přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 3.13 podstatně vylepší řízení spotřeby

Linux 3.13 podstatně vylepší řízení spotřeby

Energie

V připravovaném Linuxu 3.13 se objeví novinky, které umožní zásadním způsobem vylepšit řízení spotřeby elektrické energie.


reklama

Zvolna se rýsují další a další novinky, které přijdou s linuxovým jádrem verze 3.13. Kromě nftables a podpory pro CPU Broadwell to bude například balík změn, které umožní mnohem kvalitnější řízení spotřeby elektřiny. Pro architekturu ARM to bude ovladač big.LITTLE CPUFREQ, umožňující přepínat mezi výkonnými a energeticky úspornými procesorovými jádry. Ovladač pro Intel P-States bude podporován na řadě dalších procesorů.

Zcela přelomový bude Power Capping Framework (PCF). Ten bude umožňovat monitorování spotřeby různých zařízení, řízení jejich spotřeby (v závislosti na limitech a na požadavcích na výkon) a redistribuci volného „fondu spotřeby“ mezi zařízení. S tím souvisí i podpora pro technologii RAPL, která je k dispozici na nových zařízeních Intel a umožňuje monitorovat a řídit spotřebu například pomocí PCF. Změn v oblasti řízení spotřeby bude ještě více – například aktualizovaný kód ACPICA s podporou sběrnic I2C a SPI nebo aktualizace CPUFreq pro některá zařízení.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,20 | Hodnotilo: 5
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016