvodu, že už nemusím výuku začínat slovy „Přinesl jsem vám ukázat výbornou knížku věnovanou Gimpu. Bohužel už není k dostání...“, ale naopak mohu studenty, které téma zaujme, upozornit na možnost jejího pořízení, a to nejen pro ně, ale i pro jejich rodiče, známé a další nadšence, fotografy atp.

Spolu s knihou Moodle – kompletní průvodce tvorbou a správou elektronických kurzů http://www.linuxexpres.cz/knihy/moodle-kompletni-pruvodce-tvorbou-a-spravou-elektronickych to je další z knih, jejichž vydání mě v poslední době opravdu potěšilo. Obě bych přitom znovu doporučil právě pro učitele, např. s ohledem na blížící se dobu prázdnin a tím i větší možností věnovat se sebevzdělávání a přípravě na další školní rok.

Dobrá kniha pro ostatní

Kniha se hodí také ostatním, studentům, fotografům, začátečníkům. Je to v podstatě učebnice, názorný průvodce tím, co byste kdy mohli (chtěli) v GIMPu udělat. Zároveň se jedná o knihu plnou příkladů a námětů na další úpravy a opravy fotografií. Najdete zde ukázky toho, co je dobře a špatně, příklady správného postupu úpravy fotografie i možné alternativy, jak to celé udělat jinak a lépe.

Autor nepředpokládá ani nevyžaduje předchozí znalosti GIMPu a zároveň vás v následujících kapitolách nenudí vysvětlováním již vysvětleného a opakováním předem řečeného. Ke knize se tak můžete vracet opakovaně, např. v situaci, kdy chcete provést nějakou operaci s fotografií (např. doostření), a přitom si už přesně nepamatujete, který že nástroj a s jakými parametry je ten pravý. Tím se knížka stává také dobrou referenční příručkou, kterou stačí mít ve správný čas po ruce, a nemusíte si vše pamatovat.

Stručný obsah

Kapitola 1 s instalací, popisem a prvními kroky v programu. Vše je aktualizováno k aktuální verzi GIMPu 2.8 a není zapomenuto také na nastavení režimu s jedním oknem, které usnadní orientaci v programu především začínajícím uživatelům.

Kapitola 2 se zabývá otevíráním a ukládáním fotografií a na své si přijdou i pokročilí uživatelé v podobě správy barev UFRaw a kalibrace monitoru. Nově zde přibyla i stránka pojmenovaná Užitečné tipy.

Další tři kapitoly se postupně zabývají ořezem fotografií (rád mám také kapitolu týkající se postupného zvětšování fotografií), oprav chyb fotoaparátu (záchrana podexponované vrstvy, snížení šumu, kácející se budovy, červené oči a mnohé další postupy a návody) a zaostření fotografií (celkem třikrát, pokaždé jinak, s různými výsledky a ukázkami správného a špatného doostření fotografií).

Kapitola 6 se věnuje formátu fotografií RAW. Až tak dobrý můj kompaktní fotoaparát není, tak si to dovolím přeskočit. Pro odborníky a pokročilé fotografy to ale bude myslím zajímavé čtení.

Kapitola 7 je věnovaná retušování fotografií, opravám (odstraněním) toho, co by na fotografiích být nemělo. Tohle téma se krásně učí a studenty myslím baví.

Kapitola 8 je mojí oblíbenou, je věnovaná černobílé fotografii, tzn. vytvořením a úpravám černobílé fotografie jako takové. Komu se černobílá fotografie líbí, toho tato kapitola určitě nezklame.

Kapitola 9 se zabývá úpravami portrétových fotografií, tzn. opravami vad pleti a také třeba vybělení očí a zubů. Opět vděčné téma zejména pro studentky a začínající grafiky.

Kapitola 10 ukazuje panoramatické fotografie. Až budu mít jednou čas a odvahu, také si zkusím něco takového vyfotit a pomocí zde uvedeného názorného postupu složit dohromady.

Kapitola 11 se zabývá tím, co se nevešlo jinam. Tzn. rozostřením části fotografie, přidáním pohybu do fotografie, nápravou vybělené oblohy, nově také Ortonovým a Crossovým efektem a mnohým dalším. Co příklad, to názorná ukázka toho, co GIMP umí, toho, co umí pokročilý nebo profesionální grafik a díky uvedenému postupu budete umět nyní také vy.

Kapitola 12 je poslední kapitolou s návodem, jak přidat vodoznak, jak upravit fotografii nějakého produktu např. pro e-shop. nebo jak přidat k fotografii rámeček.

Novinky aktualizovaného vydání

Uvedený text a obrázky byly vztaženy k aktuální verzi GIMPu 2.8. Byly přidány nové postupy – chytré doostření (pokročilé doostření fotografie se spoustou voleb, Ortonův (vytvoření malby akvarelu z fotografie) a Crossův efekt (výraznější mírně posunuté barvy a zvýšení kontrastu fotografie). Nově se zde objevily také dvě stránky s užitečnými tipy, tzn. s poznámkami, které se nehodily jinam, a přitom vám zjednoduší práci v programu GIMP.

GIMP-kniha-stare_a_nove_vydani Nové a staré vydání vedle sebe

Koupit či nekoupit?

I když vlastním předchozí vydání této knihy, rozhodl jsem se její nové vydání opět koupit. Kniha je opět vytištěná na pěkném tuhém papíře, který se postará o její dlouhou životnost i v případě jejího častého používání. Obsahuje navíc několik nových postupů a možností, jak udělat to či ono. Konečně, také jsem se trochu zalekl, že bych předchozí vydání knihy mohl ztratit a zároveň by opět došlo k tomu, že kniha nebude nějakou dobu k dostání?! Tato obava nakonec vyřešila otázku nákupu nového aktualizovaného vydání v podstatě za mě.

Pokud předchozí vydání neznáte a nejste si dosud jistí, zda vám bude kniha vyhovovat, pak doporučuji její prolistování v některém dobrém knihkupectví. Pro běžné fotografy, jako jsem (aspoň myslím) také já, tzn. fotografy, kteří mají nějaký digitální fotoaparát a čas od času, jednou více a podruhé méně, potřebují provést úpravy nějakých fotografií a přitom nechtějí zápasit s nějakým programem určeným pro Fotografy (tedy fotografy s velkým F na začátku). Pro ty, kteří chtějí fotografie upravovat podobně jako profesionálové, ale bez předchozích bohatých zkušeností a spousty hodin věnovaných studiu možností a ovládání nějakého programu. Tak přesně pro tyto lidi se kniha doslova hodí.

Autor knihy: Lubomír Čevela EAN: 9788025125854 Počet stran: 192 stran Formát: 167×225 mm - brožovaná, šitá nití Nakladatelství: COMPUTER PRESS

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze knihy Digitální fotografie v programu GIMP podruhé
HouBa 4. 07. 2013, 16:17:31
Odpovědět  Odkaz 
Knížka je fajn. Hodně věcí vysvětlí do podrobna, nicméně je psaná "lehkou rukou" a čtivě, takže i složité je ve finále jednoduché a pochopitelné.

Co mi bohužel chybí je kapitola, která by vysvětlila práci s tiskem na domácí fototiskárně a podrobné nastavení v menu tisk.
Spousta uživatelů už si své fotky tiskne doma a tady je většinou kámen úrazu. Byť je v knize vysvětlen princip úpravy pro tisk v minilabu, tak při tisku doma (i přes dodržení postupů ořezu) často dojde k nechtěnému efektu bílých okrajů a "domácímů" ořezu, kdy 10x15, 13x18 apod. je zvdáleno od reality o 1-2cm...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux