přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak si stojí nativní ZFS na Linuxu?

Jak si stojí nativní ZFS na Linuxu?

Nativní implementace filesystému ZFS pro linuxové jádro je velmi čerstvá. Server Phoronix už ji ale podrobil testům a porovnání jak s FUSE implementací ZFS, tak s jinými souborovými systémy.


reklama

Souborový systém ZFS vznikl původně pro systém Solaris a do linuxového jádra měl cestu komplikovanou, protože licence CDDL, pod níž byla implementace vydána, není kompatibilní s licencí GNU GPL používanou pro Linux. Proto byla dlouho k dispozici jen implementace pro FUSE, která je sice z licenčního pohledu výhodnější, ale výkonnostně je oproti nativní implementaci (přímo v jádře) výrazně hendikepována. V Lawrence Livermore National Laboratory byl zahájen (a stále probíhá) vývoj ovladače do jádra, ten je však stále v rozpracovaném stavu. Posloužil ale firmě KQ Infotech jako základ pro vývoj nové verze ovladače, která je nyní ve fázi neveřejných betatestů.

Magazín Phoronix provedl nyní testy této nové implementace ZFS a porovnal výsledky s jinými souborovými systémy a také s FUSE implementací téhož filesystému. Podrobně se jimi zabývá článek Michaela Larabela. V některých úlohách ZFS držel krok s ostatními souborovými systémy (ext4, XFS, Btrfs), většinou byl ale o něco horší; FUSE implementaci ZFS nicméně porážel zcela drtivě. Autor článku připomíná i další aspekty nového ovladače - například závislost na portační vrstvě SPL (Solaris Porting Layer) a licenční problémy. Výsledky práce vývojářů by se však měly dostat i do verze ovladače vyvíjené v LLNL.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016