přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Microsoft se pustil do Androidu kvůli patentům

Microsoft se pustil do Androidu kvůli patentům

dvatydny.gif

Microsoft vystartoval proti Androidu, Ubuntu: Vyzkoušejte aplikace ještě před instalací, Android Market má konkurenci: Amazon spustil svůj Appstore, Samsung předělal tablet Galaxy Tab 10.1. Je tenčí než iPad 2, Mozilla Firefox 4 pro počítače a Android, Elementary OS „Jupiter“.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Microsoft vystartoval proti Androidu

Microsoft podal žalobu na společnost Barnes & Noble pro neoprávněné využívání jeho patentů. Barnes & Noble je největší americká knihkupecká síť a jádrem sporu je její elektronická čtečka knih Nook, která běží na Androidu. A právě Android by měl porušovat několik patentů Microsoftu. Microsoft s Barnes & Noble a výrobci čtečky údajně vyjednával, ale úspěchu se nedobrali. V tiskovém prohlášení dává za příklad společnost HTC, která se s Microsoftem dohodla a platí mu licenční poplatky. Na seznamu porušovaných patentů jsou například tak základní věci jako přidávání poznámek k dokumentům nebo „progress bar“ zobrazující stav načítání webové stránky.

Situace kolem softwarových patentů je celkem komická. Vzhledem k tomu, že se dají patentovat hodně triviální a obecné nápady, prakticky každý software porušuje některé patenty. Záleží tedy vlastně jen na tom, kdy jejich držiteli přijde výhodné někoho zažalovat. Nedávno například Google získal patent na zobrazování obrázků souvisejících s aktuálním datem na hlavní stránce. Možná je to trochu krkolomné vysvětlení, ale v praxi tuto věc určitě všichni znáte. Jedná se o změnu loga Googlu, tzv. Doodle.

Ubuntu: Vyzkoušejte aplikace ještě před instalací

Do připravovaného Ubuntu 11.04 přibyla možnost vyzkoušet některé aplikace bez toho, aniž byste je museli nainstalovat. Jak to funguje? Jednoduše. Na vzdáleném serveru se spustí aplikace a k vám se obraz přenáší jako vzdálená plocha. Pokud tuto možnost chcete vyzkoušet, musíte mít nejnovější Ubuntu 11.04 a nainstalovat si klient vzdálené plochy QTNX. Potom v profilu aplikace v Centru softwaru najdete tlačítko „test drive“. Aplikace bude plně připravena k otestování za zhruba deset až dvacet sekund. Zatím tuto funkci podporuje několik desítek aplikací včetně prohlížeče Chromium nebo textového procesoru AbiWord, na které se můžete podívat ve videoukázce níže.

Tato funkce zřejmě nebude hlavní lákadlo nového Ubuntu, ale spíš bonus. Pokud se ale časem rozšíří nabídka podporovaných aplikací, může se stát velmi cenným pomocníkem. Co se týče samotného Ubuntu 11.04, tak už vyšla první beta verze a finální verze by měla přijít 28. dubna.

Testování aplikací přes vzdálenou plochu, zdroj webupd8.org

Android Market má konkurenci: Amazon spustil svůj Appstore

Známý obchodní gigant Amazon dále rozšiřuje pole působnosti a spustil obchod s aplikacemi pro Google Android. Pro našince je ale Amazon Appstore zatím nezajímavý, protože z České republiky ani Slovenska z něj nelze nakupovat. Jinak na něj vývojáři mohou umístit aplikace zdarma i placené, přičemž Amazon si z vydělané částky vezme třicet procent, tedy stejně jako Google z Android Marketu.

Amazon nenechal nic náhodě a svůj vstup na trh mobilních aplikací patřičně propagoval. A udělal to tak, jak nejlépe mohl: Exkluzivně nabídl pokračování asi nejpopulárnější mobilní hry Angry Birds RIO. Ale fanoušci „naštvaných ptáků“ nemusí smutnit, protože teď hru najdete už i v Android Marketu. Dále se Amazon snaží zaujmout tím, že každý den nabídne jednu oblíbenou placenou aplikaci zdarma. K úspěchu mu může dopomoci také herní studio GameLoft. To oznámilo, že své hry bude distribuovat právě přes nový Amazon Appstore. Dosud své hry distribuovalo svépomocí a jejich pořizování bylo poměrně uživatelsky nepřívětivé. A dokonce i sám GameLoft uznává, že kvůli tomu se jeho hry často šířily nelegálně.

Amazon Appstore exkluzivně uvedl Angry Birds RIO

Samsung předělal tablet Galaxy Tab 10.1. Je tenčí než iPad 2

Uvedení nového iPadu 2 zřejmě přimělo Samsung k nevídanému kroku. Ještě před začátkem prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1 představil jeho inovovanou verzi. Zda se někde bude prodávat tablet v původním provedení není jasné. Každopádně nový Galaxy Tab 10.1 se nyní může pyšnit titulem nejtenčího tabletu světa. Se svými 8,6 milimetry o dvě desetiny milimetru překonal nedávno uvedený iPad 2 od Applu. Na ztenčení doplatil fotoaparát, který bude mít rozlišení pouhé 3 MPx. Ostatní parametry zůstaly při starém. Hlavní je dvoujádrový procesor NVidia Tegra 2 a Android ve verzi 3.0. Samsung navíc uvedl ještě menší Galaxy Tab 8.9. Avizovaná cena tabletu je celkem příznivá. Základní verze s 16 GB úložného prostoru a wifi se bude prodávat za stejnou cenu jako základní iPad – 499 dolarů. Více se dozvíte na SmartMania.cz.

Inovovaný Samsung Galaxy Tab 10.1 Inovovaný Samsung Galaxy Tab 10.1

Novinky ze světa softwaru

Mozilla Firefox 4 pro počítače a Android

Vývoj čtvrté verze prohlížeče Mozilla Firefox byl strastiplný a vydání bylo mnohokrát odloženo. Ale nakonec jsme se dočkali a rok a tři čtvrtě po vydání poslední „velké“ verze 3.5 vyšel Firefox 4.0. Na první pohled zaujme poměrně „osekané“ rozhraní. Firefox se stejně jako další prohlížeče velmi inspiroval minimalistickým rozhraním Google Chrome. Konkurenci dohnal i v rychlosti a možnosti synchronizace uživatelských dat. Důležitá je podpora nových nastupujících technologií v čele s HTML5, které doplňuje CSS3, grafická knihovna WebGL a videoformát od Googlu WebM. Rovněž potěší akcelerace vykreslování grafickou kartou. Dále stojí za zmínku například chytřejší adresní řádek, možnost připnout list nebo zbrusu nový správce rozšíření. Novinek je opravdu mnoho, více se o nich dozvíte na oficiálních stránkách nebo v článku 10 důvodů, proč zkusit nový Firefox 4. Obecně můžete konstatovat, že Firefox napravil své zaspání a mohl by trochu znepříjemnit Chrome cestu nahoru.

Minimalistický vzhled nového Firefoxu se inspiroval u prohlížeče Chrome Minimalistický vzhled nového Firefoxu se inspiroval u prohlížeče Chrome

Pár dní poté Mozilla představila i Firefox pro chytré telefony. Konkrétně pro operační systémy Google Android a Maemo (telefon Nokia N900). Kromě standardních funkcí zaujme hlavně synchronizací a podporou rozšíření. Mozilla se chlubí rychlostí, ale podle zkušeností uživatelů na Android Marketu to není takový zázrak. Chybí také podpora Flashe a prohlížeč nainstalujete jen na výkonnější telefony, podívejte se na jejich seznam. Nevyšel mobilní Firefox moc brzy? Na Androidu je v oblasti prohlížečů slušná konkurence a zatím to nevypadá, že by Firefox měl šanci zaujmout větší množství uživatelů.

Propagační video Firefoxu pro Android

Novinky ze světa distribucí

Elementary OS „Jupiter“

Projekt Elementary přinesl první velký výsledek. Je jím distribuce Elementary OS s označením Jupiter, která staví na Ubuntu. Už z názvu distribuce je jasné, o co půjde. Elementary OS chce být tak jednoduchý, jak to jen jde. To se mu daří a v zahrnutých aplikacích většinou najdete jen pár tlačítek. Vzhledem se distribuce Elementary OS inspirovala u „jablečného“ Mac OS X. Nahoře najdete standardní GNOME panel a dole potom dok GNOME Do Docky. Souborovým správcem se stal opět podstatně zjednodušený Nautilus. Dále distribuce nabídne webový prohlížeč Midori, videopřehrávač Totem a správce fotografií Shotwell. O komunikaci se postarají „kecálek“ Empathy, e-mailový klient Postler a adresář Dexter. V kanceláři potom využijete textový procesor AbiWord, tabulkový procesor GNUmeric a slovník Lingo. Na oficiálních stránkách elementaryOS.org si můžete stáhnout torrent, zatím bohužel pouze 32bitovou verzi systému.

Elementary OS „Jupiter“, zdroj OMGubuntu.co.uk Elementary OS „Jupiter“, zdroj OMGubuntu.co.uk

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz