přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zveřejněny zdrojové kódy pro elektronické volby

Zveřejněny zdrojové kódy pro elektronické volby

Volby

Estonsko zveřejnilo zdrojové kódy k softwaru, který se používá při elektronických volbách v zemi.


reklama

V Estonsku je již nějakou dobu možnost volit elektronicky. Poprvé byla tato možnost k dispozici v roce 2005, při volbách v roce 2011 využilo tuto možnost 24,3 % voličů. Dosud byly zdrojové kódy k softwaru, který se při těchto volbách používá, utajovány. Existovala sice možnost se k nim dostat, ovšem jen za cenu podepsání závazku mlčenlivosti. To už je ale minulostí, nyní už má možnost tyto kódy studovat úplně každý (licence je CC BY-NC-ND 3.0).

Způsob zajištění elektronických voleb čelil relativně silné kritice. Jeden student například objevil bezpečnostní díru, která umožňovala, aby virus zablokoval některé kandidáty. Strana středu, která ve volbách dopadla špatně, se pak na základě toho pokoušela dosáhnout jejich neplatnosti. S další kritikou přišla Barbara Simons, podle které jsou elektronické volby již z principu zranitelné, a to celou řadou cest (malware, útoky na servery, falešné volební weby...). Při volbách v roce 2011 navíc zkolaboval systém pro sčítání hlasů.

Nyní, po diskusi s řadou IT expertů rozhodl estonský Výbor pro elektronické volby, že učiní krok směrem k transparenci a zdrojové kódy zveřejní, čímž umožní podrobit je další analýze a najít případné chyby, které by ohrožovaly bezpečnost voleb.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016