přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Novinky o mobilních Linuxech: Android, webOS a MeeGo

Novinky o mobilních Linuxech: Android, webOS a MeeGo

dvatydny.gif

MWC 2011: Desítky nových Androidů. Hewlett-Packard představil tablet a telefony s webOS. Na Nokiích poběží Windows Phone 7. Co bude s MeeGo? Canonical vytvořil katalog podporovaného hardwaru. GTK+ 3 je tu, brzy přijde i GNOME 3. OpenShot 1.3.0.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

MWC 2011: Desítky nových Androidů

Tentokrát budou Dva týdny (nejen) s Linuxem hodně mobilní, protože se toho kolem open-source mobilních systémů událo opravdu hodně. Již jako tradičně se v polovině února v Barceloně uskutečnil Mobile World Congress (MWC). Letos mu jednoznačně kraloval operační systém Google Android, a to jak na chytrých telefonech, tak i na tabletech. Nejdříve se podívejme na nové telefony. Oblíbený Samsung Galaxy S získá nástupce Galaxy S II. Ten nabídne dvoujádrový procesor, ještě kvalitnější displej a s osmi a půl milimetry se může pyšnit titulem „nejtenčí telefon světa“. LG Optimus 2X bude prvním telefonem s procesorem Nvidia Tegra 2 a LG Optimus 3D je pravděpodobně první telefon, který umí natáčet video v 3D a zároveň 3D obsah také zobrazuje. Došlo i na první „herní Android“ – Sony Ericsson Xperia Play díky hardwarovým herním klávesám a výkonnému grafickému čipu umožní pohodlné hraní. HTC tentokrát nepředstavilo nic revolučního, spíše vzbudilo rozruch telefony s hardwarovým tlačítkem pro Facebook. Za zmínku stojí i Motorola Atrix 4G – další přístroj s Tegrou.

Herní Sony Ericsson Xperia Play Herní Sony Ericsson Xperia Play

Co se týče tabletů, největší pozornost získaly kousky od Motoroly, Samsungu a LG. Tablet Motorola Xoom už možná znáte, je to vůbec první tablet s procesorem Nvidia Tegra 2 a Androidem 3.0. Verze pouze s wifi se bude prodávat za 599 dolarů, verze s podporou 3G sítí za 799 dolarů. Samsung představil Galaxy Tab 10.1, který je Xoomu velmi podobný a pravděpodobně se bude prodávat za podobnou cenu. Tablet LG Optimus Pad je druhý přístroj od LG s plnou podporou 3D za cenu 999 eur, nebude ale pro každého. HTC se svým tabletem Flyer trochu překvapilo. Za prvé má menší úhlopříčku – jen sedm palců, za druhé má pouze jednojádrový procesor a za třetí na něm neběží nový Android 3.0, ale verze 2.2 s výrazně upraveným prostředím HTC Sense. Většina z telefonů a tabletů představených na MWC přijde na trh během jara. Více informací se o nich dozvíte na MobilMania.cz.

Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 10.1

Hewlett-Packard představil tablet a telefony s webOS

Hewlett-Packard ještě před MWC uvedl nová zařízení s webOS – dalším mobilním systémem založeným na Linuxu. Telefon Hewlett-Packard Veer i přes úhlopříčku displeje pouze 2,6 palce nabízí slušný výkon (procesor o taktu 800 MHz) a vysouvací hardwarovou klávesnici. Druhý představený telefon Hewlett-Packard Pre 3 rovněž nabízí hardwarovou klávesnici, ale je větší (3,6 palce) a má výkonnější procesor Qualcomm Snapdragon 1,4GHz.

Zajímavější je tablet Hewlett-Packard TouchPad. V něm běží systém webOS ve verzi 3.0, která je stejně jako u Androidu na míru přizpůsobená tabletům. WebOS 3.0 poměrně překvapil, podle prvních videí už působí jako vyspělý systém. Rozhraním bych ho zařadil někam mezi iOS (iPad) a Android 3.0. Vnitřnostmi se moc neliší od ostatních tabletů, snad jen tím, že běží na dvoujádrovém procesoru Snapdragon. Zajímavostí je sdílení informací mezi tabletem a telefonem. Například pokud právě pracujete s tabletem a na telefon, který máte poblíž, vám přijde textová zpráva, můžete si ji přečíst přímo na tabletu. Hewlett-Packard TouchPad se začne prodávat v létě za zatím neznámou cenu.

Zařízení od Hewlett-Packard si mezi sebou mohou vyměňovat informace Zařízení od Hewlett-Packard si mezi sebou mohou vyměňovat informace

Na Nokiích poběží Windows Phone 7. Co bude s MeeGo?

Nejspíš jste už zaslechli, že se Nokia dohodla s Microsoftem a na své smartphony bude nasazovat operační systém Windows Phone 7. Tímto krokem tak symbolicky skončila jedna éra v oblasti mobilních komunikací, které Nokia jednoznačně kralovala. Fanouška open source ale jistě napadne jedna otázka: Co se stane s připravovaným linuxovým systémem MeeGo? Nokia se nechala slyšet, že na MeeGo bude stále pracovat a ke konci roku uvede na trh první zařízení s ním. Z celého přístupu Nokie je ale cítit, že ve vývoji pokračuje spíš „aby se neřeklo“. A možná i proto, aby měla zadní vrátka pro případ, že by to s Microsoftem nevyšlo. Nokia jednala také s Googlem o nasazení Androidu, ale nedohodli se. Google se přesto vyjádřil, že u něj má Nokia stále otevřené dveře.

Zpráva o dohodě s Microsoftem pochopitelně moc nepotěšila Intel, který na MeeGo také intenzivně pracuje. Intel se však nevzdává a stále doufá, že se MeeGo podaří prosadit, a hledá společnosti ke spolupráci. Podle šéfa Intelu Paula Otelliniho je na trhu poptávka ještě po dalším open-source mobilním systému. Nalijme si ale čistého vína: Jako konkurent již hotových systémů Android a třeba i webOS to MeeGo bude mít hodně těžké. Z MeeGo už se určitě nestane „druhý Android“ a bude úspěch, pokud vůbec přežije a ukousne si pár procent tržního podílu.

Starší ukázka MeeGo na tabletu

Canonical vytvořil katalog podporovaného hardwaru

Sestavujete si nový počítač a chcete, aby na něm hladce běžel Linux? Ve výběru komponent vám pomůže nově vydaný katalog podporovaného hardwaru. Již dříve tu byly různé seznamy, ale tento katalog dává vše dohromady a je také uživatelsky přívětivý. U každé komponenty najdete informace o tom, pro které verze Ubuntu je certifikována. Katalog je tedy určen primárně pro Ubuntu, ale dobře poslouží i uživatelům ostatních distribucí, protože podpora hardwaru závisí především na linuxovém jádru, ne na konkrétním sestavení distribuce. Katalog najdete na Ubuntu.com.

Novinky ze světa softwaru

GTK+ 3 je tu, brzy přijde i GNOME 3

Multiplatformní knihovny GTK+ ve verzi 3.0 vyšly téměř devět let po verzi 2.0. A přesto nepřinášejí žádné revoluční změny. Hlavním cílem bylo pročistit knihovny od balastu, novinky zaujmou asi jen programátory. Pro běžné uživatele je zajímavější, že knihovny GTK+ 3 jsou předzvěstí nové verze grafického prostředí GNOME 3, které by mělo přijít v květnu. Jeho tváří bude zbrusu nový koncept práce se systémem GNOME Shell. Jiří Eischmann ho vyzkoušel a výsledky jeho zkoumání najdete v článku Jak aktuálně vypadá GNOME Shell? Zdá se, že je ještě na čem pracovat. Součástí prvního vydání GNOME 3 nakonec nebude zajímavý nástroj Hamster, který analyzuje vaše působení na počítači a zjišťuje, čím trávíte nejvíc času.

Rozhraní GNOME Shell

OpenShot 1.3.0

OpenShot je poměrně mladý, ale čím dál oblíbenější video editor pro Linux. Na LinuxEXPRESu jsme ho recenzovali již před rokem a zaujal nás především jednoduchostí a intuitivností. Rok je ale dlouhá doba, tak se pojďme podívat, co přináší čerstvá verze 1.3.0. Na první pohled upoutá nový vzhled, který je určitě povedenější než ten předchozí. Povedené jsou i nové 3D efekty, vyzdvihl bych zeměkouli, kterou posouváte zadáním souřadnic jednotlivých míst. Výsledek vypadá vzhledem k jednoduchosti nastavení velmi efektně – posuďte sami. V nové verzi je mnohem plynulejší efekt přibližování objektů. Dialog pro export je jednodušší a navíc můžete videa rovnou nahrát na oblíbené video servery YouTube a Vimeo. Dialog bohužel neumožňuje nastavit videu tagy, ale věřím, že v některé další verzi se dočkáme. Novinek je více, kompletní seznam najdete na OpenShotVideo.com. Autor navíc podrobně (ale zajímavě) představuje každou významnější funkci, a to včetně videoukázky. Uživatelé Debianu a Ubuntu si mohou přidat repozitář.

OpenShot 1.3.0 má nový vzhled OpenShot 1.3.0 má nový vzhled

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz