přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Krátká rekapitulace LinuxCon 2014

Krátká rekapitulace LinuxCon 2014

linux_foundation.png

Od 19. do 22. srpna probíhala konference LinuxCon North America pořádaná organizací Linux Foundation. Mezi přednášející se prostřednictvím panelové diskuze zařadil i samotný Linus Torvalds.


Nové certifikáty

Ředitel nadace The Linux Foundation, Jim Zemlin, představil dva nové typy certifikátů. Jeden z nich je určen technikům (LFCE) a druhý pak správcům (LFCS).

evo.png, © Linux Foundation, CC-BY 3.0

U příležitosti spuštění nových certifikačních programů vydala The Linux Foundation infografiku s přehledem schopností linuxových správců (viz výše).

Linus Torvalds

Linus se zúčastnil panelové diskuze vývojářů jádra. Na té se řešila témata, jako je velikost jádra, která dělá problémy zejména miniaturním počítačům, potíže s nedostatkem správců některých architektur a třeba Linux a desktopy.

Výrobci miniaturních počítačů mají problém s příliš velkým kernelem a pak raději sáhnou po zastaralé a neudržované verzi, která však může obsahovat kritické chyby. Linus dostal i otázku, kam by chtěl směrovat Linux do budoucna. Rád by viděl větší rozšíření Linuxu na desktopech, podle něj není problém v samotném jádře, ale v infrastruktuře kolem něj.

Další téma, kterým se panelová diskuze zabývala, byl problém s nedostatkem správců u méně rozšířených architektur. Potíže s kdysi problémovou architekturou ARM už jsou podle Linuse zažehnány. Linus vyjádřil také přání, aby co nejvíce lidí testovalo poslední verze jádra. Jaderní vývojáři mají podle něj nejnovější hardware a na druhou stranu většina uživatelů zase spíše starší zařízení.

Docker

Solomon Hykes, zakladatel této technologie, také vystoupil a hovořil o tom, jak on sám Docker používá. Na to, že se jedná o velmi mladý projekt, tak Docker získal velkou popularitu i mezi velkými korporacemi.

O technologii Docker jste si mohli vyslechnout výbornou přednášku na letošní konferenci DevConf.cz v Brně. Nelze též nepřipomenout nedávné vydání první verze systému CoreOS, jehož je Docker klíčovou součástí.

Architektura Power

Poté, co společnosti Apple a Samsung od využívání této platformy upustily, zůstala IBM jedinou větší společností, která architekturu Power využívá. Ta ji plánuje dále podporovat, založila proto nadaci OpenPOWER Foundation a pořádá různé výukové programy. Dále se také stará o podporu v jádře a aplikacích.

Další aktivitou okolo architektury Power je také iniciativa Linux on POWER, jejímž výsledkem je kromě jiného linuxový high-end server PowerLinux.

Další přednášky

Na konferenci byla spousta dalších velice zajímavých přednášek. Jejich seznam si můžete prohlédnout na oficiálním webu konference a záznamy z nich si pak lze přehrát z kanálu na YouTube.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog