přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kodek H.264 bude navždy zdarma

Kodek H.264 bude navždy zdarma

Zřejmě nejkvalitnější kodek, o jehož využití se uvažovalo pro tag video v HTML 5, bude navždy zdarma, takže se některé obavy rozplynuly. Ale situace není tak jednoduchá...


reklama

Organizace MPEG LA, vlastník patentu H.264, oznámila, že nikdy nebude vybírat poplatky za použití kodeku. Má to ale jeden háček. Jedná se pouze o nekomerční použití ve videích poskytovaných zdarma. To situaci opět zamotává.

Jak už možná víte, jednou z největších novinek HTML 5 je tag video. Mnoho uživatelů do něj vkládá naděje, že by mohl vytlačit náročný Flash player. Použití tagu je jednoduché, ale to je jen jedna stránka věci. Pro jeho používání by bylo vhodné dohodnout se na nějakém široce uznávaném kodeku, aby si uživatelé nemuseli instalovat nespočet různých balíčků. Kodek H.264 má zřejmě nejlepší poměr kvalita/velikost, ale jeho použití brzdily právě možné patentové spory. Jako alternativa se jevil open-source kodek Theora, ten ale příliš neoslnil kvalitou. Už se zdálo, že situaci rozsekne Google, když uvolnil svůj kodek WebM také jako open-source a rychle do něj začal převádět videa na YouTube. Ale teď se do hry opět vložil H.264. Kdyby nebyl zdarma jen pro nekomerční účely, zřejmě by měl vyhráno. Ale toto omezení se zdá docela závažné i proto, že se v budoucnu očekává velké rozšíření placeného video obsahu.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME
  • Hodnocení autora: *****

| blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016