přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací

Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací

Nedávné setkání zástupců tvůrců linuxových distribucí mělo jeden konkrétní cíl: vytvoření jednotného systému pro šíření a instalaci aplikací. Výsledkem je projekt AppStream, který bude společnou platformou pro využití bez ohledu na konkrétní distribuci.


reklama

Šíření aplikací pro GNU/Linux je komplikováno tím, že existují různé distribuce a různé balíčkové systémy. Výsledkem je, že tvůrce aplikačního programu musí připravovat své dílo samostatně pro různé distribuce, případně spoléhat na správce oněch distribucí nebo používat všelijaké neefektivní či násilné postupy. S těmito problémy by se měl vypořádat nový systém, jehož řešení bylo předmětem setkání zástupců tvůrců distribucí – AppInstaller2011, konané v Norimberku ve dnech 19.–21.1.2011 (video).

Konkrétním výstupem této akce je návrh architektury nové platformy nazvané AppStream. Návrh počítá s využitím existujících komponent (například PackageKit, xapian nebo OCS) a s tím, že distribuce mohou nadále využívat své balíčkové systémy. Hlavním cílem je, aby uživatel libovolné distribuce mohl snadno vyhledávat, stahovat a instalovat software podle své volby. Detaily celého řešení nejsou ještě vyjasněny, nicméně projektový tým už si rozdělil úkoly pro nadcházející období.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací
Dan 27. 01. 2011, 07:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Tak tohle pokud se dostane opravdu dál , bude asi nejzásadnější revoluce v linuxu a pravděpodobně velký krok v expanzi mezi obecné lidi ...
Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací
Milhouse 27. 01. 2011, 08:20:34
Odpovědět  Odkaz 
Super, tohle je opravdu dost dobrý krok. Mluvilo se o něčem podobném už dříve, ale skutek utek...

Pokud to nebude jen nějaký tupý instaler, tak to bude mít určitě za následek postupný(myslím i rychlý) úpadek stávajících balíčkovacích systémů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016