přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Případové studie

Případové studie

Používáte ve firmě či organizaci Linux, Apache OpenOffice / LibreOffice nebo jiný svobodný software? Dejte o tom vědět! Trvale hledáme příklady, které ukazují směr. Kontaktuje nás na redakce@linuxexpres.cz, chceme ukázat, že lze svobodný software lze používat bez problémů. Děkujeme za spolupráci.


Případové studie nasazení kancelářských balíků Apache OpenOffice (dříve OpenOffice.org) a LibreOffice ve firmách, školách a organizacích naleznete na našem partnerském portálu OpenOffice.cz: Používají OpenOffice | LibreOffice.

Open-source software šetří náklady v Ústavu hematologie a krevní transfuze

ukht.jpg

Ústav hematologie a krevní transfuze používá Linux a další open-source software. Vedoucí Oddělení informačních a komunikačních technologií se s námi podělil o zkušenosti z nasazování tohoto softwaru a popsal různé oblasti, kde OSS našel v ÚHKT své uplatnění.


 

Gymnázium Boženy Němcové spoléhá na open-source technologie

gympl_logo.png

Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové používá již řadu let úsporné terminálové řešení postavené na Linuxu a projektu LTSP. Ondřej Rusek


 

Kiosky AlfaWolf: Informace se známkou Linuxu

kiosek.png

S potřebou získávání nových informací rostou i možnosti, jak tyto informace získat. Jednou z těchto možností je využití informačních kiosků. Co to vlastně jsou informační kiosky a proč o nich píšeme na stránkách linuxového časopisu, se dozvíte z našeho dnešního rozhovoru.


 

Firma Schupke nasadila Ubuntu a LibreOffice

schupke.png

Jednatel firmy Jan Schupke říká, že nasazení Linuxu na manažerské a administrativní počítače není žádný problém a komerční software mnohdy považuje za zbytečný luxus. Horší je to ve výrobě – firma používá specializovanou aplikaci, která Linux nepodporuje.


 

Univerzita v Hradci Králové: Open-source software je dobrá volba pro vzdělávání i praxi

uhk.png

OSS se často stává nejen lepší alternativou, ale také stále oblíbenějším nástrojem pro běžnou práci ve firmě, škole či domácnosti. Běžný člověk nebo podnikatel na něm zpravidla ocení cenu a užitnou hodnotu, vývojáři či studentovi se navíc může zalíbit otevřenost zdrojového kódu. Následující článek přibližuje, jak a kde používají OSS na Univerzitě Hradec Králové.


 

Linux na světových burzách

penize.jpg

Linux začínal jako projekt studenta a toto stigma si nesl dlouhou dobu. Ještě před deseti lety označovala známá analytická společnost Gartner Linux za „hype du jour“ a představitelé Microsoftu prohlašovali, že Linux je pro ně konkurentem pouze na trhu pro studenty a kutily a že nikdy nebude hrát významnou roli na trhu s komerčními řešeními.


 

Open source na Mestskom úrade Banská Bystrica

bbystrica.png

V dnešnej dobe je nasadenie Linuxu ako serverového operačného systému pomaly pravidlom. V roku 2003, keď sa Peter Tuhársky pridal k oddeleniu informatiky, tomu zďaleka tak nebolo. Všetky dôležité služby poskytoval server s Windows NT4 a na sieti bolo pripojených niekoľko desiatok počítačov s Windows 98. Na sieti bežal jediný linuxový server, ktorý obslúžil zopár zamestnancov, ktorí potrebovali prístup k poštovým schránkam a internetu.


 

Časopis Esperantisto Slovaka je sázen ve Scribusu

esperantisto_slovaka.png

Kulturně-společenský časopis esperantistů na Slovensku je vytvářen ve Scribusu. V následujícím rozhovoru si představíme konkrétní příklad nasazení tohoto DTP programu.


 

Linux na šumperském Gymnáziu

Na Gymnáziu Šumperk používají Linux společně s Windows. V Linuxu probíhá výuka informatiky a programování, učitelé Linux využívají i při probírání tématu operační systémy a při učení základů (La)TeXu.


 

Moodle na Univerzitě Hradec Králové

uhk.png

Univerzita Hradec Králové (UHK) používala až dosud e-learningové prostředí WebCT. Tento rok se rozhodla přejít z velké části na open-source e-learningový systém Moodle. Proč se tak stalo, jaké byly její požadavky na systém a jaké problémy s vlastním přechodem na Moodle? Na to jsme se v rozhovoru zeptali Mgr. Václava Maněny, Ph.D. z Filozofické fakulty UHK, který byl jedním z těch, kteří proces migrace připravovali a také se na ní podíleli.


 

Linux v internetové kavárně Oceán Café

ubuntu_circle.png

Jsou místa, kde nasazení svobodného softwaru nemusí představovat nejlepší volbu a jsou zde naopak místa, kde je svobodný software číslem jedna zcela bez diskusí (a takových je doufám více). Jedním z míst, která rozhodně patří do druhého seznamu, jsou i internetové kavárny, které po svobodném řešení přímo volají, což si ukážeme na příkladu pražské internetové kavárny Oceán Café.


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz