přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Portugalská správa silnic je velmi spokojena s open-source systémem Odoo

Portugalská správa silnic je velmi spokojena s open-source systémem Odoo

Odoo

Státní firma Estradas de Portugal, která v Portugalsku spravuje silniční síť, je velmi spokojena s nasazením otevřeného systému Odoo pro řízení podniku a správu majetku.


Portugalská státní firma Estradas de Portugal (EP), jež spravuje tamní silniční síť (s výjimkou dálnic), nasadila open-source informační systém Odoo (dříve nazvaného OpenERP a ještě dříve Tiny ERP). Luis Antunes z firmy ThinkOpen Solutions, která v systém zprovozňovala, k tomu říká: „Přechod na Odoo pro řízení podniku a správu majetku ušetří [EP] spoustu práce sdílením a opakovaným používáním obchodních aplikací založených na Odoo.“

Na finanční vykazování se používá proprietární systém, s nímž Odoo komunikuje.

A připomíná také důležitost tohoto případu pro ostatní veřejnou správu: „Jsme nyní v kontaktu s městy a obcemi, které si všímají výhod open source.“ Carla Pires z Estradas de Portugal v únoru vyjádřila v případové studii spokojenost s použitým řešením: „Projekt implementace systému Odoo dokonale vyhovuje definovaným technickým a funkčním požadavkům, stejně jako plánovaným investičním i provozním nákladům a časovému harmonogramu. Byli jsme, a stále jsme, s tímto projektem velmi spokojeni.“

Nahoru

Příspěvky

Portugalská správa silnic je velmi spokojena s open-source systémem Odoo
fela 22. 04. 2015, 06:45:38
Odpovědět  Odkaz 
Správa, že niekde funguje úspešne open-source riešenie je príjemným začiatkom dňa... a zvlášť keď sa jedná o štátnu správu....
Re: Portugalská správa silnic je velmi spokojena s open-source systémem Odoo
Chronos 22. 04. 2015, 20:38:21
Odpovědět  Odkaz 
To jo, ale je rozdíl mezi tzv. FOSS(free & open source) a tzv. commercial open source. Přitom Odoo je druhá z variant. A přestože kódy jsou open source, tak to ještě neznamená, že zde není vendor lock-in neboť kdyby zákazník chtěl přejít na jiné řešení, tak ho to bude stát takové náklady, že se mu může celá sranda ještě dost prodražit. A cena za Odoo licence není vůbec nějak extra nízká. Stačí zakliknout pár základních modulů a pro třeba 10 uživatelů v menší firmě a hned cena přesahuje 100 tisíc ročně. V takové ceně existuje v česku několik podobných komerčních ERP, které nabídnou podobné služby.

Ale podnikatelský model Odoo je zřejmý. Nabídnout platformu "zdarma" a placené služby nad ní. Např. provést aktualizaci na novější verzi a k tomu příslušné konverze dat dokáže oficiálně jen Odoo za jistý finanční obnos. Podobně to dělá řada firem včetně Googlu. Samozřejmě "zadarmo ani kuře nehrabe" :)

Mnohem působivější jsou klasické open source produkty jako Linux nebo LibreOffice. Ti nabízí plnohodnotný produkt zdarma bez omezení a přesto jsou schopni financovat vývoj z příspěvků jednotlivců případně z finanční podpory firem. Takto Odoo nefunguje a spíše jako komerční open source se jen přetvařuje a zneužívá open source jako konkurenční výhodu.
Portugalská správa silnic je velmi spokojena s open-source systémem Odoo
tikytak 23. 04. 2015, 09:11:36
Odpovědět  Odkaz 
Tak moment, tu mi něco nehraje.
Přece si mohu celé Odoo stáhnout a používat, aniž bych něco platil?

O vendor lock nemůže být ani řeč. Mohu si vybrat z celého světa implementátora,
který mi dopíše, co budu chtít.

Přechod na jiný ERP také není problém. Odoo má dost propracovaný systém importu
a exportu, takže dostat to ven není zas takový problém.
Lukáš Jelínek Re: Portugalská správa silnic je velmi spokojena s open-source systémem Odoo
Lukáš Jelínek 23. 04. 2015, 12:07:48
Odpovědět  Odkaz 
Samozřejmě, že není problém takhle postupovat. Firmě Odoo se zjevně celkem úspěšně daří vyvolávat dojem, že je potřeba něco platit (podobné je to třeba u eXo Platform). Tak to ale samozřejmě není, lze si Odoo (včetně všech otevřených modulů) stáhnout, nainstalovat a používat. Nebo si zaplatit firmu, která to nasadí, včetně integrace do existujícího ekosystému (což bývá ta nejsložitější část). Na druhou stranu může být pro někoho jednodušší to provozovat v cloudu u firmy Odoo, platit ne zase tak velké peníze a o nic se nemuset starat. A pak případně přejít na vlastní instalaci, protože přenést data není problém.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz