přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, MainActor 5.5: Střih videa v Linuxu

MainActor 5.5: Střih videa v Linuxu

Kvalitní programy určené pro střih videa a pracující pod Linuxem aby na prstech dřevorubcovy ruky spočítal. Existuje sice mnoho projektů svobodného softwaru, ale žádný z nich podle mého mínění nedozrál do rukou nepříliš technicky založených amatérských střihačů videa. Proto je každý schopný, byť komerční, program velice vítán. MainActor ve verzi 5.5 přinesl mnoho nového. Lubomír Čevela


MainActor je program pro zachytávání, střih a export videa. Jeho výrobce, společnost MainConcept AG z německého Aachenu, na svých stránkách nabízí jak windowsovou tak linuxovou verzi. MainActor obsahuje veškeré potřebné kodeky a jeho ovládání je přizpůsobeno amatérským zpracovatelům videa. Hlavní vadou na kráse tohoto jinak velice zdařilého programu je jeho licencování komerční licencí. Cenu download verze stanovil výrobce na 171,55 eur, což činí po přepočtu necelých 5000 Kč.

Obrázek: 1.jpg

Co je nového

Recenzovaná verze 5.5.7 se značně liší od předchozích verzí 3.x, na něž přímo navazuje. Číselný skok mezi verzemi je snadno zdůvodnitelný. MainActor 5.x byl kompletně přepracován a lze říci, že mu to velice prospělo. Mnohé se od předchozích verzí zjednodušilo a přibyly nové funkce. Z několika víceméně oddělených programů se stal jeden jediný, který převzal jejich úlohu. Zůstala a možná byla ještě více zvýrazněna podobnost ovládání MainActoru při srovnání s velice oblíbeným AdobePremiere.

Mezi příjemná vylepšení programu patří renderování přechodových efektů na pozadí (background rendering). Tato vlastnost je ovšem podmíněna dostatečným výkonem vašeho počítače. Nově MainActor nabízí možnost současného použití více časových os, což je v dané třídě programů neobvyklé, ale rozhodně vítané. Značně vylepšen byl interní titulkovač a program byl obohacen o nové přechodové efekty a filtry. Mnoho přechodových efektů se například začalo nápadně podobat efektům z profesionálního kompozičního programu MainVision od stejného výrobce. To, že jde o efekty mimořádně kvalitní, snad ani nemusím připomínat.

Termín background rendering znamená, že objekty umístěné do časové osy jsou renderovány na pozadí, zatímco uživatel se věnuje jiné činnosti.

Obrázek: 2.jpg

Instalace

Výrobce oficiálně a pragmaticky podporuje tři linuxové distribuce. Znalé nepřekvapí volba distribucí SUSE 9.3, SUSE 9.2, Mandrakelinux 10.1 (dnes Mandriva Linux) a Debian unstable, které se zabydlely na desktopech mnoha uživatelů. Instalace MainActoru byla v linuxové distribuci Mandrakelinux 10.1 překvapivě snadná.

Demoverze, kterou stáhnete ze stránek výrobce, se od plně funkční verze programu liší jen přimícháváním loga MainActoru 5.5 do vytvářeného videa. Při zakoupení programu obdržíte sériové číslo, které vám demoverzi odemkne k plnohodnotnému používání. Stejné sériové číslo je platné pro MainActor v obou operačních systémech.

Práce v programu

Pracovní plocha MainActoru, obdobně jako u Adobe Premiere, pracuje s několika vzájemně rozmístitelnými okny. Jsou zde okna přehrávače médií, náhledového monitoru časové osy, časové osy, browseru (složky s klipy, efekty apod.) a okno efektů. Různá nastavení pracovní plochy si uživatel může pomocí funkce z roletového menu Windows-Save Current Layout uložit do souboru a v průběhu práce je přepínat. Snadné přidávání klipů do projektu a práce pomocí "drag and drop" funguje u MainActoru na jedničku s hvězdičkou, ale to považuji u střihových programů za samozřejmé. Příjemně mě překvapila práce s kolečkem myši, které i v linuxové verzi umí například plynule "natahovat" časovou osu nebo sloužit v roli "jog shuttle" pro jemný posuv videa v přehrávači médií nebo v náhledovém monitoru časové osy.

Obrázek: 3.jpg

Postup při stříhání je u MainActoru v mnohém podobný postupům v konkurenčních programech. Vytvoření klipů a jejich rozdělení do složek (binů) projektu, postupné skládání klipů na časovou osu, jejich přesný střih, přidání přechodových efektů, úpravu zvukové stopy pomocí křivek, to všechno uživatelé kteréhokoli jiného vyspělého střihového programu dobře znají. Z mého pohledu byl při střihu jedinou nepříjemností titulkovač, který se na Title Deko používaný v Pinnacle Studiu, v AVID Liquidu nebo v Adobe Premiere nijak nepodobá. Zde pomůže jenom důkladné čtení manuálu k programu.

Ačkoli MainActor nabízí velké množství audio efektů, chyběl mi ke dokonalé spokojenosti pořádný mixážní pult, v němž se zvuky míchají přece jenom snadněji než na časové ose. O přechodových efektech jsem se zmiňoval. Je jich mnoho, jsou na velice dobré úrovni a mnohé z nich umožňují jemné nastavení průběhů pomocí křivek a posuvníků v okně efektů. Stabilita MainActoru byla v průběhu práce velice dobrá. Program mi spadl vlastně pouze v případě pokusů o import souborů, se kterými si MainActor nerozuměl. Po pádu MainActor dokázal znovu obnovit projekt z automaticky pořizované zálohy.

Import - Export

Našel jsem nepříjemný rozdíl mezi windowsovou a a linuxovou verzí. Pod Windows mi MainActor nabídl nejen zachytávání videa z DV kamery, ale též z libovolného analogového zdroje, pod Linuxem pouze z DV kamery. Také si nerozuměl se soubory získanými pomocí karty Pinnacle DC 10+ ve formátu AVI s kodekem MJPG. Kupodivu soubory ve formátu AVI kódované kodekem MJPG z mého digitálního fotoaparátu načetl MainActor bez zaškobrtnutí. Stejně tak neměl nejmenší problémy se soubory AVI, kódovanými DV kodekem získanými z digitální kamery, se soubory typu MPEG1 a MPEG2 a se statickými obrázky v různých formátech. Rozhraní exportu videa do výsledného souboru (nejčastěji asi MPEG-2 určený pro authoring a následné vypálení DVD) má příjemné ovládání, které v první úrovni navádí méně technicky zdatné uživatele a v druhé úrovni zdatnější uživatele nijak neomezuje. Možnosti nastavení jsou opravdu velice široké a připomněly mi v případě MPEG souborů možnosti nastavení enkodéru Tsunami MPEG z Windows.

Další programy pro práci s videem najdete na www.linux.org v sekci Multimedia/Video nebo na www.freshmeat.net. Problémem takových katalogů ovšem je, že zde často nebývají komerční aplikace - MainActor zde tedy nehledejte.

Výstupem mohou být soubory DV AVI obou dvou typů nebo soubory typu MPEG. Návrat sestříhané videosekvence do vaší DV kamery, export vysoce komprimovaného videa pro internet a nebo výsledné vypálení DVD, SVCD, VCD tedy nebude problém. Příjemně mě u programu této třídy překvapila možnost exportu videa ve vyšších rozlišeních než 720x576 bodů.

Obrázek: 4.jpg

Shrnutí

MainActor 5.5 je kvalitní střihový program s intuitivním moderním ovládáním, kterému nic podstatného nechybí. Svými vlastnostmi je určen do rukou vyspělejších uživatelů z řad amatérských zpracovatelů videa. Sám bych zařadil možnosti, které MainActor 5.5 nabízí, někam mezi Pinnacle Studio a AVID Liquid a tamtéž patří i svojí cenou. A to je dobrá zpráva nejen pro uživatele Linuxu.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz