přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine

Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine

hdr_perex.jpg

Poslední dobou se stále víc mluví o přechodu na digitální pozemní vysílání (DVB-T). Je to, zjednodušeně řečeno, způsob, jak místo jednoho televizního kanálu vysílat kanálů několik. Takže výsledkem by mělo být rozšíření počtu kanálů a snad i vyšší kvalita vysílání (technická kvalita, na obsah to bohužel zřejmě nebude mít vliv.)


Pro sledování můžete použít buď televizi se zabudovaným digitálním tunerem, set-top box a nebo počítač s televizní kartou. V následujícím článku se budu zabývat sledováním DVB-T pomocí Kaffeine, což je velmi slušný program na přehrávání multimédií.

Co budete potřebovat

Pro příjem digitálního vysílání budete potřebovat tři hlavní věci: být v pokryté oblasti, hardware - televizní kartu a software.

Poměrně velká část ČR je už pokryta digitálním signálem, i když jde často pouze o experimentální vysílání. Mapy pokrytí a harmonogram přechodu na DVB-T najdete např. na serveru Digizone.

Televizní karta

Pokud máte pokrytí, potřebujete ještě nějaký hardware a software. Televizních karet pro příjem DVB-T je na trhu relativně dost a ceny jsou poměrně příznivé. Kromě karet pouze pro DVB-T se dají koupit i karty kombinované s některým dalším způsobem příjmu (digitální satelit, digitální kabelová televize, analogové pozemní vysílání atd.).Pokud kartu teprve kupujete, je dobré si před nákupem zjistit úroveň její podpory v Linuxu. Můžete si tak ušetřit spoustu času. Dobrým zdrojem je stránka do sekce Hardware na Abclinuxu.cz. Novější jádra obsahují podporu pro většinu karet, takže pokud si vyberete nějakou, jež je označena jako podporovaná, bude instalace pravděpodobně spočívat v namontování karty do počítače či připojení do USB portu. Velmi důležitá je instalace balíčků s firmwarem, což provedete zcela běžně ve správci softwaru - balíčky se jmenují např. dvb-firmware-usb a/nebo dvb-firmware-frontends a podobně.

Software

Poslední věcí, kterou potřebujete ke sledování digitální televize na počítači, je vhodný software. Ke každé kartě je přibalené CD nebo DVD s ovladači a obslužným programem, bohužel často pouze pro Windows. Ono bohužel možná není na místě, protože v Linuxu existuje dostatečně kvalitní program – Kaffeine. Je součástí téměř každé větší distribuce, takže ho najdete v příslušných repozitářích. Kromě sledováni TV se dá Kaffeine použít i pro přehrávání CD a DVD, sledování filmů z disku atd. Je určen zejména pro prostředí KDE.

Kaffeine - první spuštění

Když máte štěstí a vaše karta je podporovaná, objeví se na úvodní obrazovce Kaffeinu odkaz na digitální TV. Když štěstí nemáte, je třeba začít hledat, kde je chyba. V tom vám pomůže příkaz lspci -v, který vypíše základní informace o zařízeních připojených na PCI sběrnici, nebo lsusb pro USB rozhraní. Televizní karta bude pojmenována nejčastěji „Multimedia controller“ nebo podobně. Nezapomeňte také na výpis příkazu dmesg, kde se dozvíte třeba to, že nebyl načten firmware. Soubory s firmwarem jsou obvykle uloženy v adresáři /lib/firmware, instalují se pomocí správce softwaru jako každý jiný balíček.

$ lsusb
Bus 007 Device 001: ID 0000:0000
Bus 006 Device 002: ID 0458:003a KYE Systems Corp. (Mouse Systems)
Bus 006 Device 001: ID 0000:0000
Bus 008 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 004: ID 2040:7050 Hauppauge Hauppauge Nova-T Stick
$ dmesg
//kráceno
dib0700: loaded with support for 5 different device-types
dvb-usb: found a 'Hauppauge Nova-T Stick' in cold state, will try to load a firmware
dvb-usb: downloading firmware from file 'dvb-usb-dib0700-1.10.fw'
dib0700: firmware started successfully.
dvb-usb: found a 'Hauppauge Nova-T Stick' in warm state.
dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer.
DVB: registering new adapter (Hauppauge Nova-T Stick)
DVB: registering frontend 0 (DiBcom 7000MA/MB/PA/PB/MC)...
MT2060: successfully identified (IF1 = 1220)
input: IR-receiver inside an USB DVB receiver as /class/input/input11
dvb-usb: schedule remote query interval to 150 msecs.
dvb-usb: Hauppauge Nova-T Stick successfully initialized and connected.
usbcore: registered new interface driver dvb_usb_dib0700

Předpokládejme tedy, že jste v pokryté oblasti, karta je detekována a Kaffeine máte nainstalovaný. Pro bezproblémové sledování TV je vhodné nastavit jako přehrávací engine Xine (Nastavení-přehrávací engine-Kaffeine-Xine). Pokud máte všechno připravené, můžete začít se samotným nastavováním digitální TV.

Základní nastavení

Obrázek:  1.jpg

Nastavení DVB-T

V menu DVB vyberte položku Nastavit DVB. V první části (DVB zařízení) je nejdůležitějším údajem položka Zdroj. Je to v podstatě odkaz na textový soubor s technickými detaily jednotlivých multiplexů. Momentálně jsou pro ČR připravené konfigurační soubory pro vysílače Brno, Domažlice, Ostrava a Praha. Pokud váš vysílač v seznamu není, musíte si konfigurační soubor vytvořit.

Není to nic složitého. Všechny soubory jsou uložené v adresáři $HOME/.kde/share/apps/kaffeine/dvb-t/. V textovém editoru si otevřete např. soubor cz-Praha. Soubor je krátký, obsahuje  jenom pár řádků:

# DVB-T Praha (Prague, Czech Republic)
# T freq bw fec_hi fec_lo mod transmission-mode guard-interval hierarchy
T 506000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/8 NONE
T 674000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/16 NONE
T 818000000 8MHz 2/3 NONE QAM64 8k 1/8 NONE

Opět např. na www.digizone.cz (http://regiony.digizone.cz/) si můžete najít technické údaje k jednotlivým multiplexům a podle nich si vytvořit vlastní soubor. Pro každý multiplex je jedna řádka. V podstatě jediné, co budete muset změnit, je první číslo (např. 506000000) což je frekvence, a potom druhou položku od konce (1/8 nebo 1/16), což je v tabulkách značeno jako ochranný interval.

Soubor pak uložte pod novým jménem do adresáře $HOME/.kde/share/apps/kaffeine/dvb-t/. Můžete také pomoci ostatním uživatelům a soubor poslat tvůrcům Kaffeine, aby ho mohli zařadit do konfiguračních souborů.

Tím máme za sebou asi nejobtížnější část celého procesu a můžeme pokračovat. Nejdůležitější jsou pro nás první dvě části, DVB zařízení a Nahrávání.

Obrázek:  2.jpg

Nahrávání pořadů - adresáře, údaje o čase

  • Adresář s nahrávkami: adresář, kam se budou ukládat nahrané pořady.
  • Adresář časového posunutí: do tohoto adresáře se bude ukládat dočasný soubor funkce time-shift.
  • Timeshift - během přehrávání se ukládá sledovaný pořad a vy se tak můžete v rámci intervalu o kousek vrátit, případně si pořad na chvilku zastavit apod.

  • Začátek a konec: tyto položky mi nejsou úplně jasné, pravděpodobně souvisí s funkcí time-shift.
  • Max file size: jakou maximální velikost může mít soubor se záznamem.
  • Filename Format: zde si můžeme určit, jakým způsobem se má pojmenovat soubor se záznamem.

Ladění programů

Dalším krokem bude naladění kanálů. V menu DVB vyberte položku Kanály a klikněte na Spustit sken. Po chvilce byste měli vidět v pravé části okna nabídku nalezených kanálů jako na následujícím obrázku.

Obrázek:  3.jpg

Ladění programů, síla signálu a nalezené stanice

V pravé části se zobrazí seznam nalezených stanic (nejen televizní, ale i rozhlasové stanice). Až u nás bude vysílat několik multiplexů a počet kanálů bude vysoký, uvítáte možnost filtrovat si kanály podle některých kritérií (volně do éteru čili neplacené, TV, rádio, poskytovatel). Se současným počtem kanálů si ale bez filtrů vystačíte.

Vyberte si ty programy, které chcete mít v seznamu vysílání a pomocí tlačítka Přidat vybrané je přesuňte doleva, do seznamu používaných stanic. Pokud jste spokojeni, můžete okno potvrdit tlačítkem Hotovo. V levé části hlavního okna Kaffeine je nyní seznam stanic.

Obrázek:  4.jpg

Výsledný seznam stanic

Nad oknem pro přehrávání si můžete kliknutím na ikonu vybrat zobrazení pouze televizních nebo naopak jenom rozhlasových stanic. Kliknutím na název stanice v levé části se spustí vysílání. Místo klikání můžete použít zkratku - jednoduše stiskněte číslo napsané před názvem stanice.

Při slabším signálu někdy trvá start vysílání déle. Při sledování pořadu můžete použít už dříve zmíněnou funkci časového posunu (time shift). Když stisknete pauzu, pořad se zastaví, ale nahrává se na pozadí. Po opětovném spouštění pak pokračuje tam, kde jste jej zastavili.

Nahrávání, elektronický program

Sledovaný pořad si můžete také nahrávat. Nejjednodušší je kliknout na ikonku nahrávání (disketa), pořad se začne ihned nahrávat. Některé stanice (všechny programy ČT, Prima a Nova) vysílají i informace o programu. Vyberete-li z nabídky DVB volbu EPG (nebo kliknutím na ikonku nad seznamem stanic) zobrazí se aktuální program vysílání.

Obrázek:  5.jpg

Detaily k pořadu - EPG

Po kliknutí na vybraný pořad se v dolním okně objeví podrobnější informace. Kliknutím na tlačítko Naplánováno se zobrazí seznam pořadů pouze pro vybranou stanici (v našem případě se ukáže program vysílání stanice ČRo3 - Vltava). Kliknutím na tlačítko Current Channel se zobrazí program aktuálně přehrávaného pořadu.Elektronický program můžete použít i pro plánování nahrávání. Kliknete-li na vybraný pořad pravým tlačítkem, můžete zvolit Přidat do časovačů. Tím se pořad zařadí do seznamu pořadů k nahrávání. Ten si zobrazíte buď z menu (DVB-Časovače) nebo kliknutím na ikonu nad seznamem stanic.

Obrázek:  6.jpg

Pořady nastavené k nahrávání

Se seznamem můžete dále pracovat, různě jej editovat. Časovače mají jednu zvláštní vlastnost, pravděpodobně jde o chybu. Když se pořad nahraje, tak z časovače sám zmizí, když ale naplánujete nahrávání na zítřek a počítač zapnete až pozítří, pořad bude stále zařazený a připravený k nahrávání. Při vypínání Kaffeine pak budete upozorněni, jestli opravdu chcete Kaffeine vypnout, že jsou připravené pořady k nahrávání, i když bylo nahrávání naplánované např. na včerejšek.Nakonec jsem si nechal vymoženost, která se mi na Kaffeine hodně líbí (i když to asi záleží i na kartě). Je totiž možné současně nahrávat několik pořadů z různých stanic a multiplexů a sledovat přitom další program. Když jsem tu stejnou kartu testoval na Windows, mohl jsem nahrávat jenom jediný pořad.

Myslím, že Kaffeine je pro sledování digitální televize velmi mocný program, který má sice nějaké chyby, ale na použitelnost to nemá velký vliv. Jednou z pokročilejších funkcí je například streamování přijímaného vysílání do sítě, to je ale už mimo rámec tohoto článku.

Mám-li porovnat možnost sledování DVB-T na Linuxu a Windows, vychází srovnání víceméně nastejno. U Windows sice dostanete u každé karty CD se softwarem a většinou není problém s dálkovým ovládáním. V Linuxu je zase v případě podporovaných karet o mnoho snazší instalace a Kaffeine se mně osobně líbí víc než originální software pro Windows dodaný s mou kartou.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Irena Šafářová 7. 07. 2008, 11:19:48
Odpovědět  Odkaz 
Článek je velmi dobrý a sama používám Kaffeine k nahrávání mnoha pořadů z tv delší dobu. Dokonce i z několika kanálů najednou - to se ve Windows nevidí.
Nastavení v kartě Volby DVB nahrávání - začátek a konec znamenají, jak dlouho před začátkem pořadu bude zapnuto nahrávání a jak dlouho po skončení pořadu bude nahrávání vypnuto. Na začátku stačí cca 1 minuta, ale na konci pořadu mám 20 minut, protože vysílání skoro nikdy nezačne včas :( a taky včas neskončí. Mnohdy skončí opravdu o 15 minut později.
Zdraví
Ira
Michal Janda Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Michal Janda 7. 07. 2008, 19:38:18
Odpovědět  Odkaz 
Jasně, to dává smysl, vlastně tam neni Showview takže se to musí takhle. Díky za informaci.
Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Irena Šafářová 8. 07. 2008, 08:37:20
Odpovědět  Odkaz 
Není zač.
Tomáš Hanusek Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Tomáš Hanusek 8. 07. 2008, 11:28:04
Odpovědět  Odkaz 
ShowView tento problém neřeší. SV slouží k rychlému nastavení začátku a konce pořadu a kanálu. Takže při těch zpožděních je na nic.

Tento problém řeší PDC/VPS (http://en.wikipedia.org/wiki/Video_Program_System), který podporuje např. ČT1 a ČT2, ale Prima ani Nova ne. No a implementaci VPS do TV softů pro kompy jsem ještě neviděl. Na videorekordéru je to běžná věc.

Zpoždění pořadu 15min je ještě zlaté, nejhorší jsou přímé přenosy před pořadem, co chcete nahrávat. To leckdy nestačí ani hodina navíc :-) Experti na to jsou na ČT2
Michal Janda Re:Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Michal Janda 8. 07. 2008, 13:15:59
Odpovědět  Odkaz 
Já si doteď myslel že Showview je nějaký signál vysílaný s pořadem, tj. že když se posune čs vysílání posune se automaticky nahrávání. A ono ne. Tím se lecos vysvětluje:-)
Re:Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Majo 11. 07. 2008, 11:54:17
Odpovědět  Odkaz 
Pokud vím tak PDC/VPS podporuje i PRIMA. Jediný kdo to z českých TV nedělá je NOVA.
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Paur 7. 07. 2008, 13:00:42
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel jsem nikde nezjistil, jak používat PIP. Mám Leadtek DVB Dongle, který to s originál SW pro Win umí, ale v Linuxu se mi to nepodařilo.
Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Dima 7. 07. 2008, 15:51:59
Odpovědět  Odkaz 
Uvaděl jsem do provozu TV tuner kamošoví WinFast Dongle, ktery má stejný chip. A problem byl v tom, že konfliktoval s USB WiFi kartou. Jakmíle WiFi karta byla odpojena tak TV tuner se přípojil bez problemu. Takže radil bych jsem podivat jestli že váš tuner není v konfliku s jínym USB zařizením.
Michal Janda Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Michal Janda 7. 07. 2008, 19:41:46
Odpovědět  Odkaz 
Kaffeine PIP neumí - http://hftom.free.fr/phpBB2/viewtopic.php?t=63&sid=dfb1bdcd51d74202f2ad92d5bae70688
Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Paur 8. 07. 2008, 10:57:20
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel se mi nepodařilo najít žádný jiný přehrávač pro Linux, který by PIP pro DVB-T uměl, na Kaffeinu netrvám. Nenarazil jste někdo na nějaký????
Re:Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
DIMA 8. 07. 2008, 20:57:00
Odpovědět  Odkaz 
Další programy pro přehravání DVB-T: Klear, XdTV (projekt skončil), Xine, MPlayer stači jen zkopirovat soubor channel.conf do confguračniho adresaře
Re:Re:Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Paur 8. 07. 2008, 22:07:12
Odpovědět  Odkaz 
Všechny tyto přehrávače jsem zkoušel, ale funkce PIP žádný nepodporuje :-(
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Dima 7. 07. 2008, 15:59:46
Odpovědět  Odkaz 
Táke používám Kaffeine. A jsem velice spokojeny s timto programem. Je hardwarově nenaročny a běži hladce i na počitačich s integrovánou grafikou.
Zkoušel jsem ho s 3 různymí tunery: ASUS 7131D, WinFast Dongle USB a Pinacle 310i pod Mandrivou 2007-2008.1 a nebyl nikdy žadny problem.
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
filip 7. 07. 2008, 17:38:17
Odpovědět  Odkaz 
kaffene je zrout vykonu. Velmi nepohodlne je take ovladani pomoci klavesovych zkratek. V xawtv toto bylo vyreseno lepe.
Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Dima 8. 07. 2008, 09:55:09
Odpovědět  Odkaz 
xaw neumi přehvát digitální TV
Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
filip 8. 07. 2008, 13:08:31
Odpovědět  Odkaz 
to ja vim, ze neumi. Ale prusvih je, kdyz prechodem na lepsi technologii ztratis to co jsi mel k dispozici s tou horsi. Xawtv bylo pohodlnejsi, bezelo mi to starem pentiu 100 MHz a stihalo to. A hlavne jsem vedel, ze kdyz zmacknu jednicku, tak prepnu na CT1. Jak jednoduche.
Michal Janda Re:Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Michal Janda 8. 07. 2008, 13:13:23
Odpovědět  Odkaz 
To jde i v Kaffeine, čísla před názvem kanálu fungují jako předvolba.
Tomáš Hanusek Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Tomáš Hanusek 8. 07. 2008, 11:30:54
Odpovědět  Odkaz 
Jde o nastavení. Jakmile se aplikují postprocesingové filtry (deinterlace, vyhlazování atp.), je jasné, že to zatíží CPU.
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
sob 7. 07. 2008, 18:26:34
Odpovědět  Odkaz 
nejlepší je tvtime
Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Dima 8. 07. 2008, 09:56:29
Odpovědět  Odkaz 
TV time neumí přehvát digitální televizi. Přehráva jen analog.
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
JirkaH 8. 07. 2008, 13:17:04
Odpovědět  Odkaz 
V české sekci HW chybí Leadtek DTV 1000T, který podporován je.
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
James_Scott 9. 07. 2008, 22:27:40
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, musim pochvalit tento clanek,je velmi povedeny,srozumitelny a hlavne uzitecny :) ..mockrat dekuji,jen tak dal :)
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
crown 10. 07. 2008, 09:43:24
Odpovědět  Odkaz 
Jeste byste mohli napsat, ze pomoci VLC se daji stremovat vsechny programy v danem DVB-T paketu.
Na klientskych pocitacich ( nebo i na tom samem ) si pak opet pomoci vlc vyberete program, na ktery se chcete divat.
Muzete si na klientu otevrit vlc treba ctyrikrat a pokazde vybrat jiny program a mit tak vlastne ctyrnasobny PIP.
Streamovat cely paket
V.Mlich 8. 03. 2009, 21:54:26
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem schopny nastavil VLC, aby mi vubec neco prijimalo. V Kaffeine jsem akorat musel nekde stahnout seznam kmitoctu, pak stacilo dat Scan a uz to hralo. Jen ho neumim presvedcit, aby pouzival HW MPEG4, mam kartu Radeon HD 4670. Ve Windows jdou HD v poradku, 30%CPU.

Predstavuji se webovou stranku se seznamem paketu, u toho, ktery se prave streamuje by byl pocet prijemcu streamu. Kdyz jsou vsechny volne, lze kliknutim zacit streamovat jiny paket. U streamovaneho by se zobrazovaly i programy v nem, kliknutim na nektery by se mi pustil VLC. Je take neco vyresene? Resitelne by to byt melo.

Na te webove strance by jeste mela byt volba vstupu Diseq a melo by to umet i vice prijimacich karet.
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
gra3l 21. 07. 2008, 13:01:11
Odpovědět  Odkaz 
Znáte nějaký software pod GNU/Linuxem, který umí DVB-T teletext ?
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
martin 31. 10. 2008, 17:30:13
Odpovědět  Odkaz 
Když dám lsusb, tak se mi můj Pinnacle USB tuner zobrazí, ale nemám tušení, jak to zprovoznit. Jak se instaluje ten firmware nebo co? Jsem v linuxu takový pokročilejší začátečník.
Vlastimil Ott Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Vlastimil Ott 31. 10. 2008, 17:56:25
Odpovědět  Odkaz 
Cituji:

Soubory s firmwarem jsou obvykle uloženy v adresáři /lib/firmware, instalují se pomocí správce softwaru jako každý jiný balíček.

Napiš, jaký máš systém, pak se dá líp poradit. Ale balíček má v názvu "firmware" a obvykle taky "dvb". Bývá vše v jednom. Ale přece jen se to liší podle systému...
Re:Re:Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
martin 9. 11. 2008, 00:31:53
Odpovědět  Odkaz 
Používám ubuntu 8.04. Potřeboval bych pomoct krok po kroku s tou instalací. Nějak se mi to prostě nedaří. Tohle mi to vypíše v lsusb: Bus 007 Device 003: ID 2304:023d Pinnacle Systems, Inc. [hex]
Digitální televize v Linuxu a přehrávač Kaffeine
Firzen 17. 04. 2010, 00:15:54
Odpovědět  Odkaz 
Moje zkušenosti s tímto programem jsou velmi špatné, skoro vždycky při výpadku signálu zasekne celý systém a nefungují ani emergency kódy, takže to chce reset. Sice to někdy funguje parádně, ale jindy je to jen k na*rání.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz