přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Michael Tiemann na YouTube „narazil“ s hudbou pod Creative Commons

Michael Tiemann na YouTube „narazil“ s hudbou pod Creative Commons

Creative Commons

Michael Tiemann, ředitel pro open source ve firmě Red Hat, čelí neoprávněnému odstraňování „obsahu porušujícího autorská práva“ na serveru YouTube. Pro své video zvolil hudbu licencovanou pod Creative Commons.


reklama

Služby jako YouTube zavedly pod tlakem nahrávacího průmyslu různé automatické mechanismy, která mají za cíl bránit neoprávněnému publikování autorských děl (především videozáznamů a hudby). Na YouTube se využívá ContentID, kdy se automaticky procházejí publikovaná videa a při zjištění neoprávněného zveřejnění se provádějí různé akce (například mazání nebo monetizace prostřednictvím reklamy); podkladem pro tyto akce může být i ručně provedené nahlášení.

Tyto mechanismy ale nejsou neomylné, zvlášť pokud dostávají chybná vstupní data. Pak jsou videa odstraňována neoprávněně. Obětí neoprávněného odstraňování se stal i Michael Tiemann, ředitel pro open source ve firmě Red Hat. Problém spočívá v tom, že ke svému videoklipu přidal hudbu poskytovanou pod licencí CC-BY-NC 3.0.

Krátce po přidání bylo video nahlášeno hudebním distributorem RouteNote. Tiemann toto nahlášení zpochybnil, požadavek na odstranění byl vzat zpět. Nicméně krátce poté začalo být video nahlášováno znovu, i jinými uživateli, stejně tak i další videa se stejnou hudbou. Učinila tak i firma AdRev, která tvrdí, že k hudbě vykonává autorská práva.

„Takže teď se musím proti tomu odvolat a uvést svůj účet do rizika sankcí pro porušení copyrightu. Kolik dalších lidí vzdalo svůj boj v tomto bodě? Kolik umělců využívajících Creative Commons vidí jak jsou jejich díla odstraňována kvůli tomuto špatnému chování na YouTube?“ ptá se Michael Tiemann.

Michael Tiemann je kromě jiného autorem kompilátoru C++ v GCC, podílel se i na vývoji kompilátoru C a ladicího nástroje GNU Debugger. Působil jako předseda Open Source Initiative, zasedá také například ve výborech XMPP, GNOME nebo Embedded Linux Consortium.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 5
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016