přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Z jakého procesoru v Linuxu vytěžíte více?

Z jakého procesoru v Linuxu vytěžíte více?

Energie

Má smysl zvolit levnější procesor, nebo naopak pořídit dražší a pak ušetřit na elektřině?


reklama

Server Phoronix testoval různé procesory, jak jsou na tom s výkonem v relaci s elektrickým příkonem. A dospěl ke zjištění, že mezi výpočetním výkonem v Linuxu (měřeným na úlohách, jako je kompilace jádra, vykreslování scény sledováním paprsku nebo benchmark Unigine Tropics) vztažených k příkonu je u různých procesorů poměrně značný rozdíl. U CPU Intel na tom byl například i7 4770K trojnásobně lépe než i3 4130.

Rozdíl v energii spotřebované na vykonání určité výpočetní práce se samozřejmě promítá do celkových nákladů. Může se pak stát, že procesor s vyšší pořizovací cenou vyjde za dobu své životnosti levněji než procesor pořízený za méně peněz, protože spotřebuje o tolik méně energie, že jsou celkové náklady nižší. Do reálné situace je samozřejmě potřeba započítat i spotřebu za dobu, kdy počítač poběží naprázdno. Každopádně má ale smysl brát spotřebu energie různými procesory (na určitou vykonanou práci) v úvahu při jejich výběru.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016