přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Británie chce legalizovat kopírování pro osobní potřebu

Británie chce legalizovat kopírování pro osobní potřebu

Kopírování

Ve Velké Británii je zatím zakázáno zhotovování kopií autorských děl pro vlastní potřebu. To se ale podle aktuálního návrhu změní a kopírovat si například hudbu nebo filmy bude legální; s poplatky za média se nepočítá.


reklama

V mnoha zemích včetně Česka se za neoprávněný zásah do autorských práv nepovažuje, pokud si člověk zhotoví rozmnoženinu (kopii) díla pro svou osobní potřebu. Týká se to většiny autorských děl, například hudby, filmů nebo knih. Některá díla kopírovat nelze, zejména software, ale (přinejmenším v ČR) například i notové záznamy.

Někde ale takové kopírování legální není, mezi takové státy patří i Spojené království. Letos ale britská vláda navrhla, aby se to změnilo a aby si i v této zemi lidé mohli pro svoji potřebu kopírovat. Změnu musí schválit parlament; původně ji měl schvalovat už v červnu, ale z nejasných důvodů se proces zpozdil.

Může to souviset s obavami zábavního průmyslu a některých poslanců z negativních dopadů. Návrh totiž neobsahuje kompenzace pro držitele práv (například ve formě poplatků z datových médií, jak je známe u nás). Také není úplně jasné, zda kopírovací právo bez kompenzace není v rozporu s předpisy EU; závazné stanovisko by dal až Soudní dvůr EU.

Vláda předpokládá, že tu takový rozpor není, protože kopírování nezpůsobuje držitelům práv významnou škodu. Parlamentní Společný výbor pro statutární nástroje (JCSI) si tím však příliš jistý není, někteří jeho členové s názorem vlády nesouhlasí.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,80 | Hodnotilo: 5
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016