přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, wxMusik

wxMusik

David Kovář vyzkoušel zajímavý přehrávač nejen pro Windows.


V dnešním světě přehrávačů pro systému Windows není lehké přijít s něčím, co upoutá. Programů je spousta a řada z nich velice kvalitních. Mezi nimi přichází i wxMusik a já se pokusím v krátkém článku představit jeho možnosti. Jestli se jedná jen o falešné naparování, nebo je to unikátní kousek, zkuste posoudit sami.

Na internetových stránkách se autoři snaží produkt prezentovat jako multiplatformní. Bohužel jsem našel jen port pro Windows a zdrojové soubory. Ty jsem se však nesnažil pod Linuxem přeložit. Na druhou stranu, hned po startu instalace si můžete zvolit jazyk a je mezi nimi i čeština. A od chvíle, kdy si ji vyberete, už vás neopustí. Překvapila mě jen velikost 25,5 MB, které si program ukousne z disku.

Stěžejní funkcí přehrávače je jeho katalog skladeb. Hned na začátku dostanete možnost vybrat si adresáře, ve kterých se ukrývají ty správné hudební poklady. Pak stačí jen kliknout na tlačítko „Přidat“ a počkat chvilku odpovídající množství přidávaných skladeb a všechny soubory mp3, ogg, wav, wma, aiff, mp2, ape a flac jsou připraveny k přehrání. Samozřejmě tento naučený seznam máte možnost kdykoli později na požádání změnit.

Obrázek: wxMusik

Katalog je sice pěkná věc, ale jak to celé hraje? Musím uznat, že pro začátek pro mě bylo ovládání trochu záhadou. Když si totiž něco necháte najít v Knihovně a pak poklepete na první skladbu v očekávání, že se přehraje celý ten seznam, budete překvapeni jako já, že to hraje neustále dokola tu první skladbu. Je totiž potřeba vybrat celý seznam a přetáhnout ho na položku právě přehrávám, nebo podobný příkaz provést přes menu. Takto se přidají do fronty a hudební párty může začít.

Velice příjemnou vlastností je, že se na frontu můžete přepnout (tím že kliknete na „Právě přehrávám“) a dle libosti skladby přesouvat, mazat a opět přidávat, nechat si přehrávat stále dokola jednu skladbu, nebo celý seznam nebo v náhodném pořadí. Když k tomu přidáme schopnost plynulého přechodu mezi skladbami, kariéře DJ nic nebrání.

Pravou perlou je ale režim „Auto DJ“. Kde mu zadáte podmínku podobně jako při vyhledávání v katalogu a program sám vybírá skladby a přehrává. Můžete také říct, kolik skladeb se musí přehrát, než se začnou opakovat. Jestliže chcete požádat o novou funkčnost do tohoto programu, je na domácích stránkách připraven přehledný dialog.

Vrátím se ale ke katalogu. Pro vyhledávání v něm máte vcelku mocný nástroj, který vzdáleně připomíná SQL. Máte možnost v něm vyhledávat podle všech položek v tagu (id3, ogg, wma...) a používat konstrukce jako title like '%funky% and lastplayed < julianday('now', 'start of the month') order by artist (najde všechny skladby, které v názvu obsahují funky, nebyly tento měsíc ještě hrány a seřadí je podle názvu umělce). Vše je nalezeno během mrknutí oka, protože seznam je načítán z indexu.

Když řeknu, že podobně pracuje s internetovými rádii a jestli se podaří autorům splnit slib o multiplatformnosti, čeká jistě program slibná budoucnost. Jen bych se přimlouval za lepší nápovědu zvláště k funkcím vyhledávače, ale jinak se jedná o zdařilý program už v této verzi.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

David Kovář

David Kovář (*1981) z Telče je absolvent ČVUT. Zaměstnán na pozici mezi vývojářem, analytikem a konzultantem u jedné jihlavské společnosti. Ve volném čase rád kromě počítačů prohání kolo nebo florbalový míček.